Лікарка Наталія Гарячун розповіла, як рятуватись від стресу війни
Кожному з нас доводилося звертатися до лікарів: чи то були проблеми з власним здоров’ям, чи захворіли рідні. І щоразу ми чекаємо, що хвороба відступить і ми повернемося до звичного нам життя, звичайно ж, довіряючи лікарю... Наталія Анатоліївна Гарячун працює у талалївській лікарні з липня 2015 року. Лікар-невропатолог, завідувачка неврологічним відділенням, медичний директор КНП «Талалаївська центральна лікарня». Враховуючи специфіку спеціальності, для багатьох із нас вона стала «нашим лікарем». І немає різниці чи ми пацієнти її відділення, чи просто звернулися до неї за консультацією. Знайде час, не відмовить, і якщо навіть дуже зайнята — визначиться з часом, коли зможе прийняти, вислухати.
Наша розмова із Наталією Анатоліївною про робочі будні, родину та сьогодення.
— Із майбутньою своєю професією визначилася після закінчення Лохвицького медичного училища. Коли ще навчалася там, проходила практику у терапевтичному відділенні нашої лікарні. У перший день практики мені доручили робити вну- трішньом'язовий укол, а наступного дня — внутрішньовенний. Вийшло, казали, що безболісно, з легкої руки, мабуть. Під час практики і задумалась, що хочу стати лікарем. Отож вступила на навчання до української медичної стоматологічної академії, що у полтаві.
у моїй родині медиків не було. Тато працював у НГВУ, мама — вихователь. Батьки не нав'язували свою думку, просто підтримали. На 6-му курсі визначилася з спеціальністю — невропатолог. Чому? Багато невідомого, цікавого було для мене саме в неврології, в цьому головному розділі медицини.
— Чи був у Вас вибір після навчання поїхати працювати кудись?
— Був. Але трапилося так, що мене попросили попрацювати у Талалаївці, тимчасово. І це тимчасово стало постійним. Я не шкодую. Дуже вдячна Василю Тимофійовичу Марченку, він дуже допоміг мені у становленні як лікаря.
— А пам’ятаєте свого першого пацієнта?
— Так. Це була Ніна Степанівна Петренко з Талалаївки. Вона звернулася до мене із скаргою на сильну алергічну реакцію. Призначила їй курс лікування, спостерігала як триває одужання. І вже через декілька днів її виписали. Згадую добрим словом ще одну пацієнтку, на жаль, покійну Євгенію Іванівну Карпусь. Часто зверталася до мене, лікувала її. Запам'яталася своїм оптимізмом, прагненням до життя, умінням знайти спільну мову з молодими. слухала мене, як лікаря. А колись вона поділилася рецептом маринувати огірки, яким я користуюся і досі та згадую її... Адже часто довірливі стосунки хворого із лікарем сприяють одужанню.
— Що найскладніше у Вашій роботі?
— Сказати рідним пацієнта, що лікування, на жаль, не дасть того результату, який вони очікують. Але ж треба їм сказати, підготувати.
Робота у відділенні мені подобається найбільше. Знаю кожного пацієнта, його скарги, особливості хвороби, процес лікування. Коли телефонують, називають себе і просять допомогти, відразу пригадую, які ліки призначала, як лікувалася людина у відділенні. Найбільша радість — це коли пацієнт виписується, або передзвонює і говорить, що почуває себе добре. А це значить, що я все робила правильно.
Перші дні, місяці моєї роботи були важкими для моїх батьків. Вони дуже переживали за мене, особливо у нічні чергування. Чекали, коли приїду додому. Звикли з часом, та все одно хвилюються. Мене завжди підтримують і чекають тепер мій чоловік Діма і син Льоня.
— Ваші улюблені заняття поза роботою?
— У період городів просто їду на наш невеликий город і працюю там. Саджати, сапувати, збирати — це заспокоює, знімає робоче напруження. У мене є невеличка ділянка полуниці, збираю хороший урожай, а саджанці — подарунок від душі одного пацієнта.
