“Внаслідок повномасштабного вторгнення росіян чимало мешканців міст і сіл залишилися без житла, а підприємства втратили свої виробничі й торгові приміщення. Звісно, для відновлення потужностей потрібні кошти, і часто немалі. Із приватними особами держава вже визначилась — у рамках програми «єВідновлення» їм надається допомога на відновлення пошкодженого та зруйнованого житла. А от хто, коли і як відшкодовуватиме збитки підприємцям?” Таке запитання поступило до журналістів від читачів.
На жаль, відшкодування збитків бізнесу від збройної агресії росії — справа не найближчих днів, а може, і не найближчих років. Проте вже зараз дуже важливою є оцінка збитків бізнесу, бо саме з нею після Перемоги підприємці зможуть звертатися в європейські суди для отримання репарацій від агресора.
— Незалежно від форм власності підприємства генерують прибутки і забезпечують існування держави як такої, а тому питання компенсації збитків бізнесу від російської агресії дуже важливе і гостро постало ще у 2022 році, — говорить начальник Управління забезпечення реалізації повноважень у Чернігівській області Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях Валерій Йовенко.
— Звісно, прямо зараз отримати компенсацію бізнес не зможе, але починати процес треба. І починати саме з оцінки збитків. Фонд державного майна України разом із Міністерством економіки вже напрацював методику розрахунку збитків, завданих російською агресією. Затверджена вона спільним наказом Мінекономіки і Фонду держмайна N83904/1223 від 18 жовтня 2022 року. Ця методика дозволяє визначити шкоду та обсяги збитків підприємствам і та установам усіх форм власності - державної, комунальної та приватної. Плюс вона визначає обсяги витрат для відновлення Оцінка збитків здійснюється на підставі експертизи, яку мають право робити незалежні експерти-оцінювачі та судові експерти.
— Тож із чого потрібно починати?
— Із максимально точної фіксації збитків, — наголошує Валерій Йовенко. — По-перше, це фотографії, па яких добре видно, що саме пошкоджено. Ще краще — фото «до» і «після» Або ж навіть відео.
По-друге, документи, які підтверджують, що ці збитки спричинені агресією росії, — звернення до Нацполіціі, відповідні протоколи з фіксацією руйнацій тощо.
По-третє, фінансові документи про прибутки і збитки. Причому зверніть увагу, що методика дозволяє оцінити не лише збитки від руйнувань, а й упущену вигоду, тобто ті доходи, які підприємець міг би отримувати упродовж достатнього часу, якби його бізнес працював. Ну і, звісно ж, правовстановлювальні документи.
Зібраний пакет документів підприємці різних ланок мають передати незалежним оцінювачам, які будуть розраховувати обсяги шкоди, керуючись національними стандартами оцінки. Якщо пошкоджене майно державне чи комунальне, Фонд держмайна рекомендує відбирати оцінювачів на конкурсі. Якщо ж майно належало приватній особі, оцінювача обиратиме вона сама за власними критеріями: досвід роботи, вартість послуг тощо.
— Слід розуміти, що це будуть довгі судові спори в міжнародних судах, де враховуватимуть кожну деталь. Самим громадянам навряд чи доведеться окремо звертатись у ці суди Скоріше за все, центральна влада створить орган, який здійснюватиме цю велику роботу. Проте люди мають максимально допомогти цьому органу (а значить і самим собі) якісними документами, — наголошує Валерій Йовенко — Тож краще почати їх підготовку вже зараз.
Джерело: газета “Гарт”, Катерина Дроздова
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: збитки, бізнес, підприємці, Йовенко, компенсація