"ПОЗИЦИЯ"Понад 120 тисяч пацієнтів на рік, сотні лікарів, два райони міста — це не просто цифри, так працює 1-ша міська лікарня Чернігова щодня. Останнім часом цей заклад регулярно генерує ще й позитивні новини — саме тут запрацювала перша «Поліклініка без черг», де записуватися до лікаря можна без реєстратури, а за допомогою мобільного. Тут відремонтували й осучаснили адміністративний корпус, працюють над поліпшенням комп’ютерного устаткування, триває ремонт дезінфекційної камери.
Однак найбільше лікарів хвилює не модернізація чи технічний прогрес, а реалії буття — яким чином їм працювати в умовах медичної реформи. Щоб розставити всі крапки над «і», до лікарні завітав народний депутат Сергій Березенко — відомий натхненник медичних оновлень та один з авторів медреформи. Він поспілкувався із сімейними лікарями й терапевтами закладу.
Нардеп розуміє, що не завжди бачення реформи в Міністерстві охорони здоров’я збігається з її реалізацією на місцях. Тому для нього важливо чути думки саме лікарів-практиків, щоб відкоригувати теоретичні прогалини. Усі питання та побажання медиків Сергій Березенко обіцяє особисто передати до Міністерства охорони здоров’я.
«Я так розумію, що є багато питань: має виїжджати лікар до пацієнта чи ні? Очевидно, коли ми писали документ, то виходили з того, що в 90% випадків лікар не повинен виїжджати. Він може спілкуватися з пацієнтом по телефону, може запросити на прийом у будь-який зручний час (тим більше, що нині діє «поліклініка без черг»), але є ще накази, які зобов’язують лікаря обслуговувати пацієнта на дому», — говорить народний депутат.
Владислав Кухар, начальник Чернігівського міського управління охорони здоров’я, зауважує: «Ця система поки не скасована, вона працює, і тому ми лікаря ставимо в таке подвійне становище: коли хочеш — їдь, хочеш — не їдь. Але, не дай, Боже, щось станеться, то лікаря можна буде притягти до відповідальності».
Зарплата залежатиме від… знань
Інше питання, що хвилює медиків, — чи лишиться система кваліфікацій та надбавок, штатні розписи й тому подібне. Та Сергій Березенко переконаний: підвищувати свій рівень знань потрібно за будь-яких умов.
«Чому? Тому що тільки так вас вибере пацієнт, — нагадує народний обранець. — Відтак і головний лікар буде зацікавлений залучити на роботу в лікарню тільки найкращих і дати гідну зарплату в пропорції до тих коштів, які ці лікарі будуть приносити лікарні. Так, є певні цінові обмеження на первинному рівні щодо кількості пацієнтів. Але я рахував: якщо мова йде про сільську амбулаторію на 1–2 лікарів, то в них зарплата буде лишатися на рівні 18–23 тисячі гривень, якщо вони будуть робити відрахування медсестрі чи фельдшеру залежно від того, із ким працюватимуть. Така зарплата протягом найближчих двох років абсолютно реальна. Якщо навіть ви отримуєте якісь надбавки по 10–20% за звання заслуженого медпрацівника, лікаря чи ще щось, за таких зарплат ті надбавки вас ніколи не хвилюватимуть».
Нині середня зарплата чернігівських медиків первинної ланки трохи більша 4,5 тисячі гривень. Тому різниця із запропонованим дуже разюча. А зарплату лікаря вторинної ланки взагалі будуть обраховувати з розрахунку 250% від середньої зарплати по Україні. На сьогодні в кожну медичну послугу вже закладена зарплата 13,4 тисячі гривень.
«Прем’єр говорить про показник середньої зарплати по Україні до кінця року в 10 тисяч гривень, відтак ми говоримо про 25 тисяч гривень зарплати для лікарів вторинної ланки. Повторюю: зарплата лікарів прив’язана не до мінімальної, а до середньої», — зауважує Сергій Березенко.
Облік пацієнтів
За словами медиків, у дечому медична реформа спрацювала непогано. Приміром, електронна система реєстрації пацієнтів «Поліклініка без черг» дуже полегшує роботу, бо вже 15–20% пацієнтів записуються до лікаря саме за допомогою онлайн-терміналів. І так роблять не лише молоді люди, а й літні чернігівці. Доходить до абсурду, розповідає заступник головного лікаря з поліклінічної роботи Ніна Сіра : «Мені реєстратори наші розповідають, що вранці, коли приходять на роботу і проглядають журнал запису до лікарів, то всі записи вже розібрані».
Нині триває деклараційна кампанія — пацієнти повинні укласти договір чи декларацію із сімейним лікарем про обслуговування. За кожного такого дорослого пацієнта держава нараховуватиме лікарю 370 гривень. Верхня межа кількості пацієнтів на одного лікаря — 2000 людей. Якщо помножити на цю кількість 370 грн, то отримаємо 740 тисяч гривень. Стільки один сімейний лікар може генерувати коштів для своєї лікарні за рік. Кошти буде нараховувати Національна служба здоров’я. Нині триває конкурс на керівника цієї установи. Поки що оголосили переможців конкурсу. Ними стали столичний лікар Олег Петренко і юрист Андрій Вишневський.
«Десь у квітні ми вже знатимемо ім’я керівника, у травні буде сформований колектив служби і стартуватиме система обліку закладів та пацієнтів E-Health, яка виключатиме можливість дублювання пацієнтів. Другий крок — ця система повинна з’єднуватися з аптеками, які працюють за програмою «Доступні ліки», щоб лікар мав змогу виписати рецепт. Остаточні терміни, коли все запрацює, — липень-серпень 2018-го», — говорить Сергій Березенко.
Усі слова народного депутата про перспективи та нове ставлення держави до лікарів чернігівські медики сприймають зі скепсисом. Вони побоюються, що все тільки й лишиться на етапі обіцянок, особливо — щодо зарплат.
Сергій Лещенко, сімейний лікар: «Ми ж не тільки обслуговуємо пацієнтів на прийомі. Люди навіть по «Вайберу» пишуть. Тобто намагаємося надати консультацію всім, навіть тим, хто не може ходити. Є і виклики додому. Звісно, роботи в медичній галузі ще багато. Особисто мені хочеться, щоб усі перспективи, які окреслив народний депутат, стали реальністю».
Заввідділення загальної практики сімейної медицини 1-ї поліклініки Світлана Редька: «Хороший лікар завжди в ціні, так і повинно бути. Його мають цінувати і платити йому гідну зарплату. Бо раніше ми просто багато працювали, без особливих перспектив. А тепер усе змінюється. Звісно, мене, як і всіх, турбує зарплата, і хочеться ту зарплату, про яку говорив народний депутат. Хочеться, щоб ці кошти були не на папері, а стимулювали працю лікарів».
Сергій Березенко згоден із тезами медиків — лікарів і справді так давно покинули напризволяще, що вони просто зневірилися. Жодних системних змін за всі роки незалежності країни медицина не бачила. Саме тому настільки важливо не просто зробити медичну реформу, а відкалібрувати її і зробити лікарів успішними та впевненими в собі людьми, які не просто відбувають прийом пацієнтів, а насправді зацікавлені робити це якісно та на совість.
Gorod.cn.ua
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Сергій Березенко