Другий тиждень у Лосинівці Ніжинського району обговорюють знахідку, про яку на своїй сторінці у фейсбуці повідомив настоятель лосинівського Свято-Троїцького храму отець Олег Гуга:«Під час ремонтних робіт у місцевій школі виявлено фрагмент дошки з добре збереженим церковним написом. Збереглася лише його частина, але навіть вона свідчить про те, що це уривок з акта освячення престолу Іоанно-Богословської церкви містечка Лосинівка, зруйнованої радянською владою.
Зіставляючи імена та роки служіння тих, чиї імена вказані на дошці, ми бачимо, що це безперечно частина престолу нашої Іоанно-Богословської церкви, який був освячений 6 лютого 1914 року. Ця дошка — не прост артефакт, це величайша святиня, адже престол — найбільша святиня у кожному храмі!»
Престол — центральний елемент вівтаря, який є найсвятішим місцем православного храму. Він являє собою спеціально освячений стіл, на якому звершується Таїнство Євхаристії (Святе Причастя), і під час молитви віряни звертаються до Бога в бік престолу. Торкатися до нього дозволено лише священнослужителям, які мають особливе благословення. Отже престол у православному храмі — це не просто стіл, а найсвященніший об’єкт, і православні християни ставляться до нього з великою повагою та благоговінням.
І як же вжахнуло лосинівців те, де саме знайшли частину святині. Поспілкувавшись із працівниками, які проводили демонтаж підлоги, отець Олег дізнався, що дошка з престолу слугувала... порогом старого корпусу місцевої школи.
— Важко повірити, але, очевидно, в часи войовничого атеїзму це було зроблено навмисно, - переконаний священник, — щоб кожен, хто заходив до школи, неминуче топтав святиню, навіть не підозрюючи про її цінність. Це ж верх цинізму! Отож радість від знахідки затьмарена гірким відчуттям: ось уже майже сто років учителі, учні та всі, хто бував у школі (у тому числі я, прости мені, Господи), мільйони разів наступали на цю святиню, мимовільно паплюжачи її.
А як частина престолу потрапила до шкільного порога?
— Іоанно-Богословську церкву закрили в 1929-му й того ж року збудували старий корпус школи. Для нього використали матеріали саме з церкви. Зокрема з неї взяли для школи дерев’яну підлогу, а також вікна (зараз їх уже замінили). Власне поріг і розібрали, кажуть робітники, бо дошки в ньому потрухли. І лише ця вціліла, від неї навіть запах, наче від свіжої сосни.
Я спочатку подумав, що, можливо, дошку використали як будматеріал випадково, але коли мені розповіли, що вона була одна-єдина саме в порозі, то сумнівів не лишилося: це було зроблено безбожниками навмисно. Припускаємо, що при будівництві школи використали й інші дошки з престолу, але ж спеціально ніхто шкільної підлоги не зриватиме.
Попри трагізм минулого, ми дивимось у майбутнє з надією. Вже замовлено кіот (рама або шафка зі склом для зберігання ікон. —Авт.), де буде гідно розміщено спаплюжену святиню. Постараємося відтворити оригінальний напис, головне на цій дошці збереглося, а все, чого немає, ми спробуємо дописати, на 99% знаємо, що там має бути. Святиня посяде почесне місце в нашому храмі, де кожен зможе вшанувати її і відчути зв'язок із минулим. А ще я мрію про те, щоб колись звершити Божественну літургію на цьому освяченому фрагменті престолу.
Джерело: газета "Гарт", Аліна КОВАЛЬОВА, сел. Лосинівка Ніжинського району.
Фото з фейсбук-сторінки Олега Гуги
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.