Аби в 2025 році не втратити медичну підтримку варто звернутися до сімейного лікаря
Ініціатива перевірки актуальності медичних даних в Україні діє з жовтня 2024 року. Завідувачка-лікарка Прилуцької амбулаторії загальної практики сімейної медицини Олена Ткаченко інформує, якщо пацієнт на постійній основі проходить обстеження у сімейного лікаря, то оновлювати дані не потрібно. Проте є категорії осіб, для яких дана процедура обов’язкова. Це стосується тих, хто не звертався до медиків більше трьох років або ж оновив свої дані. Про які зміни йдеться, пояснює Олена Ткаченко.
Олена Ткаченко
«Людина, коли приходить і заключає декларацію зі своїм сімейним лікарем, вона надає їй такі документи – паспорт, код і номер телефону. Згідно цих даних заключається декларація. Протягом часу, з того моменту, коли заключилася декларація, ці дані могли б помінятися.
Тобто, починаючи з прізвища, ім’я по-батькові. Прізвище могла змінити жінка, коли вийшла заміж, або в силу деяких інших обставин міняється прізвище. Далі міняється паспорт або ж звичайного паспорта громадянина України, отримується ID-картка. Або ж ID-картка міняється внаслідок того, що закінчився строк попередньої дії. Або ж дитина із свідоцтва про народження стає вже дорослою і отримує паспорт. Далі міняється в деяких випадках код. Тобто він не те, що міняється, а при внесенні даних могла б виникнути механічна помилка. І ще такий випадок, у 2018 році, коли ми заключали декларацію, ідентифікаційний код не повинен бути обов’язковим. Зараз він обов’язковий. Якщо людина його отримала, вона повинна надати лікарю».
Пані Олена наголошує, якщо пацієнт змінив номер телефону, його також потрібно оновити. Зробити це можна до 1 березня 2025 року. Адже саме цього дня декларацію, підписану із сімейним лікарем, буде деактивовано для тих, хто не встиг актуалізувати дані. Отож, отримати медичні послуги вони не зможуть.
«Коли людина звертається до лікаря за допомогою, він повинен зайти в електронну карточку, внести всі скарги, обстеження і при необхідності направити до спеціаліста, відкрити лист непрацездатності. Але якщо ці дані будуть неактуальні, лікар не зможе цього зробити».
Аби своєчасно отримувати допомогу від медиків, варто не зволікати з верифікацією даних. Ця процедура займає близько 10 хвилин. Але при внесенні змін до реєстру, необхідно витратити значно більше часу.
«Потрібно написати заяву до НСЗУ, щоб вони надали дозвіл на зміну телефону або ж коду. І це займає від одного до декількох днів. Тобто якщо людині нагально треба буде відкрити лист непрацездатності, звернутися за допомогою до спеціаліста, покласти його на госпіталізацію в стаціонар, ми не зможемо цього зробити».
Олена Ткаченко каже, лікарі самі інформують більшість пацієнтів про необхідність актуалізації даних. Проте підтримувати зв’язок вдається не з усіма.
«Люди деякі міняють телефони, ми не можемо їм додзвонитись, ми не можемо їх знайти, вони можуть виїхати, за кордоном бути. Тобто будь ласка, якщо хтось змінив номер, чи давно був у лікаря, особливо якщо не звертався до лікаря понад 3 роки, зверніться до лікаря, надайте свої дані, обновимо вам декларацію і все буде чудово».
Якщо ж особа, яка перебуває на обліку сімейного лікаря нині за межами країни, їй також необхідно звернутися до свого медика.
«Якщо вона буде звертатися до цього лікаря надалі, вона тимчасово там перебуває, теж потрібно будь-якими засобами зв’язку, це WhatsApp, це Telegram, це Viber, зателефонуйте до свого лікаря, обновіть свої дані і прочитайте код, який прийде вам на актуальний телефон. І це все залишиться в дії».
Олена Ткаченко також зазначає, якщо за тих чи інших обставин пацієнт не встиг оновити дані до 1 березня, то це можна буде зробити і пізніше. Проте краще заздалегідь попіклуватися про власне здоров’я.
Джерело: телеканал "Прилуки"
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.