Понад рік без лікаря живе 9 сіл Прилуцького району
— Із початку повномасштабного вторгнення росіян у Дорогинській сільській лікарській амбулаторії (Ічнянська ТГ. — Авт.) немає сімейного лікаря, а там обслуговувалося аж дев’ять сіл, — поскаржився 56-річний активіст з Андріївки Василь Горбенко.
Його село — одне із тих дев'яти. Андріївка, Бакаївка, Безбородьків, Комарівка, Дорогинка, Припутні, Томашівка, Синдарезське, Велентіїв — ось повний список населених пунктів, мешканців яких обслуговувала сімейна лікарка Віта Остапець.
— У лютому-березні минулого року частина Ічнянщини була окупована росіянами. Тоді багато хто намагався вивезти свою сім'ю на неокуповану територію або й за кордон. Виїхала і Віта Вікторівна, — говорить Василь Іванович. — Рашистів вигнали, а лікарка, на жаль, не повернулася. Скільки ми вже просили владу, щоб знайшли на її місце іншого фахівця, бо ж в Ічню чи Ніжин, нехай це й не так далеко, не наїздишся. Але й досі амбулаторія пустує...
На запити активістів із сіл, які обслуговувала Віта Остапець, КНП «Ічнянський центр первинної медико-санітарної допомоги» відповів: «Щоб забезпечити надання первинної медичної допомоги в Дорогинській сільській лікарській амбулаторії, ми не раз зверталися до навчальних закладів та до Ічнянської районної (філії Чернігівського обласного центру зайнятості, але незайнятих лікарів, які погодилися б працювати в сільській місцевості, не знайшли. При виявленні лікарями бажання працювати в Дорогинській СЛА негайно буде вирішене питання їх працевлаштування».
Звісно, далеко не кожен лікар погодиться працювати в селі, але... Багато чого тут залежить від мотивації — на що готова піти місцева влада, щоб залучити до роботи на території громади чи конкретного старостату молодого фахівця.
— Із цим у нас є певні проблеми, — зізнається староста Дорогинського старостинського округу Сергій Тюков. Лікаря, який приїде обслуговувати нашу амбулаторію, просто ніде поселити. Свого часу будинок для Віти Остапець купили за кошти сільської ради. З часом вона його приватизувала, як і має буї и за законом, адже пропрацювала тут понад 10 років. Місцеві мешканці, які постійно обслуговувалися в нашій амбулаторії, навіть пропонували оголосити збір на нове житло для лікаря і придбати його самотужки (середня вартість будинку в Дорогинці — 4-5 тисяч доларів. — Авт.), однак тут постало питання, хто цим займатиметься. Я, як староста, не маю права на такі дії за законом, людини ж, якій би всі могли довірити збір коштів, не знайшлося. Тож зараз усі свої надії ми покладаємо на сільгоспвиробників. Агрофірми, які працюють на території нашого старостату, пообіцяли забезпечити нового фахівця житлом. Сподіваємось, скоро вони придбають будинок, після чого в Чернігові нам, як і обіцяли, знайдуть лікаря. Чекаємо...
А поки що пацієнти Дорогинської амбулаторії їздять на прийом до ічнянських лікарів.
— Від Дорогинки до Ічні — 20 кілометрів. Найвіддаленіша - Бакаївка, від якої до міста — 27 км, — каже Сергій Вікторович. — Автобус у нас ходить, щоправда не через усі села. Однак, зважаючи на відстань, людям навіть вигідніше за потреби кооперуватися разом і їздити в лікарню машиною. Після того, що пережили мешканці Чернігівщини минулого року, це, звичайно, не найбільша проблема. А от що справді дуже незручно - це те, що тепер у Дорогинці немає ще й аптеки. Не кожного разу, коли хворієш, треба до лікаря, а ось купити ліків... Послугами аптеки мешканці Дорогинки і сусідніх сіл користувалися щодня.
Нарікав на закриття аптеки і Василь Горбенко:
— Як було добре, коли в Дорогинці можна було після візиту до лікаря одразу ж і ліків купити! А зараз ні лікаря, ні ліків. Щоб купити те, що навіть постійно приймаєш, доводиться їхати в Ічню чи в Ніжин. Ну хіба пенсіонери зі своїми болячками наїздяться?
— У Дорогинці працювала приватна аптека, але, як то кажуть, не витримала конкуренції з міськими і закрилася. Зараз бажаючих відкрити тут аптеку немає, — говорить Сергій Тюков. — От коли в нас з’явиться лікар, можна буде знову підняти це питання. Оскільки за законом він може реалізовувати лікарські препарати. Треба буде лише допомогти йому розпочати цю справу. Далі ж, думаю, все буде добре. Головне зараз - знайти і купити житло для фахівця і дочекатися його. Прийняти нового лікаря у свою громаду ми будемо дуже раді!
Джерело: газета “Гарт” від 25.05.2023, Катерина ДРОЗДОВА, с. Дорогинка на Ічнянщині
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.