Вишиті вироби у наш час стали досить популярними: картини, портрети, ікони, різноманітні іграшки та сувеніри, оригінальні авторські прикраси можна побачити чи не в кожному домі. Зараз у тренді мати ексклюзивну вишиту річ. З початком війни захоплення вишивкою значно зросло. Вишиті елементи тепер ми бачимо на одязі військових, волонтерів, високопосадовців. Вишивки на патріотичну, військову тематику стають гарним подарунком для рідних, друзів, знайомих не тільки в Україні, а й за кордоном.
Вже понад 15 років у Центрі ДЮТ Талалаївки працює гурток «Художня вишивка». Робота гуртка спрямована на вивчення та засвоєння технік української народної вишивки, її історії, традицій використання, а також вивчення сучасних технік вишивання. З часом вишивка стає дедалі більш популярною серед дітей і молоді. Про роботу гуртка розповідає його керівник Лариса Анатоліївна Сердюк.
— Щороку набираємо групу. Вишивання — найпоширеніший вид декоративно-ужиткового мистецтва. І матеріали для вишивки не такі вже і дорогі, тому доступні для дітей. Головне, щоб у дитини було бажання творити.
— Скільки груп у гуртку? Займаються тільки дівчатка?
— Працює одна група з 15 дітей. Взагалі, записуємо до гуртка із 7 років, з 2 класу. Цього року наймолодшому гуртківцю 9 років, найстаршому 16. Цей гурток не виключно «дівчачий». Щороку записуються і добре працюють хлопці. їхні роботи не раз займали призові місця в обласних і всеукраїнських конкурсах.
— Яка техніка вишивки робіт? Щороку йдете вже по завченому чи опановуєте якусь сучасну теорію?
— Доступна, популярна і традиційна техніка вишивання хрестиком. Зараз легше працювати, адже є дуже багато схем для вишивки. Використовуємо також декоративні рушникові шви, «блекворк» (чорна вишивка, виконується чорними нитками на білій тканині, стібки накладаються рядками, утворюючи симетричний візерунок, вишитий всередині контуру), «барджел- ло» (вишивка з вертикальних плоских стібків, укладених у геометричний візерунок для створення мотивів). Є багато робіт вишивки стрічками, бісером та інші.
— У якій атмосфері дітям краще працюється?
— Найкраще вишивається в атмосфері спілкування. Робиш один стібок, другий, і далі рядочки, стовпчики... Діти вишивають, діляться інформацією. Для настрою вмикаємо музику. Робоча обстановка спокійна, надихає на творчість. Вишивка повинна бути в серці, тоді і легко вишивається, і виконаною роботою задоволені.
— Скільки робіт у кожного гуртківця за рік?
— Вишивка — довготривалий процес. Вона залежить від складності роботи. За один навчальний рік кожен гуртківець вишиває, здебільшого, одну складну роботу. Також діти вишивають багато сувенірів до свят, люблять готувати подарунки для своїх рідних. У кожного з дітей одних лише сувенірів назбирається на маленьку виставку.
— У яких конкурсах, фестивалях гуртківці брали участь? Чи є переможці?
— Щороку ми беремо участь у конкурсах «Новорічна композиція», «Український сувенір», «Знай і люби свій край» і займаємо призові місця. Цього року в нас уже є перші переможці. За роботу «україна — то любов» Анна Загурська стала переможцем обласного етапу виставки- конкурсу «український сувенір». Свою роботу Аня вишивала 4 місяці. За стандартами — це швидко. До речі, Аня — вишивальниця з досвідом, а вишиває лівою рукою.
Ще одна наша вишивальниця Дарина Чирва зі своєю роботою «Святковий настрій» стала переможцем обласного етапу Всеукраїнського конкурсу «Новорічна композиція». Дівчатка молодці, я за них рада.
— На яку тематику люблять вишивати?
— Тематика вишивки дуже різноманітна, але кожна дитина вибирає, що їй до душі. З початком війни з'явилося багато патріотичних сюжетів. Частина схем вишивки є у вільному доступі в Інтернеті, але більша частина схем є платними. Доводиться купувати схеми від українських дизайнерів, щоб іти в ногу з часом. Зараз ми працюємо над чудовою серією сюжетів, створених за малюнками Ольги Черних, схеми до яких розробила Катерина Бесперстова.
— Знаю, що вишивки продавали на благодійних заходах...
— Так! А виручені кошти перераховували на потреби ЗСУ. Всього ми продали вишивок на суму більш як 25 тис. грн.
— Чи не плануєте зробити виставку робіт вишивальниць?
— Працюємо над цим.
— Треба розуміти, що Ви вишивальниця зі стажем? Є найулюбленіша робота?
— Я вишиваю понад 15 років, переважно хрестиком. Кожна робота улюблена, адже затрачаєш багато сили і часу, і в кожну вкладаєш частинку своєї душі. Вишивка — це твої думки, переживання, настрій. Найцікавіше у створенні вишивки — це вибір кольорів, композиції.
І досить тільки почати... Потім спостерігаєш, як полотно заповнюється змістом.
— Скільки у Вас робіт? Яка була найскладніша?
— Більше десяти складних робіт. Це рушники, картини. Жодна не була легкою і вимагала багато зусиль і зосередженості.
— Розкажіть, будь ласка, про роботу над вишивкою портрета Володимира Зеленського.
— Перед новорічними святами мені трапилася схема вишивки портрета Володимира Зеленського у жовто-блакитних тонах. Тоді і виникла ідея виготовити портрет до дня народження Президента. З Ніною Іванівною Галаган ми вишили 4 портрети. Три з них продали на благодійних заходах всього на суму 11 тисяч гривень. Залишився один вишитий портрет, який можна придбати в Центрі ДЮТ, а кошти, звісно ж — на благодійний рахунок.
Попереду у гуртківців часи роботи над своїми вишивками. Нові сюжети, нові техніки вишивання, нові конкурси і благодійні заходи. Але вони впевнені, що їх вишивки, зроблені з любов'ю і бажанням, будуть гідно оцінені не тільки конкурсним журі, а й поціновувачами української вишивки.
Джерело: газета "Трибуна хлібороба", Інна ПОЛОВКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: вишивка, Талалаївка, гурток, Сердюк