Щоб відволіктися від війни Людмила Пома почала плести ковдри і доріжки. А коли кількість готових виробів сягнула майже 140 і закінчилася сировина, перейшла на малювання. За два тижні бабуся вже намалювала понад 40 картин і її кімната перетворилась на справжню галерею. Захоплюється настільки, що продовжує своє мистецтво при ліхтарику і при свічках, коли нема світла. Найбільше дивує її азарт в такому віці, адже Людмилі Іванівні - 88 років!
Людмила Іванівна Пома вже майже три роки, як перебралася жити в Сосницю до своєї доньки Галини. Раніше проживала в Коропському районі, селі Риботин. Ніколи не думала, що доведеться в старості відчути війну. Щоб відволіктись від поганих думок, зайняла себе справою. Руки має золоті і все життя ними вправно займалась ділом - шила, вишивала. Ось і зайняла себе. Азарт такий великий, що відключення електроенергії не стають на заваді. Робить при ліхтарику, свічках. Спершу почала плести ковдри і доріжки. Для цього тканину ріже на смужки, намотує в клубочки і береться за гачок. За один вечір різала тканину і виплітала по два вироби.
Цифра доріжок і ковдр сягнула понад 140. Могло бути і значно більше, тільки ось тканина закінчилася. Але Людмила Іванівна не стала зупинятись і зайнялась малюванням. За два тижні її кімната перетворилась на справжню галерею і стіни прикрашають понад 40 робіт. Папером слугує рулон шпалер. З однієї сторони він просто білий і чудово підходить, для малювання.
Фарби використовує акрилові. їх привезла донька Світлана, яка живе в Мені. Син її подруги захоплюється картинами, які малюють по номерам. Після кожної роботи були залишки, які йому не потрібні, адже до кожної картини фарби входять до набору. Отут Людмила Іванівна і згадала своє старе мистецтво, адже колись їм займалась. Як плела, так малює - без зупину. Ніби фея чарівною паличкою чаклує, так і Людмила Іванівна малює. За день з’являється по декілька нових квіткових полотен.
Зазвичай це барвисті букети. Але є і картини з птахами, природа, річки, дерева. Відтінки яскраві, теплі. Не секрет, що кожен художник має свою техніку малювання, яка притаманна тільки йому. Так і в Людмили Іванівни - її картини яскраві, теплі, такі прості і водночас особливі. Відразу помітно, що вони створювались з душею. Під час відмикання світла не відкладає незавершеної роботи - це не в її стилі. Звикла все робити до кінця. І ще Людмила Іванівна в цей час в думках з собою і згадує прожите життя і не завжди воно було яскравим.
- Я жила в Мені. Нас в мами 6 дівчат і один хлопець. Тато в 39 років помер. Мама від нього всього на рік молодша. Тато працював на залізничній дорозі. Співпрацював з партизанами. Розповідав про пересування ешелонів. Тоді один його знайомий врятував нас усіх. Сказав: ховай сім’ю, бо буде облава. Батько з друзями з Корюківки негайно вирив землянку в лісі. До вечора нас туди відвели. Не всіх відразу - виводили по двійко, щоб не викликати підозр. А тоді згодом знайшли документи, де наша родина першою в списку стояла на знищення. Сталось так, що батька ранили і від того він і помер. Виживали важко. Рятували мамині золоті руки - вона вміла кроїти, шити. Звертались всі: лікарі, вчителі, звичайні люди. Скільки пам’ятаю, постійно купи тканини і мама шиє. Нас, дітей, теж обшивала. Я після 9 класів поїхала до Сосниці і навчалась в технікумі на бухгалтера. Серед усіх студентів виглядала найкраще - плаття акуратні, красиві. В інших і близько такого одягу не було, який мені мама шила. На задній парті сидів Яків. Мені 16, а йому 26. Його сімнадцятирічним в 1943 році забрали на фронт. Після війни 8 років служив в Порт- Артурі (колишнє портове місто Китаю, незамерзаючий військовий порт в Жовтому морі). І він мені проходу не давав всі три з половиною роки навчання. На танцях всіх ганяв, щоб жоден зі мною не танцював. І сам не запрошує, й іншим не дозволяє. Я злилась, «Чітою» його обзивала. Але він не зважав все рівно. Нас після технікуму направили до Львівської області проходити практику. Самій якось страшнувато. Він поїхав до моєї мами і сказав, що хоче зі мною одружитись. Мама спитала в мене: чи вийдеш за нього? Якщо любиш, то йди, але якщо нема почуттів, то не варто цього робити. Яків, коли служив у понтонних військах, часто пірнав у холодну воду, а іноді і під лід. Через переохолодження шия та обличчя були вражені прищами. Я вагалась. Та Яків умовив, що разом їхати на практику краще. Погодилась.
