Жителька Карильського (на Коропщині) Софія Пономарчук недавно розміняла свою другу вікову сотню. А на вигляд вона років на 30 молодша. Ну, може, на 20 з хвостиком. І зморщок немає зайвих, і не зігнута в три погибелі. Сама себе обслуговує. Днями на городі ще буряки чистила. І моркву збирається.
Правда, чує погано і бачить тільки заголовки. Зір упав за останні 10 років — у 90 ще читала псалтир за упокій душі.
При цьому Софія Сергіївна не з роду довгожителів. Із братів та сестер (вона була третьою з восьми дітей) вже нікого не залишилося. А вона до 95 років хазяйнувала самостійно.
Зараз мешкає з дочкою та онукою.
— Мама розказувала: здоров я в неї було неважне з дитинства. Після 4-го класу не пішла до школи, бо дуже заслабла на очі. Тітка тоді забрала її на лікування до себе в Сочі. — згадує дочка ювілярки Любов Миколаївна.
— Ще підлітком мама працювала в колгоспі, а до навчання повернулася тільки в 17, коли пішла на курси трактористок. Вони були в Коропі при МТС. Закінчила - і знову в колгосп. Вона була невисокою на зріст - у тракторі не відразу й помітиш.
Але той, кому треба, побачив. Міський гість (приїхав із Москви до батьків у Карильське) закохався в молоду трактористку з першого погляду. І врешті-решт таки умовив її вийти за нього й переїхати в столицю. Це було перед самою війною.
- Його звали Арсеном. Збереглося навіть шлюбне свідоцтво. Воно було оформлене 5 травня 1941 року А на початку літа він загинув, говорить онука Софії Сергіївни Людмила Назаренко. — У Москві бабуся без чоловіка залишатися не захотіла. Направилася додому. Та доїхала тільки до Брянська. Звідти було вже нічим. До Конотопа йшла пішки. Майже все, що взяла із собою, залишила на вокзалі. Розказувала: якийсь чоловік одразу почав порпатися в речах, приміряв на себе Арсенів одяг. Вона ще не встигла відійти. Дивилась і плакала.
По життю бабуся дуже сильна, стримана. Я не пам’ятаю її безпомічною чи в сльозах. А тоді була ще дуже молода - боліло занадто сильно.
З рідними Софія довго не побула — погнали на примусові роботи в Німеччину. Каже:
— Першого разу сховалася на городі. Потім поліцай пригрозив: зробиш так ще раз - усю сім'ю розстріляємо.
Згадує: перед тим як розподілити по роботах, німці в усіх перевірили руки. Тих, у кого вони сильніші і грубіші, відправляли туди, де важче. У неї були маленькі, як і сама. Потрапила на фабрику гумових виробів у Лейпциг. Робота нелегка, а годували, аби тільки не померли. Зазвичай бруква (кормова ріпа) і шматок хліба. Суп із картоплею — тільки на Різдво.
Після визволення була довга і важка дорога додому. До Польщі йшли пішки — нескінченною колоною в супроводі наших військових. Звідти їхали на даху товарного потяга. Там орудували злодії, які не гребували нічим. У Софії красти було нічого. Напередодні вона обміняла свій найцінніший скарб — власноручно пошиті сукні на кілька огірків-жовтяків, щоб разом із дівчатами хоч трохи перебити голод.
Вдома працювала на свинофермі, потім — за нарядом (куди пошлють).
Софія у молодості
— Мама вдруге вийшла заміж? - запитую в Любові Миколаївни.
Не вийшла. Я народилася в 48-му поза шлюбом Батько - наш карильський. Одружитися їм не дали його рідні. Сказали ми хочемо, щоб молода була у вінку, а вдови нам не треба.
Мама сама мене ростила До неї сватались чоловіки, та вона всім відмовляла. І батька, коли він із часом прийшов проситися, не прийняла.
Вона горда. Ніколи не скаржилася, що важко. Просто брала і робила Якось у нас під снігом завалився сарай. Голова колгоспу допоміг виписати ліс на новий. Мама поїхала по нього саньми в Оболоння Там допомогли навантажити, а везти через Десну - самій. Уже потім розказала, як під ногами тріскався лід і коні присідали від страху. Вона йшла ззаду, тримаючись за кінець віжок, щоб, коли упряжка почне провалюватися, встигнути відбігти. Казала, що була тільки одна надія — на Бога.
З молитвою Софія Сергіївна — все життя. Зараз найбільше молиться за правнука Олександра. Йому 23. Захищає країну від агресора. Привітав її телефоном зі сторіччям одним із перших.
Із правнуків у неї ще 22-річна Тетяна і 8-річна Лілія. Саша і Ліля — діти внука Сергія. Таня — дочка онуки Людмили.
Запитую в рідних про бабусин секрет: інші при такому непростому житті старіють рано, а її віковий годинник ніби хтось відкручує назад.
- Вона постійно в русі. Завжди шукає собі якусь роботу. Коли не працює, просто ходить. Повільно, з ціпком, але не сидить. Так само не дає застоюватися мізкам. Планує, що коли робити, аналізує, розмірковує. Коли в хаті - вмикає телевізор, тож завжди в курсі всіх подій. Ще й нам розказує, що нового в країні.
Не може без свіжого повітря. Якщо хороша погода - на вулиці до сутінків, їжу вживає просту. Ніколи не переїдає.
І не забуває дякувати Богові за кожен новий день. Мабуть, уся магія саме і в цьому.
Джерело: газета “Гарт” від 22.09.2022, Марія ІСАЧЕНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Пономарчук, довгожителька