6 липня в рамках обміну з полону вдалося повернути 45 наших захисників і двох незаконно вивезених дітей. Серед визволених — наш земляк, герой оборони Маріуполя та «Азовсталі» — 23-річний Євген Гмиря із Гмирянки Ічнянської громади. У російському полоні він пробув рік і півтора місяця!
Євген — боєць 21-ї окремої бригади Національної гвардії України. Контракт підписав ще у 2020-му. 3 тих пір встиг понюхати пороху в зоні АТО/ООС, куди мав кілька ротацій. Повномасштабну війну застав у Маріуполі.
— 8 лютого Женя поїхав туди на планову ротацію, а 24-го почалося вторгнення росіі, - розказує дружина бійця, 25-річна Дарія Токар. — Ще в перший день у Маріуполі було пошкоджено вишки мобільних операторів, тож почалися перебої зі зв'язком. Та Женя якось знаходив можливість зателефонувати або ж написати в месенджері: «Я живий, усе добре, не хвилюйся. Як ви там?» 28 лютого зв'язок із ним перервався. Більш ніж тиждень я не знаходила собі місця, аж поки 9 березня Женя нарешті не прислав вісточку: «Зі мною все в порядку». Повідомив, що по можливості писатиме в телеграмі, однак зв’язок із ним знову обірвався. Рятувала інформація від побратимів чоловіка, які час від часу писали мені, що з ним усе гаразд. Це підтверджували і в його військовій частині. 15 квітня, прориваючись із побратимами на територію «Азовсталі», Женя зазнав осколкового поранення руки. Також йому посікло тулуб. Рука кровоточила, бинтів не вистачало. Та, дякувати Богові, поступово вона загоїлася. Цілий місяць Женя у складі гарнізону продовжував тримати оборону на «Азовсталі». Зв'язуватися з ним вдавалося приблизно раз на два дні - по Інтернету. Я намагалася хоч щось розпитати про обстановку, про побратимів. Однак він не розказував - бо все прослуховувалося.
Пам'ятаю, ще 15 травня ми зв’язувалися з Женею, він заспокоїв: «У мене все нормально, виконуємо бойові завдання». Однак ситуація була вкрай складна. Вже наступного дня по телевізору показали, що захисники «Азовсталі» розпочали вихід з території комбінату. Згодом я дізналася, що Женя з товаришами вийшли 16 травня. Потрапили на фільтрацію в Оленівську колонію №120, що на Донеччині. Чоловікові дозволили зателефонувати додому - так я дізналася, що він там. Після цього довгий час про нього не було жодної інформації. Одну частину бранців вивезли до росіі, другу - розвезли по окупованих територіях Луганщини і Донеччини. Та ми про це нічого не знали. Тож коли в Оленівці стався теракт (у ніч на 29 липня 2022 року рашисти обстріляли колонію з українськими військовополоненими, внаслідок чого щонайменше 53 бійці загинули, ще 130 зазнали поранень. - Авт.), я була сама не своя від переживань.
— Окрім дружини, вдома на Євгена з надією чекали батьки, близькі та друзі. Однак до зими вони не знали, де він і чи взагалі живий. Аж поки з полону за обміном не повернулись кілька його побратимів, які й розказали рідним, що Женя перебуває у виправній колонії №27 у Горлівці Донецької області. Туди його перевезли з Оленівки 28 липня — фактично перед самим терактом.
— Дізнавшись, що чоловік у Горлівці, я через свою знайому (котра мешкає в окупованому Маріуполі) надіслала йому листа, — каже Дарія. — Написала, щоб тримався і що ми робимо все можливе, аби визволити його з полону. І цього листа чоловік таки отримав. Більше того, йому навіть дозволили відповісти на нього. Лист прийшов перед Новим роком. Женя писав, що з ним усе добре, що дуже за всіма скучив і хоче додому.
У горлівській колонії Євгена утримували майже рік — аж до самого обміну. Весь цей час Дарія добивалася, щоб його обміняли: зверталася до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, в поліцію, в Товариство Червоного Хреста, в СБУ, у Головне управління розвідки Міноборони України. Крім того, продовжувала писати чоловікові — відправила йому 5 листів і одну посилку з речами та їжею. Натомість від коханого надійшло тільки два листи — більше йому надсилати не дозволили.
Довгоочікуваний обмін відбувся 6 липня на кордоні Сумщинини із росією. Про те, що її чоловіка обміняли, Дарія дізналася вже постфактум.
Заздалегідь ніхто нікого не попереджав, бо обміни часто зриваються. Про те, що Женя вже в Україні, мені першими повідомили співробітники СБУ. Потім зателефонували з Координаційного штабу. Та я все одно не могла в це повірити. І лише коли Женя сам передзвонив мені і я почула його голос — я переконалася, що це правда.
— Якими же були його перші слова?
— «Добрий день, кохана! Я вдома - в Україні!» Я не могла стримати сліз від радості. Адже ще кілька днів тому сподівалася хоча б отримати відео із Женею з горлівської колонії (його обіцяли прислати волонтери), а тут з’ясовується, що його обміняли. Це просто якесь диво!
Зараз Євген разом з іншими визволеними з полону бійцями проходить лікування та реабілітацію на Київщині. Її тривалість медики визначатимуть індивідуально.
— Євген схуд після полону? — запитую у дружини Героя.
— Звісно. Зараз Женя важить менше, ніж до полону, та, на щастя, вага не критична, як у деяких бійців. З часом все має нормалізуватися.
Ми зв’язалися з Євгеном телефоном. Він погодився сказати кілька слів про полон:
— В Оленівці нас не раз допитували ефесбешники, а також представники слідчого комітету рф. Також возили на допити в Донецьк. Все вишукували бійців «Азову», навіть оглядали тіло на наявність відповідних татуювань.
— На допитах били чи лише залякували?
— Не хочу відповідати, щоб не зашкодити тим хлопцям, які залишаються в полоні. Бо «з тієї сторони» теж читають наші новини і роблять висновки. Я знаю це зі свого гіркого досвіду...
- В яких умовах доводилося виживати?
- В Оленівці наш двоповерховий барак був розрахований на 200 чоловік, а в ньому жило пів тисячі! Спати доводилося на підлозі. Воду привозили пожежною машиною — з болота. Ставили нам у 500-літровій бочці. Годували спершу тричі на день, а коли полонених побільшало, то двічі. В основному давали ячневу кашу. Двічі перепадав рис. У Горлівці було легше. Там були ліжка, матраци. І з харчуванням теж було краще. Психологічно я намагався себе налаштувати, що все буде добре. Це допомагало не зламатися.
Про те, що нас мають обміняти, ми не знали до останнього. Вранці 5 липня нам зв'язали руки, замотали скотчем очі, вивели на вулицю і повезли в Таганрог. Разом зі мною з Горлівки забрали 16 полонених. Решту бранців довезли з інших місць. Літаком із Таганрога нас доправили в Бєлгород. А звідти ми їхали автобусом до кордону. Зі зв'язаними руками ми пробули більш ніж добу. Розв'язали вже безпосередньо перед обміном.
За словами Уповноваженого Верховного Ради України з прав людини Дмитра Лубінця, цей обмін став 47-м від початку повномасштабного вторгнення росїї. Загалом в Україну вдалося повернути 2 576 людей.
Олексій ПРИЩЕПА, газета “Гарт” від 13.07.2023
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.