GOROD.cn.ua

Головна мета фармацевта – допомога людям

Світлана Пасталиця

19 вересня в Україні відзначатимуть професійне свято — День фармацевтичного працівника. Країна вшанує людей, яким кожен із нас повсякденно довіряє найдорожче, що є у світі — власне здоров’я та здоров’я близьких і рідних людей. Незважаючи на те, що аптечні заклади сьогодні — це господарські структури, що змушені виживати та заробляти гроші самостійно, все ж таки головна мета їх роботи залишається незмінною — допомога людям.

Напередодні свята ми попросили фармацевта вищої категорії (провізора) із 30—річним стажем роботи, заслуженого працівника охорони здоров’я України, директора комунального підприємства Чернігівської обласної ради «Ліки України» Світлану Пасталицю поділитися думками про це свято.

— Світлано Василівно, з яким настроєм зустрічають свято фармацевтичні працівники?
— Колектив підприємства в нелегких умовах сьогодення чесною та сумлінною працею заслужив право з честю відмічати своє професійне свято. Фахівці нашої аптечної мережі, маючи глибокі знання в галузі медицини, фармакології, не тільки пропонують і виготовляють ліки та медичні препарати, а ще й надають відвідувачам консультації і поради, що, у свою чергу, допомагає людям зробити правильний вибір при лікуванні. Справжні фармацевти, а таких у нас переважна більшість, бачать у відвідувачах хворого, а не інструмент для викачування грошей. У сьогоднішніх складних умовах робиться все можливе для того, щоб лікарські засоби були більш доступними для населення. І часом дуже гірко чути образи та звинувачення на адресу нашого колективу в тому, до чого ніхто з нас не причетний. І інколи складається таке враження, що зовсім безпідставно звинувачують фахівців, які отримують зовсім не таку високу зарплату, як кажуть, та завжди надають людям висококваліфіковану допомогу. Які, нарешті, боляче відчувають, що начебто причетні до підвищення цін, але ж не з власної вини. На жаль, доводиться визнати: якщо виробники медичних препаратів, перекладаючи на плечі хворих зростаючий курс долара та свої «ризики», і надалі будуть піднімати відпускні ціни, то аптеки ніяк не зможуть їх стримувати за рахунок своїх мінімальних націнок. Сподіваємося, що ситуація зміниться на краще після виборів.

Я вважаю, що ми повністю виконуємо соціальну функцію допомоги хворим. Комунальне підприємство змушене відкривати навіть неприбуткові аптеки — наприклад, у Чернігові в районі молокозаводу, у Новому Білоусі тощо. І все це заради того, щоб населення в повному обсязі мало можливість отримувати фармацевтичні послуги.
Державна підтримка чорнобильців, ветеранів Великої Вітчизняної війни, інвалідів, всіх хворих, які мають право на пільгові медикаменти, явно недостатня. Держава централізовано, та й то не в повному обсязі, фінансує лише програми лікування цукрового діабету, онкологічних та туберкульозних хворих на стаціонарі.
Тому всі без виключення аптеки надають ветеранам певні знижки на ліки. Звичайно, це небагато, але це є знак нашої глибокої шани до ветеранів, і ми робимо все можливе, щоб ліки були більш доступними для людей похилого віку.
Дуже хотілося, щоб у нашій медицині фінансування було таким, щоб всі хворі, які знаходяться на стаціонарному лікуванні, мали б можливість отримувати весь перелік необхідних ліків безкоштовно. Але це сьогодні через недостатнє фінансування поки що неможливо.

