Під час війни український аграрний сектор, що є основою національної економіки, і стикається з безпрецедентними труднощами: порушеннням логістичних ланцюгів, блокуванням ринків та масовим відтоком робочої сили. Валерій Куліч, бізнесмен, політик, керівник великої аграрної компанії, ділиться досвідом подолання кризи, адаптації до нових умов і власними поглядами на відповідальність бізнесу. Відверта розмова з ним розкриває не лише стратегічні виклики, але й те, що справжня сила бізнесу — у здатності працювати попри все.
- Валерію Петровичу, ваша аграрна компанія вимушена була зазнати численних змін під час війни. Що стало для вас найбільшою складністю та несподіванкою у веденні бізнесу в таких умовах?
- Напевно, найбільшим викликом стала зміна логістичних умов. Це блокування чорноморського коридору, яким здійснювалася майже вся експортна діяльність України. Ми були змушені вжити ек- стренних заходів. Це й придбання залізничних вагонів, і упорядкування власної логістики. Безумовно, те, що поляки влаштували торговий геноцид Україні з блокуваннями кордонів - це серйозно вплинуло на логістику. Ми практично пів року були без продажів. Ми не могли продати жодної тонни нашої аграрної продукції. І тому оці пів року були найтяжчими з точки зору відсутності реалізації великих перехідних залишків. Технологічний цикл в аграрному секторі - неперервний. Ти не продав минулорічний врожай, а тобі треба розміщувати вже новий. Це серйозний виклик, який довелося вирішувати на ходу.
- Ви кажете не тільки про своє підприємство - це загальна тенденція?
- Безумовно, ми не є унікальним підприємством. Ми працюємо в умовах, що діють у країні, так само, як і багато інших підприємств. Але є вибір, яким саме шляхом рухатись і як вирішувати поточну проблематику. Універсального рецепту немає, кожна компанія йшла власними шляхом. Можливо, подібним.
- Як ця ситуація вплинула на підприємства, що працюють із аграрним сектором в Україні?
- Вона вплинула в підсумку на дуже багатьох людей, тому що наше сільське господарство експортно орієнтоване. Якщо відсутній експорт - відсутня валютна виручка, відсутні відповідні надходження. А це, в свою чергу, проблема з виплатою заробітних плат та паїв. Цю складну ситуацію відчула безліч людей, які проживають у сільській місцевості. Це, відповідно, сплата податків, це вирішення нагальних поточних проблем, які виникають щодня.
- Чи означає це, що ситуація зачіпає і бізнес, і звичайних людей?
- А це пов’язані речі. Бізнес не існує окремо від суспільства. Успіх бізнесу дозволяє виплачувати й заробітні плати, й виплату на паї, і реалізовувати соціальні проєкти, і допомогати Збройним силам України. Все це пов’язано.
- Як ви сказали, у нас багато в чому експортно орієнтована країна. А як вважаєте, чи може український внутрішній ринок стати основою для економічної стійкості в майбутньому, якщо сучасні реалії зміняться на краще?
- У різних сферах по-різному. Наприклад, сільськогосподарська галузь, це, безумовно, основний масив експортно орієнтовної галузі. Тут нам потрібні зовнішні ринки збуту, тому що внутрішній ринок не здатен спожити таку кількість продукції. До того ж сьогодні, внаслідок війні, дай Бог, щоби ми мали хоча би половину населення в державі. А ключове споживання - це наявність населення. Хто буде споживати, якщо населення зменшилось удвічі. Відповідно, ми не можемо розраховувати на ріст споживання в нашій країні.
- А якщо говорити не тільки про великий бізнес? Які перспективи малого, середнього бізнесу, на нього ніби спирається європейська економіка. Чи можлива в Україні така модель?
- На жаль, сьогодні неможлива. І причину я вже назвав - це кількість і щільність населення. Ці показники в Європейському Союзі набагато більші, ніж у нас. Відповідно
- різні моделі умов, які створює держава для розвитку малих та середніх підприємств. Ми сьогодні не маємо питомоїкількості працездатного населення. Ми розуміємо, що ті, хто виїхав із нашої країни у час бойових дій, це загалом працездатні люди.
Лишились здебільшого люди пенсійного віку, яким нема куди їхати і які не розуміють, як там влаштуватись. Відповідно, ми маємо дуже великий дефіцит робітничих кадрів. Окрім того, що люди виїхали, мобілізація також забрала багато робітничих професій. З точки зору розвитку бізнесу, чим він більший, тим більше людей в ньому можуть бути задіяні. І європейські країни з великою щільністю населення якраз ставлять акцент на розвиток малого та середнього бізнесу для того, щоби створити більше робочих місць за рахунок само- зайнятості населення. Якщо ж у країні обмаль людей і робочих рук, то, безумовно, ми просто еволюційно будемо йти до збільшення бізнесу, до збільшення концентрації. Це тому, що бізнесу необхідно вирішити певні виробничі питання меншою кількістю робочих рук. Відповідно, відбувається укрупнення, а не подріблення. В тій ситуації, коли ми перебуваємо в стані війні, в дефіциті робочих кадрів, у нас немає іншого виходу, як іти шляхом укрупнення та оптимізації всіх технологічних процесів.
- Що би ви могли порадити тим українцям, які намагаються знайти стабільність і впевненість у майбутньому?
- Тільки працювати. Є дуже багато речей, на які ми не впливаємо і не можемо вплинути. На жаль, ми не здатні сьогодні самостійно вирішити: бути чи не бути війні. Якщо ганяти ці думки по колу - можна просто з глузду з’їхати. Тому сьогодні необхідно тільки працювати й робити все як має бути. Тоді ми можемо розраховувати на успіх. Коли кожен в Україні робитиме свою роботу належним чином.
Джерело: “Трудова Слава”, Володимир Чудо, фото “Деснянська правда”
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.