Світлана Маклюк з тюльпанами, які виростила Олена Бархатова в Березанці під Черніговом
Третього березня в теплиці Олени Бархатової в Березанці під Черніговом кипить робота. Тюльпан до тюльпана складає за кольорами. Загортає в білу плівку. Квіти чекають на замовника в прохолодному підвалі будинку.
— Температура один-два градуси, — уточнює жінка, заводячи в підвал. У великих ящиках різноколірні квіти. — Стоять без води. Простояти можуть місяць. Час від часу треба трішки підрізати ніжки, ставити у воду. Тюльпан «напивається» і як учора зрізаний.
Квітка коштує 40 гривень. Уже майже всі продані.
Доки син спить у візочку, помилуватися на тюльпани зайшла Світлана Маклюк, сусідка.
— Зранку тут така краса була, бутони розкрилися, — повертається до теплої теплиці Олена Бархатова. Тюльпани ростуть довгими рядами. Кожен колір окремо. — Працюю з третьої ночі. Сплю по дві-три години. До 7 березня повинні все встигнути.
У цьому році посадила 100 тисяч тюльпанів. Висаджувала в жовтні-листопаді. Скільки тут кольорів, не порахую: рожеві, білі, біло-рожеві, червоні, лавандові, жовті…
Через місяць у нас знову буде гарно. Є примули, каланхое, гвоздики в горщиках. Петунію, сурфінію нещодавно висадила. У підвісні горщики.
Квітами займаюся років 20, — розповідає про себе. — Деякий час співпрацювала з комунальним підприємством «Зеленбуд», озеленяли Чернігів. Продавала і на «Привокзальному» ринку.
Торгувала голландською цибулиною тюльпана. На місці не сиджу, хочеться спробувати все. Син Євген змонтував невеличку теплицю. У ній висадила перші дві тисячі тюльпанів. Намучилася тоді, — сміється. — Але суть роботи вловила. Наступного року висадила 20 тисяч. А тоді 50. Так і дійшло до сотні.
Велику теплицю встановила за рік до повномасштабного вторгнення. Три теплиці побудовані блоками, одна біля одної. Кожна 50 метрів довжиною і вісім метрів шириною. Подібні бачила на Закарпатті. Звідти спеціалісти приїздили монтувати.
Теплиця накрита подвійною надувною плівкою. Повітря автоматично закачується між плівкою. Виходить тепла повітряна подушка. Дах відкривається автоматично, — натискає кнопки на панелі керування. — І стіни можна відкривати. По всій довжині.
Про гроші не думала. Подобається ця робота.
Хотілося під старість не на базарі, не на холоді сидіти.
Раніше теплиці обігрівались дровами. З часом встановила пелетну горілку. У шнек засипається пресована тирса (гранули, схожі на котячий наповнювач для туалету). Зі шнека автоматично подаються в топочну. Цим син займається. На день треба близько тонни тирси. Усе залежить від погоди. Якщо сонячно, не протоплюємо. Сьогодні на вулиці плюс, але прогріваємо. Бо сонця нема.
Перед вторгненням висадила 150 тисяч квітів. Гіацинти, крокуси. Війна застала, були в окупації. Усе пропало. Теплицю побило уламками. Плівку заклеювала. Змоги замінити нема. І почала заново.
* * *
У Тетяни Овчаренко з Киїнки в ящиках уже готові до продажу тюльпани, гіацинти, крокуси. Висаджені в горщиках.
— Виростила вдома, — пояснює. — Тюльпан у горщику коштує 70 гривень. Три — 250. Раніше, при Союзі, які тюльпани були? Тільки червоні. Зараз усе насіння голландське. Квіти на будь-який колір і смак. Цибулина підготовлена до висадки. Охолоджена. Королівський крокус продаватиму за 80 гривень.
45 років буде, як вирощую квіти. На місці першої скляної теплиці, з якої починала, тепер баня стоїть, — сміється. — Інші примітивні, без опалення. Улітку в нас лілії, півонії, еустоми, сурфінії, айстри, кермеки, ромашки. Торгує донька Наталія на Центральному ринку, на центральному проході. Дівчата ми примітні, добре видно.
Діна та Олександр Перекути, сусіди, квітами займаються років 20.
— Поки тільки одна теплиця, в якій вирощуємо квіти, — пояснює Діна Перекута. — Довжиною 16 метрів, шириною шість. Другу будемо запускати, протоплювати. Усього три великі теплиці, що працюють.
Вирощую петунію-однорічницю. Кущову. Скільки насіяла, уже і не порахую. Насіння голландське. Сію в касети в спеціальний грунт. Коли проросте, пересаджую в підвісні горщики. Був час, і самі торгували на «Привокзальному». Зараз здебільшого забирають оптовики на чернігівські базари. Господині в квітні вже починають купувати, аби прикрашати двори.
Джерело: сайт газети "Вість", Юлія Семенець
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.