— Фармацевт — це професія чи покликання?
— Вважаю, що справжніми фахівцями нашої справи можуть бути лише люди, які присвячують своє життя служінню ідеалам добра та людяності, і весь свій досвід, професійну підготовку та душу вкладають у справу охорони здоров’я населення. Лише такий підхід до справи повертає людям здоров’я та віру в життя. Показником високого рівня підприємства є те, що на базі «Ліків України» багато студентів — майбутніх фармацевтів та провізорів проходять виробничу аналітичну, організаторську практику, знайомляться з виробництвом, виготовленням ліків, контролем якості. Крім того, у нас успішно працюють курси післядипломної освіти та школа «першостольників» — фармацевтів, які в аптеках безпосередньо відпускають ліки населенню.
І це можливо тому, що в нашій аптечній мережі, до речі, чи не єдиної в області, збереглася спадкоємність кращих рис ще радянської школи — висока відповідальність за доручену справу, професіоналізм, чуйність та уважність у роботі з людьми.
На підприємстві сформувалися сімейні династії фармацевтів, наприклад, родина Зіменків, родина Артюхів, родина Дзюбенків, родина Парихіних, у яких любов до професії — це сімейні цінності.
Взагалі то, головне наше багатство — це старанні люди, які чесно та професійно виконують свою роботу. Тому напередодні свята хотілося б відзначити сумлінну працю багатьох із них.
Аптекар у селі Авдіївка Сосницького району Чернігівської області Бібік Людмила Дмитрівна в нелегких умовах, не рахуючись зі святами та вихідними днями, завжди вчасно забезпечує односельців необхідними ліками та консультаціями.
Завідувач аптеки № 67 у місті Прилуках Чулюк Ірина Георгіївна внесла новий підхід у роботу свого колективу, що дозволило повністю укомплектувати штат аптеки та вчасно надавати необхідну допомогу населенню. У Ніжині Костюк Людмила Іванівна зуміла організувати в осередках сімейної медицини аптечні пункти, що виявилося дуже зручним для населення.

В Ічні Скачко Антоніна Петрівна — досвідчений фахівець—провізор організувала роботу аптечного закладу таким чином, щоб вчасно задовольняти потреби хворих у ліках.
У Щорсі завідувач аптеки Дейнеко Раїса Миколаївна робить все можливе для того, щоб населення районного центру не відчувало перебоїв із ліками та лікарськими засобами.
У Чернігові високий авторитет заслужив великий дружній професійний колектив класичної аптеки № 206, яким керує метр фармацевтики Ковпак Наталія Іванівна.
Аптеку № 191, котра розташована на території дитячої обласної лікарні, що дуже зручно як для батьків, так і для маленьких пацієнтів, вже котрий рік очолює заслужений та авторитетний керівник — Скиба Олена Михайлівна. Взаємодопомога, чітка взаємодія з лікарями — ось далеко не повний перелік ознак цього колективу.
Аптека № 77 по вулиці Бєлова вже другий рік обслуговує державну програму цукрового діабету. Цей аптечний заклад, яким керує молодий енергійний керівник Отришко Олена Олександрівна, яка не соромиться вчитися сама та навчати інших, характеризують великий обсяг роботи, напружений ритм та позитивні відгуки відвідувачів.
Аптечний пункт по вулиці Щорса, 3, що відпускає ліки чорнобильцям та хворим на цукровий діабет, очолює Літош Любов Олександрівна. Старанний фармацевт робить все для того, щоб не було нарікань у роботі та щоб усі хворі, по можливості, отримували необхідні ліки.
Дуже відповідальна робота працівників і складу нашого підприємства. Саме від них залежить чітка робота багатьох аптечних закладів області. Тому дуже приємно, що і в святкові дні, і в непогоду, завдяки самовідданій праці цих людей, територія завжди охайно прибрана, машини своєчасно ідуть у рейси і ніколи не зривається доставка медичних препаратів в аптеки Чернігівщини. Очолює цю ділянку молодий, але вже досвідчений провізор Володимир Григорович Тимошенко.
Складська робота важка та монотонна. Але, завдяки зусиллям таких працівників як Неділько Тетяна Семенівна, Донець Наталія Василівна, Пелешок Валентина Михайлівна та багато інших, всі необхідні роботи виконуються вчасно та якісно.
Ми дуже вдячні і нашим водіям, серед яких хотілося б відзначити у першу чергу Теремецького Миколу Степановича, Йовчика Івана Григоровича та багатьох інших, які професійно та якомога швидше доставляють необхідні ліки в аптечні установи нашої області.

Ігор Стужук, тижневик «Чернігівські відомості» №38 (966)

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: аптека, фармацевт, Ігор Стужук