GOROD.cn.ua

Носаті герої капітана Конопацького

Про дресирування і вишкіл чотириногих копів чернігівський інспектор-кінолог, капітан поліції Роман Конопацький знає все і навіть більше! Розповідати про своїх підопічних він може годинами. У кінологічному центрі працює майже сім років, за цей час здружився з колективом однодумців і виховав не одного вмілого й вірного носатого слідчого, детектива чи патрульного. Чого тільки варті Вільма й Боні! Ці вівчарки разом з Романом розміновували Донбас, знаходили вибухівку, гранати, зброю, патрони... Відшукували й затримували бандитів. Там, у зоні АТО, для українських військових чернігівські службові собаки - на вагу золота. Кожного солдата на блокпостах о в так званій сірій зоні захоплювали їх неймовірний хист, бездоганний нюх, гострий розум і ...вірність господарю.



- Кінологом працюю з 2011-го, а до цього був дільничим у ГГродні, потім п’ять років захищав честь і гідність нашої області на всеукраїнських змаганнях з офіцерського триборства, легкої атлетики та прикладної стрільби, - розповідає 35-річний Роман Конопацький. - Став кандидатом у майстри спорту з кількох видів. Чи можу нині жити без фізичних навантажень? Ні! Щодня бігаю крос по 8-Ю кілометрів, коли була можливість, відвідував басейн. І, звичайно, стрільба у тирі чи на полігоні. Куди ж без неї?!

У Кінологічному центрі Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, який очолює Анатолій Легеда (на різних посадах у центрі аж 29 років), працює з десяток кінологів. Та Роман Конопацький жартома і всерйоз каже, що найголовніші в їхньому закладі - собаки! А їх тут живе аж двадцять одна тварина.

- Це і німецькі вівчарки, спанієлі, ла-брадори, - продовжує кінолог. - Усі вони працюють за спеціальностями, які поділяємо на чотири види: пошук людини по запаховому сліду, вибірка речі, вибірка людини, пошук стріляних гільз. Собаки цього профілю дуже цінні, адже допомагають правоохоронцям розкривати злочини. Також службові собаки затримують злодіїв. Ми вчимо їх це робити за допомогою фігуранта у спеціальному захисному костюмі. Це відбувається просто серед поля, коли «злочинці» відстрілюються, перебувають у автомобілі, що рухається...

Оптимальна температура повітря для роботи собак від +15 до -10. А ось +20 і -20 градусів за Цельсієм - це вже для тварин екстремальні умови. Заважає також і сильний вітер. Найкраще зафіксувати слід у перші години після того, як було скоєно злочин. Собакам важко працювати в місті, де скупчення людей, запахів від випаровування асфальту, вихлопних газів автомобілів. А ось у сільській місцевості - набагато легше.

- Кожний вихованець нашого центру, - каже Роман, - обов’язково має пройти загальний курс слухняності. Всі песики тут беззаперечно виконують команди: «Сидіти!», «Стояти!», «Лежати!», «До мене!», «Місце!», «Апорт!».

Не менш важлива робота у собак, що спеціалізуються з пошуку вибухівки, зброї чи небезпечних предметів.

- Наразі такі носаті слідчі актуальні, адже вони дуже потрібні на Сході України, де тривають бойові дії. Наші кінологи часто їздять зі своїми підопічними на Донеччину чи Луганщину розміновувати території, працювати на блокпостах. У нашому центрі собак, що вміють виявляти міни, гранати, патрони та інші небезпечні речі, п’ять, - каже капітан поліції.

Роман Конопацький у зону АТО був відряджений тричі. .

- За допомогою собак «фільтрували» автотранспорт, патрулювали вулиці, допомагали саперам розміновувати визволені міста, знаходили вибухівку та зброю, брали участь в спецопераціях із затримання сепаратистів за їх залишеними речами, -не замовкає мій співрозмовник.

І це лише краплина з того, що виконував чернігівський кінолог в зоні проведення антитерористичної операції. Віце-чемпіон України з багатоборства кінологів 2013 року Роман Конопацький зі своєю вівчаркою Вільмою виконував бойові завдання - повертав до життя населені пункти, які зруйнували і замінували сепаратисти. Собака знайшла не один десяток стволів, захованих «про запас» та кілька десятків вибухонебезпечних «іграшок», якими бойовики щедро усіяли населені пункти Донбасу. У складі зведеної групи кінологів з інших областей кінолог зі своєю Вільмою брав участь у обстеженні літаків, які прибували за тілами загиблих в авіакатастрофі малайзійського «Боїнга-777».

