Оком не змигнеш, а діти повиростали і правнуки вже бігають. 8 березня свою соту весну зустріла жителька Припутнів Євдокія Василівна Зініч. Того дня у доброму настрої ювілярка радо зустрічала гостей та приймала вітання. Дивлячись на цю життєрадісну, привітну жінку, важко повірити, що за плечима Євдокії Зініч вже сотня прожитих літ.
Євдокія Зініч із внучкою Аллою та правнуком Єгором
- Мені теж не віриться, що вже сто років маю. Ще два роки тому бігала на городі, а тепер у хаті, - посміхаючись, зізнається жінка.
- Три роки тому бабуся доглядала свою 93-річну сестру Шуру, - додає внучка Алла. - Вона теж все життя у колгоспі працювала.
І хоча, як більшість у її роки, погано чує і бачить, ще потроху дає собі раду. Буває, співає пісні, навіть гостей у день народження зустріла теж співаючи. За 100 років пані Євдокія пройшла нелегкий шлях, бо на її долю випали тяжкі випробування. Євдокія Зініч народилася у звичайній селянській сім’ї. Була другою дитиною в родині, де вже підростав дворічний старший братик, а через декілька років народилися ще дві сестрички.
- Було, батько косу нагострить, і я, мала, йшла з дорослими жінками косити: і на болоті, і на полі, і на Удаї. А восени волами землю орала, - розповідає бабуся. - У вісім років піч топила та їсти готувала.
Згадує, коли почали розкурку- лювати працьовитих господарів, її батько утік від радянської влади до москви, там переховувався у монастирі. Додому повернувся через сім років. Й мамі довелося піти на важкий крок - вона залишила на деякий час малих дітей та теж переховувалася від покарання, які у ті страшні часи готували для «куркулів».
- Братик вносив у хату соломи, ми запалювали її та так взимку і грілися, бо у хаті дуже холодно було, - зі сльозами на очах згадує ювілярка.
Нелегко було багатодітній родині, але виросли діти. Закінчивши п’ять класів, юна Євдокія поїхала до столиці вчитися на швачку, там працювала на швейній фабриці. Коли почалася Друга світова війна повернулася на малу батьківщину, до рідних її серцю місць.
- Німці хотіли Євдокію та її сестру Шуру відвезти потягом у Німеччину, але дівчині вдалося з нього зістрибнути у Прилуках і прийти пішки додому, - розповідає внучка Алла. - Проте Шурі все-таки довелося пробути у Німеччині.
Євдокія Зініч працювала у місцевому колгоспі різноробочою, якому віддала багато десятків років, доки не пішла на заслужений відпочинок. Була надзвичайно працьовитою. На її тендітних плечах лежала відповідальність за сім’ю, за дім, за господарку. Вийшла заміж за кримчанина Миколу, й зосталися жити у Припутнях. Весь вік у мирі та злагоді.
- Чоловік художником був, ікони та картини малював. Ось подивіться, ця велика картина, що висить на стіні - то його робота, - показує Євдокія Василівна на «Трьох богатирів», які гарно скопійовані з відомого однойменного твору мистецтва.
Євдокія Зініч зізнається, що й не зауважила, як минули роки. Із чоловіком виростили трьох дітей. Під час війни всиновили однорічного Льоню, в якого померла мама, потім народилися ще двоє - Михайло та Володимир.
А ще пані Євдокія - бабуся чотирьох онуків та прабабуся п’яти правнуків. Все життя трудилася - і вдома, і в колгоспній ланці. Навіть тоді, коли розміняла дев’ятий десяток, не сиділа склавши рук.
Нині Євдокія Василівна проживає із 68-річним сином Володимиром, двох дітей, на жаль поховала. У засвітах і чоловік Микола Микитович. Але ювілярка не почувається самотньою, бо оточена любов’ю.
- Це моя бджілка, - так каже Євдокія Василівна про внучку Аллу. Вона з родиною теж мешкає у Припутнях і щодня навідується до бабусі.
З мамою прибігає до прабабусі і чотирирічний Єгор, якого теж хвалить ювілярка. І хоча інші внуки та правнуки живуть
далеко - не забувають телефонувати та цікавляться як там їх бабуся. З Києва щомісяця приїжджає Світлана. А вона щиро молиться за дітей, переживає й за внучку Олену, котра з родиною мешкає у Запоріжжі, працює хірургом, кандидат медичних наук. Приходить до односельчанки і соціальна працівниця Світлана, яка вже стала для бабусі другом.
І як би важко не було Єв- докії Василівні, за свій вік вона ніколи не втрачала віри у світле майбутнє. У своїх молитвах дякувала Богу за кожен прожитий день. Саме віра у Господа допомагала у важкі хвилини.
- Живу стільки років, бо постійно трудилася, тож Бог мені й віку подарував, - переконана жінка і тішиться кожним прожитим днем.
Горнеться до прабабусі за обіймами та добрим словом малий Єгорчик, цьомає її. А вона витирає сльози, гладить правнука і обіцяє дожити ще й до 105-річчя.
Джерело: газета “Трудова слава” від 16.03.2023, Світлана ЧЕРЕП
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.