GOROD.cn.ua

Код української нації у творах Людмили Вітковської (фото)

Кожна нація прагне зберігати своє коріння. Зберігати свою історію, свої традиції, звичаї, мистецтво. Особливо близький для українців — декоративний розпис, що оспівує красу рідної природи. Яскравий і радісний, він викликає щире захоплення, створює піднесений настрій, учить бачити прекрасне. Декоративний розпис виник задовго до появи християнства і початково відігравав роль оберега. На початку ХХ століття цей вид народної творчості утвердився як самобутній жанр декоративно-ужиткового мистецтва.

Однією із знаних майстринь декоративного розпису є Людмила Вітковська — член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, лауреат премії імені Петра Верни, заслужений майстер народної творчості України.

27 січня в Чернігівському обласному художньому музеї імені Григорія Галагана відкрилася виставка «Чарівний світ Людмили Вітковської» з фондів Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця» та з приватної колекції автора.

Мистецтвознавці вважають, що у творах Людмили Вітковської присутній код української нації. На виставці представлено 40 творів, датованих 1997-2013 роками. Це сюжетно-декоративні пано, міцно пов’язані з навколишньою природою і життям людини. Вони виконані гуашшю, акрилом, темпераю на папері або картоні. Колорит творів яскравий, соковитий, традиційний для народного мистецтва, адже за його допомогою мисткиня передає свої почуття і настрій.


Пливи, Україно, на крилах надій! 2000 р.


Обжинки. 2000 р.


Люба розмова. 1997 р.


Гаптує дівчина й ридає. 2010 р.


Центральним мотивом багатьох робіт є «дерево життя» - універсальний символ українського народного мистецтва, що уособлює рід, що вливається в єдиний народ, націю. Її твори звеличують красу рідного краю, несуть у собі ключові образи світогляду нашого народу, які забезпечують спадкоємність славних традицій українського розпису.

Довідка


Людмила Вітковська-народний майстер декоративного розпису, член Національної Спілки майстрів народного мистецтва України (1991), лауреат премії імені Петра Верни (2007), Заслужений майстер народної творчості України (2009).
Народилася майстриня на мальовничих берегах ріки Сейму у 1950 році в старовинному селі Нові Млини Чернігівської області, неподалік від Батурина.
Людмила Владиславівна Вітковська навчалася в Херсонському культосвітньому училищі.
Свого часу майстриня очолювала студії декоративного розпису в Макарівському районі на Київщині. З 1987 р. Людмила Владиславівна живе в с. Макарів на Київщині: керівник студії декоративного розпису «Червона калина» при загальноосвітній школі села Лишня (1987–1997), веде студію «Барви Здвижа» при Макарівському районному центрі творчості дітей та юнацтва ім. Данила Туптала (1997–2006).
Людмила Вітковська учасниця багатьох всеукраїнських і міжнародних виставок. Неодноразово експонувала свої твори у різних містах України: Херсоні, Запоріжжі, Чигирині, Вінниці, а також у Києві Виставки майстрині проходили і за кордоном.
Твори мисткині зберігаються у музеях Києва, Москви, Вінниці, Чигирина, Пшедбожа та у приватних колекціях України, Росії, Болгарії, Бельгії, Ватикана, Грузії, Голландії, Італії, Іспанії, Франції, Польщі, Німеччини, Канади, США, Португалії, Швейцарії, Японії. Понад 40 своїх робіт Людмила Вітковська подарувала Батуринському заповіднику «Гетьманська столиця».

Володимир Коваль

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.


Теги: Людмила Вітковська, виставка, декоративний розпис, Володимир Коваль