Свій вільний час стараюся проводити із сім'єю. Найбільша радість для мене — наш восьмирічний син. Він поки що «мій», мамин. Заспокоює мене, допомагає. Він любить допомагати мені у випіканні тортів, піци. Коли вчився їздити на роликах, запропонував і мені стати на них. Був моїм тренером, підказував, як треба триматися, переживав, якщо у мене
щось не виходило. Ми з сином завжди знайдемо чим зайнятися, поки наш тато у дорозі.
— Війна йде вже другий рік. Пам’ятаєте 24 лютого, як він розпочався для Вас?
— Того дня ми, як завжди, збиралися до школи, на роботу. Поснідали, одяглися і вже готові були йти. Аж тут подзвонив мій тато і сказав, що війна. У перший день я ще повністю не могла усвідомити, що відбувається. Думки про роботу, про пацієнтів (відділення на той час було заповнено повністю), організаційні питання (а якщо будуть поранені?) — це все відганяло страх у сторону. Адже вже у перші дні, тижні поряд йшли бої.
— Як працювали в той час, з якими труднощами зіткнулися?
— Прийшов наказ виписати всіх пацієнтів з відділення, щоб звільнити місця для поранених. Медикаменти були. У той час якось усі ми ще більше здружилися, всі були разом — Микола Васильович Бандурак, Любов Василівна Грабова, медсестри. Хвилювання, стреси, загострення хронічних хвороб у рази збільшились.
Хочу відзначити дружній колектив екстреної медичної допомоги. Молодці, змогли якнайшвидше привезти поранених. А значить, ми змогли надати їм допомогу. Жаль, не всіх врятували.
Постійно була на зв'язку з колегами у Чернігові, консультувалися. І як ніколи були раді чути голос один одного.
— Яка була атмосфера у Вашому колективі?
— Дружня, як ніколи. Насправді, страшно було всім. Багатьом працівницям треба було добиратися на роботу із сіл. Міняли графіки чергувань, щоб на зміну були всі з одного села.
— Із початком війни по статистиці майже вдвічі зросла захворюваність на інсульт. Яка була ситуація у нашій громаді?
— Дуже багато скаржилося на погане самопочуття людей з хронічними хворобами, серцево-судинні, неврологічні. Стреси, панічні атаки у людей, які до війни не скаржилися на здоров'я, тепер стали нашими пацієнтами. Ми з Любов'ю Василівною разом вирішували до якого відділення направляти, радилися як лікувати. Всі чекали допомоги, заспокійливих слів. Працювати було нелегко.
— Щоб Ви порадили людям, які дуже чутливі, схильні до сильних хвилювань? Як і чим заспокоїтися?
— Більше уваги приділяти рідним, близьким, друзям, бути ближчими до них. Щоб потім не шкодувати, що мало провели часу з ними. Займатися своєю улюбленою справою, чимось корисним.
— Багато батьків у розмовах із дітьми уникають тем війни, мовляв, у садочку чи школі їм про це краще розкажуть. Ви розмовляєте із сином на цю тему?
— З першого дня намагалися доступно все йому пояснити. Льоня по-своєму, по-дитячому розуміє, що війна це горе для всіх. Дідусі, бабусі багато що розповідали йому про війну. Вчителі доступними словами роз'яснювали, підготували діток до випробувань воєнного часу. Ми з чоловіком розповідаємо сину про наших друзів, які на війні, про те, що вони нас захищають. Син переживає за них. Коли відправляємо друзям посилки, то Льоня обов'язково кладе свій малюнок. Коли у селищі перебували військові, я раз помітила, що син розмовляє з одним. Льоня сором'язливий, неговіркий, особливо з чужими людьми. А тут він розмовляє з ним, як із давнім знайомим. Сашко, так звали того військового, подарував Льоні жовто-блакитну стрічку. Син зберігає її. Ще він купляв багато квітів у Станіслава і Владислава Самойленків, які цим збирають кошти для допомоги ЗСУ Сам доглядає за кактусом, бальзамінками. Відповідальний, дорослішає на очах.
Війна спонукає задумуватися про найважливіше у житті. Щастя не в матеріальних речах, воно у тім, щоб усі члени родини були живими і здоровими. Кожна свідома людина цього бажає. Отож, не раз ставлю себе на місце хворого чи його родича і, як можу, стараюся допомогти кожному.
Інна Половко, “Трибуна хлібороба”
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: лікарка, Талалаївка