Четверг, 23 Ноября 2017 12:49 | Просмотров: 2903 | Обновлено 27 Ноября 2017 13:58
Так вважають науковці Українського інституту національної пам’яті. Це було складовою підготовки Голодомору-геноциду на Чернігівщині. Четверта субота листопада – день пам’яті жертв Голодомору. Про події, які стали печаллю і скорботою нашого народу, говорили учасники круглого столу в обласній бібліотеці імені Короленка.
«Голодомор 1932-33 років – наша печаль і скорбота» — круглий стіл під такою назвою відбувся в обласній бібліотеці імені Короленка. Кожного року стають відомі нові факти про Голодомор-геноцид, відкриваються архіви, і цю достовірну інформацію необхідно доносити до людей, особливо до молоді, вважають організатори заходу. Тому основна його мета – не лише вшанування пам’яті безвинно загиблих, а й національно-патріотичне виховання. Події тих страшних років дуже моторошно осмислювати. Наталія Утиро, головний бібліотекар відділу бібліотеки ім. Короленка: «За 17 місяців без жодного пострілу було знищено від 10 до 11 мільйонів українців. Кожну хвилину в той час вмирало приблизно 17 осіб».
Зараз головне – визнання у світі Голодомору як геноциду українського народу, кажуть науковці. Саме заперечення цього факту – один із елементів боротьби російського агресора у гібридній війні. Павло Ямполець, завідувач кафедри Чернігівського інституту МАУП: «І, відповідно, ми як на фронті цієї війни повинні спростовувати РФ, повинні доводити, що Голодомор був саме геноцидом і повністю підпадає під всі резолюції ООН, які визнають Голодомор Геноцидом».
Голодомор відбувався не лише через хлібозаготівлі, це була свідома політика знищення людей голодом як зброєю. І тема ця не зовсім історична, адже нині агресор використовує ті самі методи. Представник Інституту національної пам’яті Сергій Бутко нагадує про випадки масової смерті від голоду на окупованих Донеччині й Луганщині в кінці 2014 – на початку 2015 року. Сергій Бутко, представник Українського інституту національної пам’яті в області: «В цьому році ставленик Москви в так званій ДНР Захарченко буквально недавно видав наказ забирати врожай на так званих територіях, де несанкціоновано був посіяний хліб. Як це назвати? Це та сама практика, яка була під час організації голодоморів».
1932-й – рік голодомору і рік утворення Чернігівської області. 85 років області – зовсім не свято, наголошує Сергій Бутко. Адже це був адміністративний захід організації Голодомору-геноциду на Чернігівщині. Сергій Бутко: «Створювалася проміжна ланка між центром і районами для того, щоб були наглядачі, щоб був центр, який контролював і підганяв, як вилучати у селян хліб, як запроваджувати «чорні дошки», вилучати продовольство, селян відправляти в концтабори і розстрілювати».
«Якщо я забуду Голодомор, то Ти, Святий Боже, забудь про мене!». Дуже мало залишилося очевидців, та краєзнавці продовжують збирати інформацію про ті події, спогади – це першоджерела, які дають змогу дізнатися правду.
«Сівер-центр»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Голодомор, геноцид, Сергій Бутко, історія, «Сівер-центр»