Олександр Ломако звітує: шлях Чернігова від руйнувань до відновлення та боротьба за місцеве самоврядування
Традиційно очільники громад звітують про свою роботу за рік. З 2023-го, після рішень судів, що призвели до відсторонення обраного мера Владислава Атрошенка, очолив Чернігівську громаду - Олександр Ломако. Він продовжив обраний курс на відновлення та подальший розвиток міста. Попри тиск військових адміністрацій та силових структур, під його керівництвом команда міськради залишалася відданою своїм обов’язкам, забезпечуючи стабільність і функціонування міста у важкі часи.
Чого вдалося досягти та з якими викликами довелося зіштовхнутися Олександру Ломаку на посаді в.о. міського голови Чернігова, розповідаємо далі.
Відновлення критичної інфраструктури
Серед першочергових завдань для міської влади Чернігова залишається відновлення критичної інфраструктури, зокрема об’єктів водоканалу та теплопостачання, суттєво розбитих внаслідок бойових дій 2022 року, а також їх підготовка до роботи під час можливих викликів воєнного часу. Для цього активно залучаються партнери по всьому світу, державні кошти, а також міські ресурси.За напрямком КП “Чернігівводоканал” у минулому році вдалося залучити понад 90 млн грн коштів від міжнародних партнерів. За ці гроші здійснюється відбудова об’єктів водоканалу та їх мереж (наприклад, реконструкцією 2,4 км водогону на вул. Квітневій та просп. Миру), а також постачається сучасна техніка (наприклад, спецавтомобіль для відкачування мулу та промивання мереж) та обладнання.
А от за кошти державного бюджету триває відбудова однієї з найбільш зруйнованих насосних станцій, яка постачає воду до 34% чернігівських осель. В роботу її планують запустити вже цьогоріч.
![](/image/news/gorod_17/gr_07.02.25_lomako1.jpg)
Окрім цього, Чернігів активно працює над забезпеченням інфраструктури альтернативними джерелами енергопостачання. За допомогою міжнародних партнерів встановлюються п’ять когенераційних установок, які гарантують безперебійну роботу важливих об'єктів водо- та теплопостачання, навіть під час відключень електроенергії. А також отримано десятки генераторів різної потужності.
![](/image/news/gorod_17/gr_07.02.25_lomako2.jpg)
Якщо говорити про сферу теплогенерації, то важливою подією для міста, стало повернення у 2023 році Чернігівської ТЕЦ з оренди в управління громади. Це дало можливість модернізувати її потужності. Наприклад, у 2024 році, завдяки залученому гранту від НЕФКО у розмірі 5,2 млн євро, розпочато масштабні роботи із реконструкції трубопроводів централізованої системи теплопостачання.
Тролейбусний рух і розвиток транспорту
![](/image/news/gorod_17/gr_07.02.25_lomako3.jpg)
Триває робота і над удосконаленням громадського транспорту та маршрутів. У 2024 році визначною подією для міста стало відкриття нового маршруту №1 «Діагностичний центр - мікрорайон Шерстянка», який обслуговують нові тролейбуси з автономним запасом ходу. Місто вже придбало чотири таких тролейбуси. Всі - чернігівського виробництва. Придбання ще трьох заблокував начальник МВА Брижинський. Місто обов‘язково придбає їх пізніше.
Також у рамках співпраці з міжнародними партнерами місто отримало 10 автобусів від Риги та 11 - від швейцарського міста Санкт-Галлен.
Освіта
Ні на хвилину не зупиняється робота і у вирішенні питань з відновлення закладів освіти. Відбудова - пріоритет для міської влади, оскільки забезпечення роботи дитсадків та шкіл стало важливим фактором для повернення мешканців, які виїхали під час війни.У 2024 році за парти сіли 23,5 тисячі учнів, що займаються у 30-ти школах. У місті функціонує наразі 42 дитсадки, які відвідують понад шість з половиною тисяч дітей.
