GOROD.cn.ua

Світ може залишитись без чернігівської шерсті

Донедавна одне з найбільших у світі підприємств з виробництва шерстяної продукції – Чернігівський камвольно-суконний комбінат, який після роздержавлення та зміни власників отримав назву ПАТ «Камвольно-суконна компанія «Чексіл»» – опинився на межі зупинки виробництва. Причиною тому – багатомільйонні борги компанії. Систематична невиплата заробітної плати призвела до невдоволення серед частини трудового колективу. Працівники підприємства пригрозили власникам страйком та звернулися по допомогу до владців, аби ті вплинули на керівництво КСК. Що ж буде з чернігівською шерстю?



Камвольний і суконний асортименти, а також трикотажна пряжа – понад 17 різновидів продукції виробляють на одному з досі найбільших в Європі комбінатів, що спеціалізується на переробці шерсті – чернігівському ПАТ «КСК «Чексіл»». Підприємство є одним із найбільших експортерів Чернігівщини і постачає власну продукцію в 22 країни світу, серед яких США, Канада, Франція, Італія, Швеція, Німеччина, Голландія, Англія, Іспанія, Туреччина, Сирія, Росія, Естонія, країни СНД, Мексика, Китай, Румунія та інші.

Одначе події останніх років прогнозують компанії неперспективне майбутнє. Перш за все підприємство ризикує втратити кваліфіковані кадри. Нині тут працює більше 200 працівників, які, попри мізерні заробітки, від жовтня минулого року не отримують і тих. Сумарно підприємство заборгувало людям понад 2 мільйони 400 тисяч гривень заробітної плати – смішна сума як для світового виробника-експортера. Крім того, є борг за несплату податків із зарплат – один мільйон вісімсот сорок тисяч гривень, борги за землю і електроенергію.



Питання погашення заборгованості неодноразово порушувалося на засіданнях профільної комісії облдержадміністрації ще з літа минулого року. Чиновники час від часу ходили на екскурсії в цехи комбінату і слухали запевнення виконувача обов’язків директора «Чексілу» Мірко Ванджі про модернізацію виробництва та погашення заборгованості. Тим часом борги росли.

Під ялинку працівникам комбінату керівництво не поклало навіть шерстяної суконки. Починаючи з жовтня, колектив підприємства не отримує зарплат. Це й стало причиною акції протесту частини працівників, яка почалася під стінами комбінату і продовжилась в приміщенні Чернігівської міськради.

Вимоги – негайна виплата заробітної плати, поліпшення умов праці і гарантії залишення на роботі страйкарів. Одначе італійський керівник не вважає за потрібне вийти до своїх підлеглих, тож ті, склавши колективне звернення, під яким підписалося 83 людини, попрямували шукати правди в мерію.

Там їх зустрів заступник міського голови Сергій Фесенко. Він пояснив працівникам, що мерія не має повноважень вирішувати трудові конфлікти, а для цього існують такі установи як обласне управління Держпраці й Національна служба посередництва та примирення.

В управлінні Держпраці повідомили, що 11 січня на КСК вже була їхня інспекція, що зафіксувала порушення, серед яких – невиплата заробітної плати з жовтня 2018 року, несвоєчасна виплата коштів за щорічну відпустку, є борги перед звільненими найманими працівниками.

Начальниця відділу з питань дотримання законодавства про працю управління Держпраці в Чернігівській області Вікторія Луцишина: «Матеріали інспекційного відвідування будуть передані до правоохоронних органів. Порушення підпадають під статтю 175 Кримінального кодексу України – безпідставна невиплата заробітної плати. Інспектори праці винесли припис щодо усунення виявлених порушень. Крім того, матеріали інспекційного відвідування передали уповноваженим особам для прийняття подальшого рішення щодо накладення фінансових санкцій».

Фінансові санкції, котрі управління Держпраці може накласти на КСК, становлять 12,5 тисячі гривень.

Вже наступного дня виконувача обов’язків директора ПАТ «КСК «Чексіл»» Мірко Ванджі викликав до себе «на рандеву» міський голова Чернігова Владислав Атрошенко.

Градоначальник зазначив, що для подолання фінансових труднощів «Чексіл» має наростити потужності виробництва. А для цього потрібні люди. Вимога мера – люди мають отримувати зарплату вчасно. Адже на підприємстві вона і так невелика. Керівник «Чексілу» запевнив, що в найближчі 10 днів очікують гроші від замовника і виплатять зарплату за жовтень та листопад 2018 року.

Виконувач обов’язків директора ПАТ «КСК «Чексіл» Мірко Ванджі: «Нам впродовж десяти днів має надійти передоплата від замовника і ми зможемо закрити людям жовтень та листопад. Питання заборгованості пов’язане не тільки з нашим підприємством, але й з багатьма факторами, серед яких: податок на землю – це місто, тепло – це ТЕЦ, електроенергія – це «Чернігівобленерго». Подивимось, хто може піти на поступки. Відтермінування цих трьох позицій дасть можливість виплатити зарплату. Тут питання пріоритету».

Цікава деталь: керівник «Чексілу» Мірко Ванджі минулого року переміг на конкурсі «Підприємець року – 2018», організованому Чернігівською торгово-промисловою палатою. Італійця нагородили у вересні минулого року « За високий внесок в інвестиційну діяльність». Нагороду йому вручав особисто міський голова Чернігова Владислав Атрошенко.

Чи варто сприймати заклики від керівника «Чексілу» про поступки з боку монополістів та міськради як натяк на подальшу затримку зарплат – поки неясно. Зрозуміло одне – підприємство працює на повну потужність, отже, має замовлення. Тож власники компанії, які за повідомленням ЗМІ є росіянами, цілком в змозі знайти 2,5 мільйона гривень, аби розрахуватись із її працівниками. Тим паче, що продукція компанії успішно експортується за межі України. Інша річ: чи не є ця ситуація спробою дестабілізації. А це вже – компетенція інших структур.



Віталій Назаренко, «Чернігвщина» №4 (717) від 24 січня 2019

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Чернігівський камвольно-суконний комбінат, АТ «Камвольно-суконна компанія «Чексіл»», борги компанії, шерсть, Віталій Назаренко, «Чернігвщина»