Народні депутати, люди з українського списку «Форбс-2016» (рейтинг найбагатших жителів України), заробляють і у нас — орендують чимало землі в Чернігівській області.
Хто ж із них і в якому районі області представлений? І скільки платять людям за оренду паїв?
1. Андрій Веревський платить 8 відсотків, з липня у планах - 9
Дев’ятий номер у рейтингу найбагатших людей України (зі статками 694 мільйони доларів), 42-річний депутат ВР 4-7 скликань Андрій Веревський, представлений у декількох районах області.
— СТОВ «Дружба-Нова» входить до структури компанії «Кернел» Андрія Веревського, — підтверджує інформацію виконуючий обов’язки голови Прилуцької РДА Денис Росовський. — «Дружба-Нова» зареєстрована у Варві, але обробляє землі і на території інших районів області: Талалаївського, Ічнянського, Ніжинського, Борзнянського, Срібнянського, Сосницького, Прилуцького.
Понад десять років дотримуємося такої практики: коли на територію району заходить той чи інший сільгоспвиробник, ми укладаємо соціальні угоди. Стартували з розрахунку 50 гривень за гектар землі для обробітку. По суті, це благодійна допомога, яку орендарі земель дають на розвиток інфраструктури та інші проблемні питання громади.
Деякі сільгосппідприємства пропонують не 50, а 80 гривень за гектар землі. Є такі, що суттєво перевиконують ці цифри.
Сам Веревський на Прилуччину не приїздив, співпрацюємо на рівні керуючих, директора «Дружби-Нової».
2. Сергій Тігіпко: було 9, стало 10
56-річний політик Сергій Тігіпко — одинадцятий у списку українського «Форбс». Його статки оцінені в 495 мільйонів доларів.
— Сергій Тігіпко не приїжджає?
— Не приїжджає, зі святами не вітає, — говорить голова Срібнянської РДА Ніна Бондаренко. — Підприємці пропонують свої варіанти, чим допомогти, а не те, що в першу чергу нам справді треба. Більшість земель в районі обробляє ТОВ «Батьківщина» (Микола Дмитренко). Це підприємство і допомагає нам у вирішенні різних соціальних проблем.
На пай у Тігіпка платять 10 відсотків (було 9). А от на Козелеччину Сергій Леонідович приїздить.
— У нас стоїть мисливський будинок, де він час від часу буває, — говорить секретар Карпилівської сільської ради Валентина Юрченко. — Саме мисливсько-рибальське господарство «Деснянське», яке приписують Тігіпку, зареєстроване в Отрохах (Морівська сільрада), але допомагає Сергій Леонідович і нам. Люди кажуть, що непоганий чоловік, от тільки прямого доступу до нього немає. Звертаємося через керівника «Деснянського» Олександра Кобилянського. На Новий рік постійно вручають подарунки нашим діткам з дитячого садка та першокласникам.
3. Олег Бахматюк: 8,5 відсотка
У Куликівському районі землі обробляє ТОВ «Сіверське», власник якого 42-річний підприємець Олег Бахматюк. Він 28 номер у рейтингу «Форбс». Статки — 138 мільйонів доларів.
Самого Олега Бахматюка ні куликівське, ні дрімайлівське начальство не бачило.
— Однак допомогу Дрімайлівка, де працює «Сіверське», відчуває, — запевнив перший заступник Куликівської РДА Петро Єрко.
— У нас укладена соціальна угода, — розповідає дрімайлівський сільський голова Петро Шило. — За нею на цей рік — 158 тисяч гривень. Це гроші на ремонт доріг, свердловину, водопостачання, на пам’ятник невідомому солдату. Директор «Сіверського» — місцевий, Володимир Ващенко. Раніше був на підприємстві агрономом. Тепер керує. До нього і звертаємося, а він уже озвучує наші проблеми Києву.
Та й відсоток за паї Бахматюк платить хороші. 8,5 відсотків — за орні землі, 10 процентів — за кормові угіддя. Це найбільша відсоткова ставка в районі.
4. Віталій Хомутиннік: з 2016 року – 9
40-річний Віталій Хомутиннік — депутат 4-8 скликань ВР України. Зі статками 133 мільйони гривень посідає 31 сходинку в рейтингу найбагатших людей України. Він — кінцевий власник ТОВ «Агродмитрівське» (Бахмацький район).
— Як забуду, що Хомутиннік має стосунок до Бахмаччини, то зразу хтось нагадає, — говорить начальник районного управління агропромислового розвитку Володимир Пелюшок. — Уже років сім як підприємство під його контролем. Допомагає, як усі, громаді, в межах якої обробляє землю. За минулий рік офіційно — 90 тисяч гривень. Неофіційно — важко прослідкувати. Гроші від підприємства ідуть і на школу, і на сільраду, і на благоустрій дитячого садка, і на допомогу родині загиблого в АТО, і на подарунки ветеранам Другої світової війни. Завжди ідуть назустріч, якщо комусь треба раніше виплатити за пай, чистять дороги від снігу.
Загалом по району підприємці співпрацюють з громадами як за соціальними меморандумами, так і без них. За 2016 рік за меморандумом громадам Бахмаччини мало надійти мільйон 800 тисяч, а надійшло два мільйони триста тисяч. А всього разом від сільгоспвиробників район отримав п’ять мільйонів 100 тисяч гривень допомоги. За оренду паїв власники мають дев’ять відсотків.
5. Олександр Петров: 7 процентів. Обіцяють більше
58-річний Олександр Петров — 35 місце у списку українського «Форбс». Статки — 125 мільйонів доларів.
— Його «Індустріальна молочна компанія» (у її складі Носівський цукровий завод та ПП «Агропрогрес»), в принципі, підтримує Степовохутірську сільську раду, де основна база «ІМК», — каже начальник Носівського відділу агропромислового розвитку Олексій Ігнатченко. — Потроху помагають АТОвцям. Не сам власник, а виконавча дирекція, той же Алекс Ліссітса. Навіть обіцяли давати по сорок гривень з гектара землі, що обробляють. Щоб сказати, дуже завалюють допомогою, — ні. Та те, що в районі є робочі місця, уже добре. Плюс — модернізують зерносушарку, будують новий цех. У планах — елеватор, бо сидять на залізничній гілці. Буде жителям Носівщини ще робота. На паї платить сім відсотків, але обіцяють, що тисячі на півтори у грошах буде більше.
6. Родина Гавришів: 8
Менщина також з відомою людиною. Співзасновник компанії «Мена-Авангард» — 45-річна Інна Гавриш. Чоловік Інни Володимирівни — 65-річний депутат Верховної Ради 3 та 4 скликань Степан Гавриш. І хоч до рейтингу «Форбс» не входить, та людина не пересічна. На паї платять вісім відсотків.
— Степан Гавриш? — дивується перший заступник Менської РДА Сергій Мурований. — Перший раз таке прізвище чую. Гавриш — мабуть, депутат Верховної Ради?
— Певно, не дуже допомагають району Гавриші, раз ви не чули їхнє прізвище?
— Значить. На жаль, більше відомих у нас немає.
Вікторія Товстоног, тижневик «Вісник Ч» №26 (1625), 29 червня 2017 року. Фото з Інтернету
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.