Важливу роль у відновленні закладів освіти відіграють міжнародні партнери. Загалом ними у 2024 році проінвестовано в цю сферу понад 150 мільйонів гривень.
Наприклад, меморандум, підписаний Олександром Ломако з французькою організацією ACTED приніс два мільйони євро для, зокрема, утеплення будівель шкіл, ремонт харчоблоків і встановлення нових систем опалення в десятках міських шкіл.
![](/image/news/gorod_17/gr_07.02.25_lomako4.jpg)
А от завдяки швейцарсько-українського проєкту DECIDE відбудовується школа №13. Окрім того, інші школи отримали кошти на будівництво укриттів та ремонт інфраструктури.
UNICEF активно працює з дитсадками Чернігова, ремонтує укриття, оновлює меблі та іграшки.
Також значні кошти надходять від Латвії для відновлення дитсадка №19.
Окрім того, у 2024 році Ломако започаткував роботу над новим напрямком - модернізацією навчальних кабінетів у ліцеях міста.
![](/image/news/gorod_17/gr_07.02.25_lomako5.jpg)
Міська влада інвестує 12 мільйонів гривень, а також отримала 50 тисяч євро від німецького міста-побратима Меммінгена для облаштування кабінетів біології, хімії та захисту України. На жаль, в 2025 році кошти на продовження цієї програми вилучили з бюджету міста з ініціативи начальника МВА Брижинського. Зменшивши статтю ремонтів в школах, він збільшив фінансування чиновників військової адміністрації - майже втричі.
Співпраця з міжнародними партнерами
Протягом року міська влада продовжила зміцнення існуючих зв’язків і налагодження нових партнерств. Мережа міст-побратимів Чернігова зросла і тепер охоплює не тільки європейські країни, але й міста з інших континентів.![](/image/news/gorod_17/gr_07.02.25_lomako6.jpg)
У результаті співпраці з міжнародними партнерами Чернігів отримав понад 520 мільйонів гривень (а у 2023 р. - понад 750 млн грн). Ці кошти були спрямовані на різноманітні проєкти, що охоплюють освіту, медицину, критичну інфраструктуру та комунальні послуги.
Наприклад:
- зведення модульної лікарні на базі третьої міської лікарні за допомоги Німецького товариства міжнародного співробітництва. Загальна вартість робіт та обладнання становила 60 млн грн;
- оновлення автопарку комунального підприємства “АТП-2528” завдяки фінансуванню уряду Японії через ПРООН. Місто отримало сім сміттєвозів на загальну суму 34 мільйони гривень, а також бульдозер, подрібнювач деревини та іншу техніку на суму 14 мільйонів гривень;
- модульне містечко зі 112 квартирами для вимушених переселенців на вулиці Дрозда завдяки Національному комітету Червоного Хреста (їх внесок 157 мільйонів гривень).
Підтримка ЗСУ, воїнів та їх родин
З початку повномасштабного вторгнення Чернігів активно підтримує Збройні Сили України, спрямовуючи значні ресурси на забезпечення фронту та підтримку воїнів і їхніх родин.У 2024 році з міського бюджету було виділено понад 600 млн грн для допомоги військовим, а також 800 млн грн, які були направлені до державного бюджету як відрахування від "військового" ПДФО.
Зокрема, 400 млн грн були направлені на підтримку понад 20 військових частин, які зверталися до міської ради з проханням про допомогу. Кошти було використано для закупівлі дронів, засобів радіоелектронної боротьби, автомобілів, комп’ютерного обладнання та інших необхідних ресурсів. Крім того, було посилено захисні споруди навколо Чернігова - за кошти бюджету збудовано оборонні вогневі позиції та посилено систему ППО.
Місто також допомагає мобілізованим. Розроблена програма, що передбачає одноразові виплати у розмірі 20 тисяч гривень для тих, хто став на захист України. За 2024 рік на ці потреби було витрачено понад 12,5 млн грн.
