Вони подолали 36(!) блокпостів, витратили майже 100 тисяч гривень (!), аби виїхати з Маріуполя на українську територію. Наша розповідь про переселенку Людмилу Лобанову та її родину. Проте, як тяжко люди переживають окупацію.
- Коли росіяни наше місто почали перетворювати на руїни та зрівнювати із землею, було страшно дивитися. Від фосфорних бомб горіли будинки. Ми, ніби у фільмі жахів жили..., - не стримуючи сліз починає свою розповідь Людмила Лобанова. - Бо рашисти нічого не залишали живого.
І весь час, доки розказувала свою історію, маріуполька гірко плакала.
Пані Людмила родом з Ічнянщини, народилася у Хаєнках. 21-річною дівчиною вийшла заміж, поїхала із чоловіком у Маріуполь, там і зосталися. За 38 років місто вже стало для неї рідним. Там народилися її доньки, а згодом і внуки. Працювала у дитячому садочку, а останні 15 років присвятила себе підприємницькій справі - у магазині продавала канцтовари та все для навчання. Важко було, але щоб копійку відкласти, возила тяжкі сумки з товаром. Діти теж матері допомагали.
Назбиравши грошей, ще років 10 тому Людмила купила власний будинок, бо життя з чоловіком не склалося. Раділа, що нарешті має оселю, в якій і жила з меншою донькою Оксаною.
- Я кожну стіну будинку цілувала - тішилася, що моя мрія здійснилася. Минулого року ремонт хороший зробили, - продовжує Людмила Миколаївна. - Атепер там все розтрощено. Замість даху - сусідський паркан. Його вибухом занесло. На подвір’ї росли 19 кущів красивих троянд, бо я їх дуже люблю, - немає нічого.
З початку повномасштабного вторгнення росії на нашу землю по Маріуполю вже летіли ракети, було багато прильотів. Місто обстрілювати рашистські свинособаки. Вороги швидко взяли у кільце Маріуполь і почалася окупація.
ЖИЛИ У ПІДВАЛІ, ГОЛОДУВАЛИ І МОЛИЛИСЯ, ЩОБ ВИЖИТИ
Оксані з двома синами Єгором і Владиком, яким по 9 і 3 роки, вдалося втекти з міста до родичів у селище Мангуш, це неподалік Маріуполя. Людмила із старшою донькою Альоною та малою внучкою Софійкою переховувалися у підвалах сусідніх будинків: спочатку в одному, а потім - в іншому. В останньому довелося пробути близько місяця. Згуртувалися з іншими людьми, де переховувалися і дорослі, й діти.
- Ми потерпали від обстрілів «градів», танків, бомбардування та усього, чим тільки міг бити нас ворог, - з жахом згадує наша героїня, як вони з дочкою під обстрілами набирали дощову воду або в калюжах. - Літак летить низько, бачить, що ми біжимо і кидає по нам снаряди.
У підвалі було холодно, сиро, темно. Під час затишшя, яке тривало інколи й декілька хвилин, намагалися вибігти на вулицю, щоб похапцем вдихнути ковток свіжого повітря або швидко збігати додому та дістати із погребу щось поїсти. Чи наламати гілок із вишні, щоб заварити чаю. На багатті чоловіки, що теж жили у підвалі, готували їжу в каструлях, які від тих обстрілів були побиті як решето. Практично голодували, про помитися - ніхто й не говорив.
Так у сховку люди зустріли і Великдень - із хлібом та тюлькою. Бо більш нічого не було. Хліб цілували, адже давно його не їли. Він настільки був для них смачним - просто не передати.
І з кожним днем маріупольці розуміли, що вижити у місті стає неможливо. Тримала лише віра в українську армію та надія на Бога.
- З Мангуша було видно як бомблять Маріуполь. А там були мої рідні. Зв’язку не було, я навіть не знала що з ними, чи вони живі, - говорить Оксана.
- Пам’ятаю, як до нас у підвал зайшли декілька військових деенерівців, - згадує Людмила Миколаївна. - Ми перелякалися, думали, що зараз нас тут розстріляють. Вони пообіцяли, що не чіпатимуть. Лише попросили їсти. Ми трохи пшоняної каші їм дали, варення та води - це все, що мали. А ще вони розповіли, що самі з Донецька, що їм вручили повістки і змусили йти воювати на боці рашистів, в іншому випадку обіцяли розстріляти їхні сім’ї. «Не дали нам нічого. Сказали, щоб самі виживали як могли: «Відбирайте, крадьте, гвалтуйте!» - розповідав один із «гостей». Нарікали на скрутне життя без зарплат та пенсій. А потім сказали, щоб ми всі тікали звідси, бо тут залишаться небезпечно.
Людмила з дітьми вирішили негайно тікати з окупованого та знищеного Маріуполя. Та й атаки на місто все частішали. Власного транспорту вже не мали, бо орки з двору забрали їхню автівку, але, ризикуючи життям, треба якось було прямувати на підконтрольну Україні територію. Бігли від «руського міра» до селища Мангуша. Це близько 20 кілометрів. Бо там їх чекала менша донька Оксана із двома дітьми. А на Ічнянщині за них молилися і теж чекали на зустріч родичі та рідна сестра Валентина Чаленко, - вони теж півтора місяці не мали жодної звістки про Людмилу.
- Коли ми вийшли зі сховища і бігли у напрямку Мангуша - стільки могил у місті побачили: у парку, у скверах, під будинками. А скільки трупів... Серце стискалося від побаченого, - пригадує жінка. - Було моторошно.
