У 30-х церкви Чернігівщини знищували більшовики, тепер - росіяни
«Два дні поспіль росіяни обстрілюють село в Новгород-Сіверській громаді. Гатять із мінометів і дронів, завдають танкових ударів», — повідомив про одну з недавніх атак начальник Чернігівської ОВА Вячеслав Чаус. Це село — прикордонний Грем’яч. 18 листопада тут було зафіксовано 14 вибухів — мало того що селу дісталося від обстрілів, так ще й ворожі БпЛА скинули вибуховий пристрій. Пошкоджено житлові будинки селян, дитячий садок, зруйновано церкву Різдва Богородиці.
Згідно з повідомленням Новгород-Сіверської єпархії церква була освячена в жовтні 2014 року архієпископом Чернігівським і Новгород-Сіверським Амвросієм. Збудована на місці колишньої — теж Різдва Богородиці. На знайденій у церкві свинцевій табличці зазначалося, що її споруджено «за благословенням преосвященника Авмросія Дубневича, за володіння благородних їх милостей Михайла і Василя Корсарів, і за священство ієреї Михайла та Йосипа Корейшов, коштом парафіян, в року 1747». Церква була дуже красивою (збереглися фотографії). У 30-х роках минулого століття її знищили більшовики.
Приблизно в цей же час перестала існувати й Михайлівська церква, яка була на території сучасної лікарні. Пізніше — після Другої світової війни — богослужіння почали проводити в молитовному домі.
Навесні минулого року він був знищений під час чергового обстрілу села. Постраждав тоді й храм Різдва Богородиці — у ньому вибуховою хвилею вибило двері. Тепер його добили.
Зараз богослужіння в селі не проводяться.
Храм Різдва Богородиці у Грем’ячі до та після обстрілів
На фото - колишня церква Різдва Богородиці, яка збереглася на старих фотографіях
Єдина втішна новина — під час цього обстрілу не було людських жертв.
Адже небезпека в Грем’ячі чатує на людей і вдень і вночі. Попри це, туди щосереди і щоп’ятниці їздить 109-те пересувне відділення поштового зв’язку. Його начальник Владислав Криса говорить:
— Як же нам не їхати, якщо люди нас чекають! Магазинів там немає, і більше ніхто туди не приїжджає. А ми привозимо місцевим, окрім пошти і пенсій, ще й продукти, ліки і все, що вони замовляють. Староста виділив нам для роботи інше приміщення, бо пошта працювала в сільраді, а її будівля кілька місяців тому була зруйнована обстрілами.
І останнім часом їх стає дедалі більше. Росіяни ніби осатаніли... Людям страшно, намагаються ховатися, із початку жовтня з Грем’яча виїхало до 15 сімей. Але багато хто не хоче покидати домівок. У селі залишається ще понад 90 пенсіонерів. А в дні наших візитів туди приїжджають і люди із сусідніх Бучок та Михальчиної Слободи, бо в ці селе нам їздити заборонено через близькість до кордону і прострілювану дорогу, тож ми забезпечуємо і їх необхідним.
Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко, Аліна Ковальова
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.