З ініціативи Ломако була розроблена програма для забезпечення житлом ветеранів війни, зокрема осіб з інвалідністю третьої групи. У 2025 році планується виділити 50 мільйонів гривень на придбання квартир для ветеранів.
Також, важливою частиною підтримки є фізична та психологічна реабілітація воїнів. Продовжуються ремонтні роботи профільних відділень у міських лікарнях № 3 та 4, а у №2 - вже виконані. Загалом на це спрямовано близько 140 мільйонів гривень.
![](/image/news/gorod_17/gr_07.02.25_lomako7.jpg)
Діє у місті і програма фінансової підтримки родин загиблих воїнів. У 2024 році сім’ї отримали одноразові виплати у розмірі 71 тисячі гривень. Загальна сума, спрямована на цю підтримку, становила 11 мільйонів гривень. Дуже прикро, що після того, як Олександр Ломако пішов з посади в.о міського голови підтримка містом ЗСУ практично зупинилося. В останні дні 2024 року начальник МВА Брижинський зупинив вже погоджені виконкомом 13 млн грн допомоги для двох бойових бригад, а за весь січень 2025 року допомога містом ЗСУ склала 0,00 грн.
Боротьба за місцеве самоврядування
Усі ці досягнення та внесок Чернігова у Перемогу України відбувався в умовах постійних викликів політичних викликів.![](/image/news/gorod_17/gr_07.02.25_lomako8.jpg)
На початку 2023 року було відсторонено міського голову Владислава Атрошенка, а виконувати обов’язки мера, як то і передбачено чинним законодавством, став секретар міської ради Олександр Ломако. Попри наявність дієздатної та повноважної міської ради Офісу Президента вводить у Чернігові військову адміністрацію, головним завданням якої стала боротьба з міською радою та містянами. Проте Чернігів не скорився. Місто продовжило боротьбу за свої права. Олександр Ломако, виконуючий обов'язки міського голови, став головним опонентом спроб військових адміністраторів згорнути у Чернігові місцеве самоврядування та знищити демократію.
![](/image/news/gorod_17/gr_07.02.25_lomako9.jpg)
За час керівництва Ломако Чернігів досяг значних успіхів у відновленні інфраструктури, співпраці з партнерами та підтримці військових. Проте, у грудні 2024 року Ломако прийняв рішення скласти свої повноваження через загрозу зупинки життєдіяльності міста - зокрема зірвання бюджету на 2025 рік і припинення надання важливих соціальних та медичних послуг.
Він заявив, що для нього важливіше життя міста, ніж політична посада, і таким чином надав можливість Чернігову продовжити працювати. «Мені передали, що якщо я не складу повноваження, вони занурять місто в хаос. Я не дозволю зупинити життя Чернігова. Для мене життя міста завжди буде важливішим будь яких посад», - заявив Ломако.
Це рішення підтримали депутати. Ломако ж пообіцяв продовжити боротися за місто, вже як депутат місцевої ради.
Підтримка місцевими мешканцями
За результатами соціологічних досліджень групи “Рейтинг”, більшість чернігівців підтримують місцеву владу. 70% мешканців задоволені роботою Олександра Ломако, а 71% вважають, що його діяльність йде на користь місту.
Така висока підтримка свідчить про те, що місцеве самоврядування Чернігова залишається на високому рівні, незважаючи на тиск з боку центральної влади та силових структур. І місто обов‘язково повернеться до нормального функціонування та розвитку. Але головний виклик сьогодні - це Перемога, мир та повернення додому наших Захисників і Захиснць. Саме завдяки ЗСУ місто продовжує жити та думати про свій завтрашній день під нашим, синьо-жовтим стягом. Місто було і буде. А всі будяки та інша нечисть, які зараз його оповили - вони зникнуть, як роса на сонці. Так обов‘язково буде! Бо так хочуть люди нашого міста. Сильного, нескореного та стійкого Чернігова.
Слава нашим ЗСУ! Слава нашому красеню Чернігову! Слава Україні!
На правах реклами
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.