16 липня близько половини дев’ятої ранку до залізничного переїзду, що поряд з Подусівським лісом в Чернігові, виходять три чоловіки з дрючками та червоними прапорцями. Чоловіки розходяться по краях дороги, один стає посередині. Машини зупиняються. Асфальт переходить череда корів та баранців. Мукають, мекають — йдуть до лісу, по той бік дороги пастися. Виявляється, баранці та корівки — «військові».
— Вигулюємо худобу кожного дня, окрім суботи та неділі, — каже ветеринар військової частини 0500 (8-й навчальний центр Держспецтрансслужби) Микола Синкін. Тут, поряд з лісом, розташований її контрольно-технічний пункт.
— Ви не перша, хто питає, чиє це господарство, — усміхається чоловік. — Тут рух транспорту великий — людям цікаво.
— Маємо підсобне господарство, — розповідає заступник начальника 8-го навчального центру Держспецтрансслужби - начальник тилу Сергій Шульга. — Ми займаємося підготовкою молодших командирів, сержантів, кваліфікованих солдат. Навчаємо особовий склад, потім відправляємо в інші підрозділи нашої Державної спеціальної служби транспорту.
Тримаємо свиней, велику рогату худобу і малу рогату худобу. Велика — це корови. Мала — вівці. Всього 21 корівка, 23 вівці та 80 свиней.
Настала літня пора, виганяємо худобу на випас. Тільки свині у нас в загоні. У нас, звісно, є і своя територія. Але її не вистачає: травички, щоб відгодувати худобу, мало. Отже, виводимо тварин за територію, у так званий Подусівський ліс і далі. Випасаються кожного дня, переганяємо з місця на місце, до четвертої-п’ятої вечора. Вигулює назначений наряд відповідно.
— Для чого використовується підсобне господарство?
— Мета — додаткове харчування для військовослужбовців строкової служби. Видаємо додаткове харчування особовому складу і в зону проведення Операції об’єднаних сил.
— Тобто ці баранці йдуть в консервах в АТО?
— Їх ще не б’ємо, вони ще маленькі, — сміється. — Забиваємо свиней, корів. Робили самостійно у свій час тушонку, відправляли у банках в АТО.
— У всіх військових частинах є такі підсобні господарства?
— Ні. При Радянському Союзі підсобні господарства утримували всі військові частини. Потім якось це все зійшло нанівець, але в нашій структурі залишилося.
— Як навчаєте військових випасати, щоб худоба не розбігалася? Може, проходить якісь курси у селі?
— Підбирається особовий склад, який і цим стикався. Люди, які виросли в селі, — сміється.
Аліна Сіренко, тижневик «Вісник Ч» №29 (1680), 19 липня 2018 року
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.