Валентин і Валентина Жукови з Чернігова розлучилися страшного для всіх дня — 24 лютого 2022-року. Він пішов боронити рідне місто, а вона з дітьми після виснажливих днів у підвалах змушена була втікати за кордон — подалі від російських авіабомб. Відтоді рідні люди не бачилися.
Аж ось через рік і майже вісім місяців вони зустрілися на чернігівському вокзалі. Такий сюрприз для чоловіка влаштувала Валентина за допомогою проекту «Дочекаюсь». Передача про їхню зворушливу зустріч вийшла на телеканалі «Дім» 23 листопада.
Валентин і Валентина — не лише тезки. Вони народились в один рік — 1972-й — і один місяць — лютий.
Тільки я — 3-го, а Валик -14-го, — уточнює жінка.
— То його назвали на честь Святого Валентина?
Та ні, на честь батька. Він у нас — Валентин Валентинович.
Вони були знайомі з дитинства. Жили по сусідству в центрі Чернігова. Час від часу спілкувалися. Однак доля повела їх різними стежками, які перетнулись, коли обом було по 27. На той час Валентина переживала тяжку втрату — трагічну загибель чоловіка.
— Хоч і минуло вже два роки, я ніяк не могла отямитися. Того вечора, вигулюючи собаку, плакала. Аж раптом зустріла Валика. Він спитав, що сталося, почав мене заспокоювати. «Пригостиш мене чаєм?» — по-сусідськи напросився в гості. І ми проговорили до першої ночі...
Поступово він витяг мене з депресії. А якось зненацька попросив: «Даси мені твій паспорт?» — «Навіщо?» — «Хочу подати заяву до РАГСу на наше одруження».
— На проекті Ви з ностальгією розповідали про свою весільну тигрову сукню. Збереглися світлини?
- На жаль, після першого прильоту в Чернігів «Іскандера» наша квартира постраждала. І фото не збереглися. Мені дуже жаль, це пам’ять...
Після одруження Жукови мріяли про діток. Але Валентину спіткало кілька невдалих вагітностей. Тож появу в їхньому житті синочка Валери пара називає справжнім дивом.
— Ми ростили нашого Валерочку, працювали — обоє на Чернігівській ТЕЦ: я була інспектором договірного відділу, потім контролером, а перед самим вторгненням — обліковцем абонентного відділу служби теплозбуту, а Валентин — слюсарем теплових мереж. Й обоє мріяли про донечку. Та висновок лікарів був жорстоким: я не можу мати дітей. Ми з чоловіком поговорили і вирішили удочерити дівчинку. Насті тоді було 7 місяців.
Тепер їй 17 років. На передачі Настя сказала:
— Я вважаю себе рідною дочкою своїх батьків. І вдячна їм, що вони врятували мене і дали шанс на нормальне життя.
Жукови вкладали всю душу в дітей.
— Ми часто їздили на Дніпро, на риболовлю, по гриби. Мали свої сімейні традиції. Наприклад, щороку на Великдень я пекла багато пасок і ми святили їх усі. На 9 Травня щоразу купували у бабусь квіти й вітали ветеранів...
Настя із 6 років займалась вокалом, брала участь у багатьох фестивалях і конкурсах, має близько 100 дипломів. У своїх 7 років здобула титул «Маленька міс Чернігова-2013», у 2014-му — «Мін і міс артистичність України». У 2015-му стала наймолодшою фіналісткою фестивалю «Червона рута», який проводився у прифронтовому Маріуполі. Ми знімали їй відеокліпи. Ви ж бачили: навіть у передачі чоловік показував їх усім, бо він дуже пишається своєю донечкою!
«ВІЙНА!»
— У Валери в Чернігові була дуже хороша вчителька історії, і син теж захотів стати вчителем історії. Вчив її й постійно переконував, що повномасштабна війна буде. Я з ним сперечалась: як це, ми ж брати! Я й сама наполовину росіянка — в мене тато з росії. Не вірила до останнього...
Той день, 24 лютого, досі не можу згадати в деталях, він наче в тумані.
Валик зібрався, залишив нам ключі від нашого «Москвича» і пішов у військкомат. Як і його брат та друг. Ми цього не обговорювали, чоловік сам так вирішив. Згодом ходив вступати в тероборону й Валера, але його не взяли, бо йому тоді було 17.
Спершу ми з дітьми ховалися в укритті поблизу дому, яке зовсім не було обладнане, — в темряві й пилюці. Після обстрілу «Іскандером» центру Чернігова ми з дітьми допомагали зносити у підвал дитячої стоматполіклініки речі та обладнання — усе, що ще можна було врятувати. І головний лікар дозволив нам залишитися в цьому підвалі разом зі співробітниками та сусідами, яким ніде було ховатися. І я йому дуже вдячна за це, адже не відомо, де б ми були...
Я постійно ходила додому вигуляти собаку й кота, погодувати їх. Навчилась бігати так швидко, як ніколи в житті — щоб встигнути від сирени до прильоту домчати в підвал...
Чернігівці масово почали виїжджати, але ми не хотіли кидати домівки. Я була впевнена, що наші захисники міста не віддадуть. І до «Градів» ми вже звикли. Та коли почались авіанальоти... Це жах, до якого звикнути неможливо! Літак так низько летить, це такий гул на весь світ... Коли скинули авіабомби на стадіон, у нас аж стіни затряслися, зі стелі посипалось, хоч це й не поряд...
