Чернігівський районний суд визнав 52-річного Дмитра Коляденка із Задеріївки Ріпкинської громади винним у державній зраді і присудив йому 15 років позбавлення волі. Та до життя за ґратами Дмитрові не звикати.
Фото - "Суспільне Чернігів"
Він — переселенець із Сєвєродонецька Луганської області. За плечима має чотири відсидки. Вперше потрапив у в’язницю ще в 90-х — за крадіжку і грабіж. У подальшому «мотав строки» за розбої і навіть за вбивство. Втім щоразу виходив умовно-достроково. Востаннє — у 2016-му (тоді Дмитро відбував покарання за викрадення авто, поєднане з насильством). Після звільнення з тюрми Коляденко в пошуках роботи перебрався у Київ. Там познайомився з жінкою на ім’я Тетяна. Стали жити разом У 2019-му переїхали в Задеріївкує Зразу намагалися завести хазяйство. Та після того, як їхні собаки (яких Дмитро з Тетяною тримали без прив’язі) погризли куплених кіз і курей, від затії відмовилися. Ще й розсварилися із сусідами, яким собаки теж наробили шкоди. Односельці пригадують, що після переїзду в село Дмитро трохи попрацював на місцевій пилорамі і звільнився. Тетяна ж роботи й не шукала. Подейкують, що жили вони з грошей, які Тетяні присилала її дочка. Свого городу не обробляли. А ось випити полюбляли. «Посиденьки» не раз закінчувалися скандалами. Доходило й до бійок. Востаннє Дмитро з Тетяною зчепилися у травні 2022-го. Тоді жінка не витримала і викликала поліцію. Коляденку присудили 30 громадських робіт а Тетяна тим часом зібрала речі і виїхала до дочки за кордон. Після цього Дмитро мешкав сам.
Аж поки наприкінці жовтня його не затримали оперативники СБУ. З'ясувалося, що переселенець уже майже місяць працює на окупантів.
— Він налагодив зв 'язок із невстановленим представником військових підрозділів росії Ельдаром Ізєтовим і дав добровільну згоду на негласну співпрацю з ним, обравши собі агентурне ім'я Тор, — повідомив на суді прокурор.
Тором звали одного із собак Коляденка. Тому він і взяв такий псевдонім.
Слідство встановило, що рашисти зв'язалися з ним 24 вересня через “WhatsApp”. Запропонували «співпрацю». Дмитро погодився і зразу отримав на картку 500 гривень. Окупанти пояснили, що всі розвіддані про ЗСУ, координати об’єктів критичної інфраструктури та іншу інформацію слід передавати їм у телеграмі. Домовилися і про умовні фрази. Наприклад, якщо Дмитро виконав завдання, то мав написати «спіймав щуку», якщо не вдалося — «спіймав карася».
Уже за два дні Коляденко надав рашистам відомості про блокпости в ріпках, про кількість військових та їхнє озброєння. За це отримав З тисячі гривень. Згодом розвідав інформацію про дислокацію прикордонної застави і 4 жовтня переслав росіянам план-схему. Цього разу йому заплатили 1 100 гривень.
Потім дали серйозніше завдання — уточнити розташування, провести розвідку місцевості і сфотографувати низку об’єктів у Ріпках. Зокрема райуправління СБУ, поліції, районну лікарню, райсуд і місцевий відділ ДСНС. Дмитро здивувався, навіщо, адже на картах в Інтернеті і так все позначено. Тоді йому пояснили, що знімки потрібні для наведення доонів з повітря. 14 жовтня Коляденко виконав усе, що просили. В місто його машиною звозив односелець, який якраз іхав у справах у місцевий РЕМ. А наступного дня Дмитро рознюхав і передав росіянам ще й дані про берегові укріплення на Дніпрі вздовж українсько-білоруського кордону поблизу одного із сусідніх сіл. Координати укріплень він збирався надіслати 17 жовтня, але не встиг — нагрянули есбеушники. Тоді ж з'ясувалося, що в своїх повідомленнях Дмитро просив окупантів надати йому зброю та обіцяв за потреби «прорідити третину військових».
Коляденка судили за ч. 2 ст. 111 ККУ (держзрада, вчинена в умовах воєнного стану). За таке передбачено 15 років тюрми або ж довічне. Обвинувачений вину визнав, але з однією умовою.
- Я глибоко шкодую про скоєне, каюсь, — заявив він суддям. — Але визнаю свою провину лише за ч. З ст. 114-2 ККУ. Тобто це було «несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ» (стаття передбачає значно менше покарання — Авт.). А державної зрали не визнаю. Я не хотів державу зраджувати. Мої дії були продиктовані страхом за життя моєї матері (вона мешкає в тимчасово окупованому Сєвєродонецьку. — Авт.).
За словами Дмитра, рашисти заявили, що взяли його номер в «мгб лнр» і в разі відмови працювати на них «може постраждати мати». А ще підсудний побожився, що частково передавав неправдиву інформацію і взагалі він нібито має проукраїнську позицію. Що стосується прохань забезпечити його зброєю і готовності «прорідити військових», то все це було буцімто псевдозаграванням з окупантами, щоби ті переконалися в його лояльності.
Втім суд у цю «казочку» не повірив. Бо в переписці з окупантами чітко видно, що ніхто Коляденка матір’ю не шантажував, - навпаки, Дмитро сам радився з ними, чи варто вивозити її із зони бойових дій, і навіть просив рашистів, за можливості, провідати його матір. Колегія суддів визнала, що дії обвинуваченого правильно кваліфіковані як держзрада, тож жодних підстав для заміни пред’явленої статті на іншу (як цього хотів Коляденко) немає. Попри те що Коляденко — рецидивіст, судді все ж таки вирішили дати йому шанс на виправлення. І замість довічного присудили 15 років із конфіскацією майна.
Джерело: газета “Гарт” від 01.06.2023, Олексій ПРИЩЕПА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Коляденко, Задеріївка, держзрада