Ірина Коровай першою у Корюківському районі створила патронатну сім’ю
Через 2 дні (27 квітня) Ярику виповниться 2 місяці. Він спокійний, не плаксивий. Симпатичний — із пухкими щічками.
Ірина Коровай з Ярославом
— Наїв за місяць, — посміхається Ірина Коровай із Прибині, що на Корюківщині Вона саме годує малюка з пляшечки. Той повністю зосереджений на процесі.
Дуже мила і радісна картина, якщо не знати, що рідна мати Ярика відмовилась від нього — щойно народивши залишила в пологовому відділенні. А Ірина йому — за великим рахунком — ніхто. З родичами хлопчика вона навіть не знайома. За статусом — вихователька в патронат - ній сім’ї, яку недавно створила. Така сім’я — перша у громаді. А Ярослав у ній — перший вихованець.
До війни термін перебування дітей у патронатних родинах не міг перевищувати 3-х місяців. Стільки часу відводилося на подолання складних життєвих обставин, у яких опинилася дитина, повернення її у свою сім'ю чи влаштування в іншу. Через воєнний стан термін перебування збільшили. Його в кожному конкретному випадку визначає Служба у справах дітей.
Скільки Ірина буде опікуватися хлоп'ям, поки що не відомо. Крім нього, вона не проти взяти до себе й інших дітей, яким потрібна підтримка. Пояснює:
— Мої син і дочка вже дорослі, одружені. Анжелі 27, живе в Корюківці, Артем (він на 2 роки молодший) — у Чернігові. Чоловік мій на фронті. Хазяйства великого не тримаю. Сил у мої 49 іще вистачає.
Матір Ярослава Ірина не засуджує. Каже: все могло бути. Може, зробила так через безвихідь. Або через депресію. Як вона вибиває з колії, Ірина знає з власного досвіду.
— Моя третя дитина — хлопчик — народилася мертвою. На восьмому місяці вагітності. Це було страшне горе. Я була сама не своя. Нікого не хотіла бачити. Була така суцільна чорна смуга — вся зі страждань.
I від них ніщо не відволікало — не було ніякого порятунку. Так тривало майже рік, і здавалося, що не відпустить ніколи — поки не доб'є мене остаточно, — Ірина ледве стримує сльози. Уже минуло 15 років, та болить і досі.
Тоді, згадує, допомогли переключитися родичі з Києва. Вони мало не силоміць вирвали її зі звичної обстановки — забрали до себе в столицю, влаштували на роботу. З дітьми-підлітками залишився чоловік. Йому було нелегко, та, як кажуть, своя ноша не обтяжує — впорався.
- Олександр — найкращий у світі. Я його дуже люблю. Мабуть ще з пелюшок, — говорить Ірина. — Наші мами дружили. Потім розказували: покладуть нас на ліжко, загородять подушками і роблять свої справи. Саша на кілька місяців молодший, та й спокійніший — тихо лежить. А я постійно лізла до нього. «Боялися, що хлопець без очей залишиться», — сміялася моя мама.
— Мабуть, він здавався Вам великою лялькою.
— Може. Але чоловік потім не раз говорив, що я першою почала залицятися.
— Скільки Олександр залишався з дітьми ?
— Майже 11 років. Він їх ростив. А я заробляла гроші.
За фахом Ірина кухар-кондитер. Та працювати довелося на різних роботах (зокрема в дитсадку, у готелі, в торгівлі) — і в Україні, І за кордоном.
— Повернулася кілька років тому. Намагалася знайти роботу в селі. А її тут негусто. Скуповували з чоловіком лисички, вирощували картоплю на паях, — розповів місцевий староста Петро Рябець — Родина хороша, позитивна.
Догляд за Ярославом для Ірини Коровай — теж робота. Офіційна — і стаж іде, І зарплата. Та — що не менш важливо — є кому віддавати любов, її, каже Ірина, поки жила далеко від сім’ї, накопичилося стільки, що вистачить ще на одне життя.
Тож, коли невістка завагітніла, майбутня бабуся була на сьомому небі від радості. А надто, як народилася онучка і молоді переселилися з Чернігова до них у село, бо тут було безпечніше. Та коли Емілія трохи підросла, вони повернулися додому.
— Стало порожньо. Дивлюся на її речі, і сльози на очах. А втішати нікому. Саша воює вже більш ніж рік. У хаті тільки я і три коти...
Тому, дізнавшись про залишене в пологовому немовля, Ірина майже не роздумувала. Тим паче що чоловік її підтримав. А дочка разом із нею проходила навчання — аби за потреби (у житті буває всякого) доглядати за малюком.
У Прибині одні захоплюються вчинком Ірини, інші пліткують. Мовляв, спокусилася на великі гроші. Можливо, для села місячна зарплата в розмірі 5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (15 140 грн) — дійсно неабиякі кошти. Але чомусь до цього ніхто в селі не захотів створити патронатну родину.
Подружжя Коровай до війни
Втім Ірина не має часу дослухатися до теревень. Він тепер майже повністю належить Ярику. Рідних вона з малюком уже познайомила — на дні народження онучки. Першого квітня хлопчика влаштували в патронатну сім'ю, а п’ятого вони удвох вітали в Чернігові Емілію з її першою річницею.
— А чоловік бачив Ярика тільки на фотографіях?
— Не тільки. Він днями приїжджав у відпустку. Носив його на руках, бавив, купав разом зі мною. Саша чомусь переконаний, що малюк буде руденьким. Казав: “Наш рижик”.
— “Наш” ? Хоче, щоб хлопчик залишишся?
— Так. За 10 днів, що був удома, він не тільки відпочив біля Ярослава від того пекла, що в них на Донеччині. Бачу, що прикипів до малого.
- А Ви?
— Під час навчання нам постійно нагадували: не треба звикати до вихованця — з ним незабаром доведеться прощатися. Але це відбувається саме собою. Я дуже хочу, щоб знайшлася хороша сім'я, у якій Ярослав виросте щасливим. А з іншого боку вже стає важко уявити, що він буде не зі мною. Стараюся про це не думати.
— А що Ви відповіли чоловіку?
— Сказала. «Повертайся живим. I в нашій сім'ї буде багато дітей».
Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.