GOROD.cn.ua

У Мені нікому лікувати інсультних пацієнтів

 



У Менській лікарні перестали приймати хворих з інсультами, їх доправляють до Чернігова чи Корюківки. Для пацієнтів із від­далених населених пунктів це неабиякий мінус, адже ефек­тивність лікування та реабілі­тація великою мірою залежать від швидкості надання медич­ної допомоги.

Така ситуація виникла через те, що звільнився Всеволод Половець, фахівець з лікування інсультів. Зна­йти лікаря-невролога, який би замі­нив Всеволода Васильовича, на цей час не вдалося. І хоч інсультне відді­лення працює, зараз там — тільки па­цієнти з іншими патологіями нервової системи.

Воно було створене минулорічно­го листопада. Проголосувати за це де­путатів міськради спонукала невтіш­на статистика: за неповних 11 міся­ців 2023-го в Менській лікарні (тоді в медзакладі було терапевтичне відді­лення з неврологічними ліжками) про­лікувалося понад 260 хворих з інсуль­тами. Нове відділення — на 25 ліжок — вирішили створити на базі полого­вого.

Останнє відстоювали як могли — міськрада навіть оголосила про допла­ти жінкам, які народжуватимуть у Мені. Але це не допомогло — у 2023 році лі­карня не отримала від НСЗУ відповід­ного пакета медичних гарантій, тож за кожні пологи держава платила закла­ду лише 8 тис. грн — як за терапев­тичні послуги. А якби пакет був, оплата складала 615 тис. грн. Але для цього треба було приймати не менш ніж 150 пологів за рік. А їх було лише близь­ко 50. Такий показник не виправдову­вав затрат — відтоді мешканки грома­ди народжують в інших лікарнях.

Завідувачем інсультного відділен­ня був призначений лікар-невролог першої кваліфікаційної категорії Все­волод Половець, Відгуки пацієнтів про нього лише схвальні. Але недавно він зробив вибір не на користь Менської лікарні.

Кадровий дефіцит лікарів — не но­вина. їх Менська громада, як і інші, вже не перший рік намагається заохотити житлом.

У 2020 році ключі від квартир у но­вобудові вручили двом анестезіоло- гам, двом терапевтам, двом хірур­гам. Після повномасштабного втор­гнення в лікарні почав працювати хі­рург Сергій Кацарський, який пере­їхав сюди з Донеччини.

— Зараз він став на захист країни, — говорить секретар міськради Юрій Стальниченко. — Інший новий фахі­вець — сімейний лікар Микола Глущенко (він переселився в Мену з Бер­дянська) — отримав квартиру, пра­цює.

У бюджеті ми плануємо виділення коштів на забезпечення лікарів жит­лом. Зараз триває ремонт у квартирі, яку ми запропонуємо одному з них.

Міськрада також створює проекти для залучення грантів на розвиток ме­дичної галузі громади. Так, на початку цього року завдяки перемозі в проек­ті USAID «Підтримка реформи охоро­ни здоров'я» на відновлення Менської амбулаторії загально? практики — сі­мейної медицини отримано 7813 000 грн (співфінансування з місцевого бю­джету — 1,5 млн грн). Ці гроші вико­ристовуються на закупівлю медичного обладнання, утеплення фасаду, заміну системи опалення, ремонт внутрішніх приміщень тощо.

А недавно завдяки перемозі в кон­курсі від ГО «Екоклуб» у лікарні запус­тили в експлуатацію власну гібридну сонячну електростанцію. Основні ко­шти — 50 тис. євро — надала німець­ка компанія ОХ2. (співфінансування з бюджету громади — 247 тис. грн).

Панелі потужністю 40 кВт здат­ні забезпечувати електроенергією хі­рургію з операційною, приймальне, діагностичне, реанімаційне, терапев­тичне, реабілітаційне та інсультне від­ділення. Та коли останнє запрацює на повну, поки що не відомо.

До теми

Згідно з офіційною статистикою, і Україні щороку стається понад 100 исяч інсультів. Більш ніж третина і них — у людей працездатного віку. Через війну інсульти «помолодшали» ще більше — орієнтовно на 10-15 років.

30 відсотків хворих помирають 'продовж перших 30 днів, 40 від­сотків — протягом року від початку» захворювання. 20 відсотків стають залежними від сторонньої допомоги. І лише близько 10 відсотків повертаються до повноцінного життя.

Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Мена, інсульти, лікар-невролог