Вони ледве добралися до селища: втомлені, змучені, голодні. Люди, які теж тікали з окупованого міста зупинялися біля них на своїх розтрощених автівках... й просили вибачення, що не мають змоги їх довезти - у салоні вже повно пасажирів. Розуміли, що їх можуть в будь-який момент розстріляти, бо звідусіль щось летить.
ДОВГА ДОРОГА ІЗ ПЕКЛА
Нарешті, зустрівшись із меншою донькою, гуртом продовжили добиратися далі. Але на підконтрольну українську територію дістатися було складно, тож змушені були їхати у Бердянськ, а звідти - у Запоріжжя.
- У Бердянську - немов замкнуте коло: або в росію, або тут залишаєшся, - розповідає співрозмовниця. - Ми винайняли житло і почали шукати шляхи як вибратися звідси. Декілька разів намагалися виїхати - перевізники обіцяли допомогти. Але, простоявши у черзі декілька годин перед рашистськими блокпостами, нас не випускали. Тож змушені були повертатися назад, і так - декілька спроб. Кожного разу перевізникам платили гроші, бо ніхто задарма не хотів везти - і, коли не виходило пройти блокпост та їхали знову у Бердянськ, звісно, кошти ніхто не повертав.
Сім’я сестри Валентини та інші родичі, дізнавшись, що Людмилі потрібні кошти, щоб виїхати з того пекла, скидали їм на карту. Адже без копійки за душею звідти не виїхати. Такі реалії. А загалом на дорогу із Маріуполя до Ічні, як пізніше підрахувала Людмила Миколаївна, у них пішло десь сто тисяч гривень.
- Скрізь брали лише готівку. Але банкомати ніде не працювали, щоб зняти із карти. Та були люди, які цим займалися. За таку послугу вони брали чималий відсоток. Наприклад, із двадцяти тисяч гривень собі міняйли залишали п’ять, - ділиться переселенка.
Десь за четвертим чи, можливо, й п’ятим разом Людмилі з дітьми нарешті пощастило виїхати. Каже, допоміг у цьому чоловік на ім’я Женя, який привозив гуманітарку у місто. Він, водій з інвалідністю, пообіцяв, що спробує їх вивезти. Охочих виїхати було чимало: жінки, діти, пенсіонери. Дорогою не один раз потрапляли під обстріли. Було дуже страшно. Плакали, ставали на коліна та молилися усі, навіть малі, які вже розуміли, що рашисти прийшли на нашу територію аби вбивати та нищити.
Змогли проїхати блокпости теж не за першим разом. Загалом, поки дісталися Запоріжжя, минули 36 таких перевірок. Пройшли і складну фільтрацію.
- У нас перевіряли все, що тільки можна. Відбитки пальців брали теж. Ми переживали, що не випустять - не всі документи у нас були, але слава Богу, - каже наша героїня. - А коли приїхали в Запоріжжя - землю цілували. Не вірили, що тут вже ніхто не стрілятиме.
Старша, Альона, подалася у Польщу. А Людмила Миколаївна із меншою Оксаною та н дітьми поїхали спочатку у Дні про, потім - в Ічню. Це був травень.
Переселенці з Маріуполя кажуть: росіяни не просто знищили їхнє місто, вони знищили їхнє життя.
- Здається, що ти живий зовні, а всередині - мертвий, - так про свої почуття говорить Оксана.
ЧЕКАЮТЬ НАШОЇ ПЕРЕМОГИ, ЩОБ ПОВЕРНУТИСЯ
Удома у Людмили та її дітей все було, а в Ічні довелося починати своє життя заново. Зараз родина винаймає будинок, й дякує своїм рідним за підтримку. Вони усім необхідним забезпечили. Допомогли і город посадити.
-У нас усе було, а залишилися без нічого. Забрали рашисти, - додає Людмила Миколаївна. - До війни нам відбудували місто, були зроблені дороги, парки. Місто квітло, розвивалося. З нього наш мер Нью-Йорк робив. Скільки в нього було вкладено, скільки зроблено!
Жінка та її діти ще й досі ніяк не оговтається від пережитих жахіть. А коли в неї знайомі запитують: «Я кти?», починає плакати, бо не може вимовити ні слова.
Тяжкі випробування випали на долю переселенців. У Людмили Миколаївни погіршився зір, адже стільки просидіти у темному підвалі - не на користь. Від того, що місто обстрілювали фосфором - у жінки почало випадати волосся. Щоб якось трохи відволіктися від поганих спогадів, які постійно лізуть в голову, довгими зимовими вечорами в’яже.
А ще кожного дня Людмила молиться, щоб ми спокійно жили у своїй країні. Щоб один зять, Оксанин чоловік, повернувся із фронту живий. Щоб з іншим зятем та свахою було все добре, адже їх доля наразі невідома: обоє залишилися у Маріуполі. У чоловіка інсульт, а у його матері немає однієї ноги. Тож без сторонньої допомоги їм не обійтися. І ще й досі від них немає ніякої звістки. Залишилися сиротами й дівчатка Оксаниних кумів: меншій дівчинці 7 років, старшій - 8. Що з дітками - один Бог знає.
Людмила Миколаївна слідкує за новинами, вірить у перемогу України, вірить нашим захисникам і в те, що повернеться додому, у свій український Маріуполь:
- А ще мріємо прийти до моря та послухати його шум. Він дивовижний...
Джерело: газета “Трудова СЛАВА” від 12.01.2023, Світлана ЧЕРЕП
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Лобанова, Маріуполь, Ічня, переселенка