А на армійському блокпосту, де наш кінолог з вівчаркою Вільмою обстежували транзитні автомобілі на предмет виявлення зброї чи вибухівки, військові із заздрістю казали Романові: «Якби ж нам такого помічника! І не лише для душі, а й для служби!» Тепловізори - тепловізора-ми, а собака може завчасно відчути наближення чужого.

Одного разу, коли військові зупинили автомобіль, вщент завантажений зброєю, а його власник відкрив вогонь на ураження, поранивши патрульного, по сліду втікача разом з Вільмою пішов Роман Конопацький. Після півгодинного переслідування «зеленкою», вівчарка вивела до водоймища. Далі - слід губився. Щоб не наражати людей зайвий раз на небезпеку, основна група відійшла на блокпост. У засідці лишилися кілька найдосвідче-ніших спецпризначенців. А вранці, коли стрілок-утікач вийшов зі своєї схованки, під час перестрілки поліцейські його знешкодили.

- Лабрадор Даяна шукала у Волнова-сі наркотичні речовини, - розповідає далі кінолог. - Вівчарка Боні винюхала в автівці 151 патрон, що були заховані в шкарпетках, також знайшла сигнальну ракету. Все це могло б потрапити на мирну територію, - зазначає Роман. - Я дуже пишаюся своїми собаками! А ось, приміром, на рахунку Акело (кінолог Денис Страдомський) уже знайдено два ножі - знаряддя тяжких злочинів. ..А ще наш Бакс за запахом по сліду знайшов у кукурудзі бандита... Хіба ж усе згадаєш! Великі надії у мене на підростаюче покоління: спанієля Джека, вівчарку Долі, до речі, вона цуценя Відьми, моєї улюблениці. Така ж розумниця і дуже талановита!

У кінологічному центрі собаки спеціалізуються не лише на виявлення вибухівки, наркотичних речовин, а й на пошук тіл.

- Такий спеціаліст у нас один - спанієль Гном, - уточнює капітан Конопацький.

- І часто поліція користується його послугами? - цікавлюся.

- Слава Богу - ні!

А ще серед службових собак - патрульні, вони разом з кінологами затримують правопорушників. Коли є загроза життю і здоров’ю поліцейських чи людей, чотириногих копів застосовують зазвичай у наморднику, тварина збиває злочинця з ніг. А якщо він дуже небезпечний, то й можуть дати команду на затримання (без намордника). Але таке буває дуже рідко.

Носаті і вухаті вихованці кінологів також спеціалізуються на антитерористич-ній роботі. Такі собаки працюють разом зі спецпідрозділом «Корд».

- Наші підопічні беруть участь у різних конкурсах, змаганнях, маємо купу грамот, нагород, безліч кубків, медалей, - пишається Роман Конопацький. - Постійно влаштовуємо екскурсії для дітей і самі відвідуємо школи, дитячі будинки. Найбільше хлопчикам і дівчаткам подобалася моя Відьма (собака вже на заслуженому відпочинку і нині живе у хороших людей). А знаєте чому? Бо вівчарка дарувала дітлахам посмішку! Вона неперевершено виконувала циркові номери. Стрибала крізь обруч, ходила поміж моїх ніг, вміла застрибувати на спину, перекидатися, повзати... У мене з Вільмою була міцна дружба, я дуже її любив... Вирішив, що справу матері має продовжити її донька Долі. Така ж чорнява й волохата! Тварини схожі, як дві краплі води! До речі, послідовниця вже вміє стрибати крізь обруч.



Коли Долі трохи підросте, то не лише сумлінно виконуватиме свій службовий обов’язок, а й даруватиме дітям щирі посмішки. Для кінолога Романа Конопацького - це дуже важливо!

Лариса Галета, "Деснянка" №1 (686) від 4 січня 2017

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: інспектор-кінолог, капітан поліції Роман Конопацький, Лариса Галета, "Деснянка"