Ми без весілля тихо пішли та й розписалися в сільраді, я переночувала одну ніч в нього і поїхала додому в дорогу збиратись. Мама питає: «Ну що, розписались?» Так, кажу. Мої дві старші сестри вже вийшли заміж, я по черзі наступною мала йти - так і вийшло. На Львівщину їхати - гроші треба. Мама каже: викопайте картоплю, продайте і буде вам копійка. Ми так і зробили. Там відразу на роботу. Я - в конторі завкадрами, він - головний ревізор. Там донька Світлана в нас народилась. А тоді свекруха лист прислала чоловіку: їдь додому, тут бухгалтера звільнили. Підеш на його місце працювати. А Мілці (так мене називала? не обов’язково в контору: он сапа, он граблі, хай іде в колгосп. Ми і повернулись в Риботин. Я тоді ще несмілива була, не перечила свекрусі. Пішла весною кукурудзу на поле сапувати. Нагнусь, а кров іде з носа. Поряд жінки добрі працювали. Бачать, що мені погано. Одна з однієї сторони сапкою, інша з другої допомагали. А тоді стали казати, що нічого їй тут на полі робити, вона дівчина грамотна, їй не тут треба працювати.
Свекруха в мене була злою і мене не любила. Я з поля мішок зелені тягну для худоби - так вона приказувала. Дома ввечері воду відрами з криниці на коромислі повинна наносити повну балію. Вода за день під сонцем нагріється і вона ввечері купається. Люди стали казати, що вона ніколи стільки води для себе не носила і не викупувалась щодня, поки я не приїхала. Згодом чоловік поїхав у тайгу для колгоспу ліс заготовляти. Рік був там. А тоді 5 вагонів з лісом прибули сюди і один був наш - плата за роботу. Ми побудували хату і вже зимували в ній. Долівка земляна, ще не встигли підлогу зробити, холодно взимку, зате самі і в своїй хаті.
Коли Яків поїхав у тайгу, я пішла від свекрухи на квартиру. Важко одній - грошей іноді навіть на хліб не вистачало. Почала шити. Стали люди звертатись. А тоді своїй мамі намалювала на двох мішках килим. І озеро, і русалки, і бузок на ньому. Стали люди просити, щоб і їм рушники розмальовувала. Фарби масляні, прати можна, як висохнуть. Хто молока за роботу дасть, а хто три рублі - так і пішло. Купила машинку, яка гладдю вишиває, хрестиком.
В хаті без полів першу зиму холодно. Я дітей на піч, машинку туди і шию. Світлана народилась в 1955, Галя через три роки і Славік через два роки після після Галини. Чоловік мене любив і беріг - якщо ойкну, спати вже не буде.
Коли діти хворіли, то вдвох над ними хвилювались. Жодного разу мене не вдарив, ніколи не зрадив. Вже згодом я не пошкодувала, що пішла за нього. Нас в селі поважали. В нього бухгалтерського стажу 50 років. Як пішов після технікуму, так і працював. Я три роки в школі бухгалтером, далі в магазин покликали завмагом. Там до пенсії і протрудилась. Все село обшивала - занавіски на вікна, штори, підзорники на ліжка, наволочки. Візерунки машинкою построчу, а тоді з середини тканину вирізаю - так модно було. Вдома вся хата прибрата мереживною вишивкою. І дітям одяг шила сама. Ніхто кроїти не вчив. Бачила, як це мама робила, і навчилась. Дітей всіх вивчили, одружили і полетіли вони з рідного дому. Світлана в Мені, теж бухгалтер. Галина в Сосниці, викладає українську мову і літературу в ліцеї. Славік жив з родиною у Городні, та, на жаль, помер у 58 років. А 18 років тому і Яків Євменович пішов у вічність. Я сама жила. Та здоров’я не те. Добре подумала і донькам сказала: Славіка пом’янемо і я поїду жити до Галини. Будинок продала, кошти порівну поділила між дітьми і вже три роки, як живу в Галини, - розповідає Людмила Іванівна.
За селом сумую. Воно мені навіть сниться. Весною їздили туди. Подивилась на хату, але не пішла до двору. Чоловіку, який купив садибу, все майно залишила в хаті. Є подруги, яким дзвоню постійно. Нас п’ятеро дружило. Ми в хорі на сцені разом співали і п’єси ставили, і овдовіли всі. Сумую за всім і за всіма. А особливо за сином. Невістка в мене хороша і досі мені постійно дзвонить. Я її завжди жаліла. Було, що своїм дівкам роботу загадаю, а її ніколи не нагружала. Є і 5 внуків, вже давно дорослі, і 4 правнуки. Оце зараз вчу їх малювати. Показую: озеро отак, будинок отак, - ділиться бабуся.
Скоро з Мени їй привезуть нову партію фарб і вона їх чекає з нетерпінням. Свої малюнки розвішує по кімнаті і вони грають барвами, мов та світлиця.
28 грудня Людмилі Іванівні виповнилос 88 років. Довге життя за плечима, та її стійкості, працелюбству, мудрості тільки повчитись. Донька Галина каже про маму, що вона і їсти не йде, поки не завершить малюнок або доріжку. Отакий твердий стержень має 88-річна бабуся. Дай, Боже, вам ще довго творити умілими руками у доброму здоров’ї. Хай мир засяє над Україною і ваші добрі руки хай намалюють ще багато прекрасного під чистим, блакитним небом.
Джерело: газета “Вісті Сосниччини”, Наталія МАТВІЄНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.