Рік Зеленого Дерев'яного Дракона, який більшість зустрічала понад місяць тому, насправді настане в суботу, 10 лютого. Китайці живуть не за сонячним, а за місячним календарем, тому дата початку нового року в ньому «плаває» — із 21 січня до 21 лютого.
Тож саме час робити передбачення, яким цей рік буде. Як правило, це роблять аналізуючи поведінку тварин, яких, за легендою, Нефритовий імператор (верховне божество лаоського пантеону) обрав для формування зодіакального кола. Із кроликами, кіньми, собаками все просто. Але де поспостерігати за драконом? Та й чи існували вони взагалі коли-небудь у реальному житті?
Антрополог Девід Джонс, наприклад, пояснює виникнення образу дракона від природного страху людей перед зміями. Згідно з іншими теоріями, уявлення про драконів виникли як результат виявлення останків динозаврів — мовляв, це і є історичні дракони.
Зараз слово«дракон» використовується в найменуваннях деяких видів хребетних, переважно рептилій і риб. Скажімо, так називають невеличких (розміром 20-40 см) ящірок, які живуть у тропічних лісах Південно-Східної Азії — у Малайзії, Індонезії, Південній Індії, на Філіппінах, Суматрі і Борнео. На боках у них е широкі шкірні складки, які можуть розправлятися у вигляді крил. Завдяки їм Draco volans (дракон летючий) може стрибати на відстань як мінімум 20 метрів.
Фото з сайту "Сусіди Сіті", Зінаїда Максименко
— У вас е такі? — цікавлюсь в очільниці Менського зоопарку Зінаїди Максименко.
— На жаль немає.
— А який із мешканців звіринця найбільше нагадує дракона?
- Крокодил: Хоча й не літає, — посміхаються. — Він на суші навіть ходити лінується - повзає на животі.
Саме крокодилів деякі вчені вважають нащадками драконів. І в найстарішій екосистемі світу — на території нинішнього Танзанійського парку в Серенгеті, яку називають царством драконів (вони начебто існували тут 200 мільйонів років тому), — живуть саме крокодили.
Нільські, другі найкрупніші серед плазунів — середня довжина тіла самців становить від 4,5 до 5,5 метра, а вага доходить майже до 1 тонни. Крокодили, що живуть у місцях із холоднішим кліматом, наприклад на Півдні Африки, мають менші розміри — близько 4 метрів. Карликовий нільський крокодил досягає лише 2-3 м.
Нільський крокодил і в Мені. Щоправда, у порівнянні з африканськими він крихітний — усього близько 1,5 м.
— Йому тільки 10 років, а живуть вони до 40 і більше. Наш іще росте, — каже Зінаїда Сергіївна. — Як тільки він у нас з'явився, назвали Геною. Як у мультику.
— Який він?
— Неквапливий. Любить полежати. Зараз його постійне місце — під інфрачервоною лампою. Розумний. Коли треба змінити воду, доглядальники дають команду відійти, і він одразу виконує.
Менський крокодил Гена під інфрачервоною лампою
— Нільські крокодили з давніх часів відомі як людожери. Ваш не агресивний?
— Він — хижак. Реагує на різкі жести. Може стрибнути.
— Чим годуете його?
— Згідно з раціоном. В основному м'ясом і рибою.
Про те, щоб нащадок драконів мав усього в достатку, особисто піклується Геннадій Примаков, голова Менської громади, — щомісяця перераховує власні кошти на утримання рептилії уже близько семи років, відколи бере участь у Програмі опіки над тваринами, яка діє в зоопарку з 2014 року. З ним укладено відповідний договір і видано сертифікат. Згідно з умовами Програми, опікун має право висувати претензії до зоопарку, якщо догляд та утримання тварин неналежні, а також — разом із членами родини — відвідувати звіринець без обмежень.
— Жодних претензій у мене не було, а на часті відвідини, на жаль, бракує часу. Буваю в зоопарку у більшості випадків, коли приїжджають гості — веду їх показувати місцеві пам'ятки, — розповів голова громади. — Але завжди купую квиток.
— Як би Ви охарактеризували свого підопічного?
— Спокійний. Виважений. Знає собі ціну.
Спокійним Гену назвала і директорка зоопарку.
— Хай таким буде і рік, — кажуть обоє.
— Головне, щоб він став переможним, — додає Геннадій Анатолійович.
...Найближчим попереднім роком, у якому «головував» саме Зелений Дерев'яний (бо є ще вогняний червоний і золотий жовтий Дракон, був 1964-й. Тоді 14 жовтня в результаті змови вищих партійних діячів пленум ЦК КПРС змістив Микиту Хрущова, котрий на той час перебував на відпочинку в Сочі, з поста першого секретаря ЦК КПРС. Одночасно Хрущов був звільнений від обов'язків голови ради міністрів. Це був перший в історії СРСР випадок, коли перша особа держави була при житті позбавлена всіх постів. А раптом історія повториться і в 2024-му таке станеться й у росії?
А поки що — з Новим роком усіх, хто святкує не тільки «за нашими», а й за східними традиціями.
Джерело: газета “Гарта”, Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.