Це — про будні Костирева Сосницької громади. Сто років тому тут було понад 500 жителів, десять років тому — 79. Зараз — 34.
— Із них тільки сімом до 50 років, — розповідає Тамара Степаненко, староста Пекарівського старостинського округу, до складу якого входить це село. — Решта — старші. Є і 1948 року народження, і 43-го.
Деякі живуть самі. Позбували худобу, бо немає здоров’я доглядати. Добре, якщо діти та онуки живуть недалеко. Якщо ні або воюють, надія тільки на сусідів.
— Соцробітника немає років п'ять, — кажуть селяни. — Аліна, що обслуговувала самотніх, виїхала в Сосницю. Треба було тоді зразу добиватися, щоб когось призначили на її місце, та ми не кинулись.
А потім — війна. Так і досі перебиваємося — хто як може.
Одна з найбільших проблем — купити хліба. Магазин у селі зачинений без малого 10 років. До найближчого — у сусідніх Кнутах — 3 км. До війни хліб і деякі фасовані продукти привозив приватний підприємець із Мени. Під час повномасштабного вторгнення доставляли через річку човном. Потім налагодили регулярне постачання із Сосницького хлібозаводу. Хліб приймала у себе вдома і продавала односельцям одна з місцевих мешканок. Усім було зручно, а їй нелегко. Тому згодом відмовилася. А більше ніхто не погодився. Бо це тільки на перший погляд — що там такого: продати десяток-другий буханців. Насправді ж клопоту чимало. Скажімо, для початку треба за свої гроші викупити весь хліб, перенести його від машини в хату, відволікатися від своїх справ, коли приходять покупці. При цьому ще й перейматися: куди дівати хліб, який замовили, а не викупили.
Чи не єдиний плюс Костирева — у селі живе староста. У крайньому разі є до кого звернутися.
Від Костирева до Пекарева, де знаходиться старостат, 9 кілометрів. Про транспортне сполучення тут уже давно забули.
— Як добираєтесь до роботи? - запитую Тамару Михайлівну.
— Своїм легковиком. Довелося вчитися, здавати на права. Що іншого виходу немає, стало ясно ще три роки тому, коли стала старостою.
Тоді їй було 52. Раніше працювала бухгалтером і була тільки пасажиром. Тепер досить впевнено почувається і за кермом.
Своєю автівкою їздить на виклики в села старостинського округу (до його складу, крім Пекарева і Костирева, входять ще Синютин і Кнути) і фельдшер Лідія Горбач. Медичною реформою фінансування фельдшерів не передбачено — НСЗУ платить за надані медичні послуги сімейним лікарям, з якими пацієнти підписали декларації. Та добратися на прийом до сімейного лікаря людям цих чотирьох населених пунктів дуже складно. Найближчий шлях до центру громади — Сосниці — через Десну. А поромна переправа діє не весь рік. Узимку, буває, річку і перейти неможливо, бо лід ще досить тонкий, і перепливти на поромі не виходить, бо крига не дає. А в об'їзд — через Короп — близько 100 км. Тож громада взяла на себе частину витрат на зарплату медикині. Частину платить власник місцевого фермерського господарства Микола Швед, який також надає бензин для автомобіля Лідії.
Дітей (на всі 4 села — жодної школи) возять на навчання в Шабалинів Королської громади шкільним автобусом. Могли б і в Сосницю, якби через Десну був міст. Про нього в цих селах мріяли давно. Та війна зруйнувала останню надію. Тож поки що виручає тільки пором.
Щоб забезпечити його роботу в повному обсязі, потрібно два поромники. Та одного з них незабаром мають мобілізувати.
— Як ми тоді? — бідкаються люди.
— Це на сьогодні ще одна велика проблема, — говорить і Тамара Степаненко. — Чи розв’яжемо її, зараз важко сказати. Особливо з огляду на те, що в переліку професій критичної інфраструктури, які дають працівникам право на бронь, професії поромника немає.
Основний транспорт (для молодших), коли є потреба добратися з одного села до іншого, — велосипед. Чимало жінок їздять до Пекарева плести маскувальні сітки. Це організувала Тамара Михайлівна більш ніж рік тому. Вона — одна з тих матерів, яким не судилося дочекатися своїх дітей з війни. їхній із чоловіком син Вадим загинув у перші дні великої війни — при обороні Чернігова. У 28 років.
Гроші на матеріал для сіток — в основному з пенсій. Постійно допомагають і земляки, які свого часу виїхали із села, залишивши тут свої серця. У відповідь староста фотографує краєвиди, людей і виставляє знімки в соцмережах. Каже: для багатьох побачити рідні місця і колишніх односельців — це найкраща подяка за долати.
Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Костирево, соцробітник, хліб