В однієї господині у Талалаївці в однім дворі вживаються корови і... страуси. Звичайно, коровою, нікого не здивуєш, хоч все менше і менше їх утримують селяни. А ось страуси цього воєнного року тут за всю історію вперше поселилися з її легкої руки.
На фото: Світлана СТОРОЖЕНКО з маленькими помічниками
Сільські люди не втомлюють дивувати. Це тільки вони можуть казати: «Як же без поросяти у хазяйстві!», «Як без корови у селі жить!» або «люблю я дуже хазяйство!». Хтось на ті слова диву дається, бо все оте, що мукає, хрюкає, кудкудакає і гелгоче, вимагає дуже багато праці, та ще і постійної прив'язаності. Із тих людей, хто не на словах, а на ділі любить домашнє господарство, і 50-річна Світлана Стороженко з Талалаївки. Починаючи із складних 90-х, утримує вона вдома корівок, для сім'ї є, та і продає людям молоко. Ще на початку літа почула між людьми розмови, що утримує Світлана вдома не тільки корів, а ще і... страусів! Такого випадку ще точно не було в Талалаївці! Жінка підтвердила, що ростить вдома сімох велетенських пташок, що сусіди, а особливо діти з кутка, приходять до неї, як у зоопарк. Напросилася і я. І вийшла наша розмова не тільки про страусів, яких ось так, зблизька, я побачила вперше.
Ще теплий вечір окутував землю. Світлана гнала з пасовиська своїх трьох корівок, а з нею бігла ціла юрба дівчаток. «Це все мої помічнички: племінничка Соня, внучаті племіннички Даша і Ніка, сусідочка Каріна і моя юна подружка і серйозна помічниця Саша! — усміхаючись говорить жінка. — Тепер мало хто корів утримує. А дітям тварини цікаві. Вони з радістю іноді допомагають пригнати корів із пастівня. І молочком теплим з-під корови смакують. Мені не поміч їх потрібна, хочеться, щоб діти не цуралися домашнього господарства.
Страуси, які швендяли у високій, спеціально для них зробленій загорожі, дівчаток уже не цікавили, бо бачать їх щодня.
«Страуси — це так, тимчасово, у тьоті Свєти, — із виглядом хазяйки сказала десятилітня Саша, — вони зачекають. А от корови — це назавжди! Пішли з нами корови спочатку подоїмо, бо це треба робити по годинах! А тоді вже до страусів підемо».
І як ти тут не погодишся, коли це справді так. А дівчинка взяла дійницю і пішла у хлів. Тьотя Свєта ще одну — і за нею!
СПРАВЖНЄ МОЛОКО - ТЕ, ЩО З ДІЙКИ!
Дзінь-дзінь... Струменіло молоко у відерце. Найстаршу із трьох корів Квітку Світлана із Сашею доять удвох. Згадалося, як у далекому дитинстві я ось так, поряд із мамою, теж доїла корівку. Скажу відверто, не захоплювала така справа, та розуміла, що треба. Навіть не знаю, хто з моїх ровесниць, сільських дівчаток, не вмів доїти корову. Вчилися, бо треба було, у селі живучи, батькам допомагати.
Доки молоко дзюрчить і піниться, а мої співрозмовниці працюють у дві руки, водночас і розповідають про те, що назавжди — тобто про корів, які, за словами дівчинки, набагато важливіші за страусів.
— Я змалечку дуже любила хазяйство всяке, а корів особливо, — розповідає Світлана Миколаївна. — Моя мама родом із сусідньої Сумщини. Туди мене влітку до дідуся відвозили. Він теж дуже любив корів. Я із задоволенням і чергу відпасувала, і годувала, і мила та чистила корівку, і доїла з малого віку. А дідусь так радів! Першу корівку дідусь мені й подарував. Жила тоді у свекрів, син Сергійко маленький, от дідусь і допоміг, щоб молоко дитині було. З того часу минуло 27 років! правильно Саша і говорить, що корови — це назавжди! Звичайно, доки сили на них вистачить.
— Знаю, що одну корову важко тримати, а три, та ще жінці! — запитую.
— Так. Мене вся рідня сварить за мою міні-ферму. Але всі корівки хороші. Думаю, що скоро продам одну, якби тільки в хороші руки.
Саша, почувши ці слова, засмучується. Дівчинка скільки розказує про кожну корівку: Квітку, Нічку, Ромашку. Найулюбленіша у неї Нічка. Лагідна корівка.
— Саме про Сашу дуже хотілося б розказати, — говорить Світлана. — Вона унікальна міська дівчинка. Живе у Кременчуці, а сюди, у Талалаївку, приїздить до дідуся і бабусі Олександра Васильовича і Ольги Степанівни Бабак. Мама Саші, Яна Хітошко, працює у місті сімейним лікарем. Дівчинці було ще 4 роки, коли вони з бабусею гуляли в яру і побачили моїх корів. Дитину не можна було відірвати від них. Спочатку ходили дивитися на корівок, як у зоопарк. Щоразу, тільки приїздили в Талалаївку, дівчинка просилася до своїх улюблениць. А вже як Саша стала школяркою, то і сама, приїхавши на канікули до бабусі, біжить до моїх корівок. Я ніколи не зустрічала не те, що дитину, а і дорослих, які б так любили корів. Саша всіх тварин любить, а корів особливо. І мріє стати ветеринаром!
— А ще у мене буде своя ферма! — впевнено говорить Саша і зовсім не по-дитячому розповідає про властивості «молока з дійки», про те, як важливо в Україні виробляти молоко...
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Талалаївка, страус, Стороженко