GOROD.cn.ua

«Дякую, що повірили в нас!», - Чернігів та Реймс стали містами-побратимами

 

АКТУАЛЬНО В урочистій атмосфері, під час заходів із відзначення закінчення Другої світової війни, в міській ратуші, відбулося підписання безстрокової угоди про партнерство в.о. міського голови Олександром Ломако, мером Реймса Арно Робіне та президенткою Великого Реймса Катрін Вотрен.



Чернігів та Реймс відтепер офіційні міста-партнери.



— Це вже історичний день для двох наших громад, для міст Реймс та Чернігів. Мова йде не про сьогодні чи завтра — це на багато років вперед. Переконаний, дружба між нашими містами піде на користь, в першу чергу, їх мешканцям.  Я хочу вам сказати відверто та абсолютно щиро. Для нас це партнерство — дуже важливе. Особливо — сьогодні. Ця угода демонструє чернігівцям, що ми — не одні. Нас підтримує цивілізований світ у кривавій війні з росією. Війні не двох армій, а двох систем цінностей. Варварів, які мріють знищити українську націю, —  йшлося у виступі в.о. очільника Чернігова під час підписання угоди.

Дата, обрана для підписання цієї угоди про партнерство, не є випадковою

Зазначимо, що Олександр Ломако наразі знаходиться у робочому відрядження до міст-партнерів Чернігова. 8 травня, у День пам'яті та примирення, він взяв участь в урочистих заходах, що відбувалися у французькому Реймсі, а пізніше, того ж дня, була укладена угода про співпрацю між містами.

— У день святкування перемоги союзників 1945 року над нацистським мракобіссям, ми раді підписати угоду про партнерство між містом Реймс та міською громадою Великого Реймса і українським містом Чернігів. Символічна дата, щоб підкреслити, що Україна матиме таку ж долю, як і Франція у 1945 році. Перемога і мир будуть в кінці цього болючого шляху, ми в цьому впевнені і ми будемо з Черніговом пліч-о-пліч, коли цей день настане,провів аналогію подій мер Реймса Арно Робіне.

— Дата, обрана для підписання цієї угоди про партнерство, не є випадковою. Вона посилає потужний сигнал: союзники знову переможуть.  Ми глибоко переконані, що Україна переможе, що вона поверне собі мир, на який заслуговує, і всю свою довоєнну велич,
підтримала думку колеги президентка Великого Реймса Катрін Вотрен.



Підписанню кінцевої угоди передував кількамісячний робочий процес із налагодження контакту та визначення напрямків за якими міста співпрацюватимуть у майбутньому. Налагодити партнерські стосунки між українським та французьким містом вдалося завдяки допомозі Програми «U-LEAD з Європою».

Щоб започаткувати основи цієї нової дружби, Олександр Ломако у листопаді 2022 року вперше відвідав Реймс з робочим візитом, а в лютому 2023 року вже делегація з французького міста завітала до нашого, де перебувала протягом кількох днів, вивчаючи масштаби руйнувань та, власне, саме місто.

— Під час минулої зустрічі я показував вам відео руйнувань Чернігова. Місто пережило сильний удар ворога на початковому етапі війні. Ми перебували в частковій блокаді 35 днів. В місті два тижні не було світла, води та тепла, ми були близькими до гуманітарної катастрофи, але вистояли, а наші військові відігнали ворога. Перед 24 лютим 2022 року в Чернігові проживало 285 тис людей. Наприкінці березня в місті лишилося 70 тис.

За рік багато змінилося. Влада міста зробила все, щоб дати людям сигнал — тут буде майбутнє, ми відновимо Чернігів, сюди можна повертатися. За рік нам вже багато вдалося відновити. В місті вчасно почався та планово пройшов опалювальний сезон. Є вода, попри атаки ворога на енергосистему — світло, працює громадський транспорт, діти ходять в школи та садочки, відновлює свою роботу бізнес. В місто повернулося життя, наскільки це можливо під час війни. Сьогодні в Чернігові проживає більше 260 тисяч людей. Вони повірили в своє місто та його майбутнє. Дякуємо, що в нього вірите і ви,подякував партнерам Ломако.



—  Понад 80% Реймса було зруйновано під час Першої світової війни і відбудовано частково завдяки міжнародній солідарності. Місто пережило приниження і біль окупації під час Другої світової війни, перед тим як 7 травня 1945 року стати містом перемоги і відновити престиж своєї історії. Тому ми усвідомлюємо руйнівні масштаби війни та важливість відродження з попелу, щоб повернути собі велич і продовжувати розвиток. Ми знаємо, що таке світле майбутнє чекає і на місто Чернігів, і Реймс буде підтримувати свого українського друга під час його відбудови, —  так про важливість цього партнерство говорить Арно Робіне.  

Напрямки за якими співпрацюватимуть міста

Вже визначені напрямки за якими наші міста співпрацюватимуть в майбутньому. Наприклад, це сфера водопостачання та водовідведення, сміттєпереробки, молоді та культури, туризму.

— Наше партнерство — це стратегічні відносини, які будуються на багато років. В них нас найбільше цікавить досвід, технології, проектні рішення та зв‘язки, які б ми дуже хотіли долучити до відбудови нашого міста та його подальшого розвитку. Ми вже зробили перші кроки. Вони в сферах культури, співпраці між університетами. Я вдячний владі Реймсу, що ви цього літа приймете наших дітей на реабілітацію та психологічну підтримку. Я думаю, попереду ще багато різниці цікавих проектів, реалізація яких піде на користь обом містам, а головне - їхнім мешканцям, йшлося у виступі Олександра Ломако.

Наприклад, перші результати цієї співпраці вже будуть цього літа, коли Реймс прийме близько двадцяти молодих людей з Чернігова, віком від 13 до 17 років, деякі з них стали сиротами під час війни. Вони візьмуть участь у програмі "Reims Activ'Eté", що має на меті тимчасово забрати їх з контексту війни та сприяти особистісному розвитку.

— В рамках цього партнерства Великий Реймс прагне брати участь в обміні передовим досвідом у сфері місцевих публічних послуг. Конкретно це передбачає обмін досвідом між службами водопостачання та водовідведення, зокрема, з метою відновлення зруйнованого та застарілого обладнання в Чернігові. Обмін досвідом між службами переробки відходів та забезпечення чистоти, знову ж таки, в контексті реконструкції в Чернігові,зазначила Катрін Вотрен.



Свої привітання з важливою подією, укладанням офіційної співпраці між містами Чернігів та Реймс, за допомогою відеозв'язку, висловив після підписання угоди Надзвичайний і Повноважний Посол України у Франції  Вадим Омельченко.

Нагадаємо, що від початку широкомасштабної війни, 24 лютого 2022 року, Чернігів розірвав партнерські стосунки з білоруським гомелем, натомість укладені договори з Жешувом (Польща), Аахен (Німеччина), Лаппеенранта (Фінляндія), Реймс (Франція).

Довідково. Реймс — місто у Франції з населенням понад 180 тисяч осіб. Відоме, як столиця шампанських вин, там розташовані найбільші його виробники. Також у місті знаходиться великий авіабудівельний завод, що випускає літаки загального призначення.

Пресслужба Чернігівської міської ради

ФотоVille de Reims

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Чернігів, Реймс, міста-партнери, в.о. міського голови Чернігова Олександр Ломако, мер Реймса Арно Робіне, президентка Великого Реймса Катрін Вотрен, Чернігівська міська рада