Ти не знаєш, куди наступного разу прилетить. Розумієш одне: треба врятувати дітей. Але наш «Москвич-2140» далеко б не доїхав, тим паче ні я, ні Валера не вміли кермувати. Нам пощастило знайти водія, і 17 березня ми таки виїхали. Валик про це не знав. Ми зв'язались лише у квітні 2022-го.
Про надскладну евакуацію за кордон Валентині можна написати цілу книгу. Врешті-решт вона з дітьми опинилась у Німеччині.
- Ми дуже хочемо додому! Залишатися тут не збираємось. Але й повернутися поки що не можемо. Тут вчаться і Валера, й Настя, тут у нас більше можливостей допомагати ЗСУ, донатити. Настя виступає, знайомить німців з українською культурою.
Проте, коли випала можливість бодай на кілька днів приїхати в Україну, Валентина за неї ухопилась...
— Десь у телеграм-каналах я випадково натрапила на оголошення про телепроєкт «Дочекаюсь». І мені так захотілося з його допомогою зробити сюрприз чоловікові! Адже до участі в передачі ми не бачились...
«РОЗВІДКУ НАДУРИЛИ»
Проект «Дочекаюсь» із ведучою Лілею Ребрик допомагає зустрітися українцям, яких розлучила війна. Те- лекоманда разом із героями випусків готує сюрприз для когось із близьких, хто навіть не підозрює про довгоочікувану зустріч.
Жуковим влаштувати сюрприз для глави родини допомагав брат Валентини Олег. Він повідомив Валентинові, мовляв є автомобіль для фронту, треба приїхати до Чернігова забрати. А вже тут для Валентина приготували натяки на зустріч із родиною.
Наприклад, автівку Валентинові показував нібито волонтер, а насправді — актор проекту Артем. На його плечі був шеврон «Допомога ЗСУ», який Валентині дали в Німеччині у благодійній організації. Колись вона відправляла фото шеврона Валентинові в месенджер, але на Артемові Валентин його не роздивився, бо, як потім зізнався, має поганий зір.
Далі Артем завіз Валентина перекусити у відому чернігівську піцерію «Базис». А це — здавна улюблене для Жукових місце родинних посиденьок. Там на столі стояла табличка з написом «Залишилось всього 2 години». Потім вони заїхали в дитячий будинок сімейного типу — передати допомогу від «Благодійного фонду Лілії Ребрик». І за чаюванням Валентинову увагу звернули на плакат фестивалю «Червона рута», на кліп його донечки Насті, який був увімкнений на ноутбуці. А ще на господині Оксані він упізнав намисто — «як у моєї дружини» (а це воно й було, ще до народження дітей він сам подарував його Валентині).
На всіх етапах прихованої зйомки Валентин постійно говорив про своїх рідних, особливо про доньку. Однак так і не здогадався про те, що скоро її побачить. Коли він з Олегом та Артемом приїхав на чернігівський вокзал — нібито по документи на цей автомобіль для фронту, які йому нібито мали передати провідником, по гучномовцю двічі прозвучало: «Увага! Шановний Валентине Жуков, до зустрічі залишилося три хвилини. Дочекайтеся!»
Валентин підняв руку, показав на себе, мовляв: «Це до мене?» Почав роззиратися довкола. У цей момент до нього підійшла Лілія Ребрик зі знімальною групою. На запитання телеведучої «Чого Ви найбільше хочете, чого чекаєте?». Валентин відповів: «Я мрію про нашу Перемогу, про мир». — «А кого б хотілося побачити найбільше?» — «Дочку та сина».
І тут до нього із дверей від перону вибігла Настя, а слідом за нею — Валентина (Валера приїхати не зміг). Валентин від хвилювання аж на коліна впав. Так і обіймалися. Валентина промовила: «Я зберегла дітей для тебе, я зробила це. Я тобі привезла доньку». Він намагався стримати сльози: «Мені не можна плакати». Як потім зізнався на камеру: «Я в шоці від того, що родина поруч. Із 24 лютого такого не відчував: тоді мене колотило і зараз колотить». «Невже Ви не здогадалися попри всі натяки ?» — спитала Лілія Ребрик. «Розвідку надурили!» — заусміхався Валентин.
— Валик дуже відповідальний. Того дня він думав лише про цей автомобіль. І ще був дуже втомлений.. Можливо, тому й не звернув уваги на натяки, — припускає Валентина. — А найголовніше — уже дорогою в Україну я з ним зідзвонювалась і запевнила, що зараз приїхати не можу. Тож він і подумати не міг про нашу зустріч. Я надзвичайно вдячна Лілії та всій команді проекту, що допомогли мені приємно здивувати чоловіка.
— Що ви робили, коли камери вимкнулися?
— Обіймалися. Гуляли. Поїхали в піцерію «Базис», тільки вже іншу. На другий день Валик побув іще трохи і поїхав у свою частину. Ми й не наговорились, і не наобіймались. Я його зайвий раз не смикала, раділа, що він уночі спить. А сама спати не могла — я взагалі з лютого погано сплю, та й хотіла ніби надивитися на нього, бо розуміла, що ми знову розлучаємося. Хто знає, на скільки тепер... Адже його з підрозділом переводять ближче до передової...
Всю дорогу назад до Німеччини я плакала. Так би хотілося залишитися вдома, усім разом! Хоч би скоріше закінчилась війна і всі повернулись до своїх! Вірю — дочекаємося!
Джерело: газета “Гарт”, Аліна Ковальова
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Жукови, телепроект