Ще з минулого літа українців призвичаювали до думки, що попереду очікує найтяжча зима за останні кількадесят років. Зрозуміло, з яких причин: війна потягнула за собою здорожчання продуктів, ліків та будматеріалів, зростання вартості комунальних послуг, дефіцит пального та палива, нестабільність у енергетичній системі країни та ще багато негативних наслідків. Та чи не найтяжчою була невідомість, адже ніхто з нас не знав, що буде завтра.
Та Господь змилувався над Україною: навіть зима не була такою лютою, як передрікали синоптики, прогнозуючи морози до 25 градусів. Тисячі життів були врятовані від замерзання, а також недоїдання, адже відсутність рясних снігопадів не створювала додаткових логістичних перешкод.
Отже, зима минула, світловий день поволі довшає, температура за вікном - зростає. Вже можна й підбивати підсумки: якою була зимівля куликівчан в умовах воєнного стану.
Саме це питання журналісти «Поліської правди» і запропонували до обговорення місцевим жителям:
Марина Остроух, 34 роки:
- Пам’ятаю, як ще з осені з усіх мас-медіа лунало: попереду найтяжча за багато років зима. Моя родина також чекала її з острахом. Через постійні зміни в законодавстві ми втратили субсидію, сімейні надходження стали в рази менші, а рахунки за комуналку обіцяли бути більшими, ніж зазвичай. Зрозуміло, що на це вплинула і дорожнеча енергоносіїв, і постійне зростання тарифів, здорожчання таких послуг, як доставка газу і тому подібне. Крім того, наш будинок опалюється саме блакитним паливом. Планували переобладнати на комбінований тип опалення, щоб можна було і дровами протопити, але війна всі плани зруйнувала. Найбільше боялася за дітей, яких двоє: яка матір спокійно терпітиме, що її діти замерзають, хворіють чи недоїдають. Нагнітав ситуацію і психологічний тиск з боку агресора, адже мало в який осінній чи зимовий день на телефоні не вила сирена сповіщення про повітряну небезпеку. Щоб якось перебитися, економили на всьому: опалювали будинок на мінімальному положенні (тримали градусів 18-19), вимикали електроприлади, в яких не було нагальної потреби, рідше дивилися телевізор, майже не купували солодощі та хліб. Натомість, пекла домашню випічку та буханці хліба, який родині прийшовся до смаку навіть більше. Готувала, здебільшого, із домашніх продуктів, гарно пішли закрутки. Всі ці заходи дозволили зекономити та протягнути до кінця зими. На щастя, вона минула.
Любов Василівна, 58 років:
- Ой, не питайте мене про зиму! Легкою я її точно не назву. Син і внучка, які живуть зі мною, через війну лишилися без роботи. Живемо на копійки, адже моїх доходів на всі потреби не вистачає. Щоб якось зекономити, мусили цілу зиму опалюватися дровами. Стопили у котлі всі дрова, що були у дров’янику, попалили й те, що валялося по двору, навіть кукурудзяні кісточки. Купити не можемо, бо дрова нині золоті. Один місяць вирішили опалюватися газом на мінімальному положенні, так у квитанції прилетіло майже три тисячі! Вимкнули і не торкалися більше. Тепер стягуємо дрова, звідки можемо. У якомусь сенсі, добре, що світло відключали, то хоч на ньому зекономили. Про продукти я взагалі мовчу: зайшла у магазин за хлібом та якою крупою - сотню клади. Такі нині ціни, що хоч і на поріг не ступай! А оці тривоги щодня... Щоранку на світанні читаю молитви і молю Бога про скорішу перемогу над ворогом... Ой, не знаю. Може хто із березнем і видихнув з полегшенням, та мені розслаблятися нічого. Треба родину годувати, думати, чим опалюватися, лікувати сина, бо у нього хворе серце. А помочі чекати нізвідки.
Олексій Рябченко, 62 роки:
- Взимку я відкрив домашній трена жерний зал: тренував біцепси накачуванням води ручною колонкою замість електричного насосу, розминав спину колонням дров, тренував ноги крутінням педалей велосипеду замість кермування автівкою. Економив, на чому міг. Комуналка жахала тарифами і до війни, а тепер лякає ще й нестабільність надання послуг. Світло відключали, тож і з газом перебої цілком могли бути. Та якось перебули, пережили. Тепер до комплексу вправ додав катання двоколісної тачки із перегноєм на город. Весна вже кличе до роботи.
Олег Демеш, 49 років:
- Не скажу, що цьогорічна зима якось відрізнялася від минулих, якщо не враховувати війну. Комуналка вже давно стала для українців непідйомною статтею витрат, як і ліки та продукти. Мало хто нині може собі дозволити, скажімо, хоча б раз на місяць купувати новий одяг чи взуття. Мовчу вже про побутову техніку, ремонти та інше. Збідніння населення, як-то кажуть, на лице. У холодну пору завжди важко, бо до звичних витрат додаються ще й опалення, обновлення теплого одягу тощо. Слава Богу, цього року хоч не було продуктового дефіциту, як це було у лютому-березні минулого року. Більшість моїх знайомих цієї зими економили на комуналці та продуктах, хто як міг. Я ж і так вже давно затягнув пасок, тож урізати було нічого. Хіба що кинув палити, що, чесно кажучи, суттєво вплинуло на фінансовий стан, - найдешевша пачка цигарок тепер коштує 70 гривень. Через це й почуваюся краще, хворіти став менше.
Джерело: газета “Поліська правда” від 23.03.2023, Марина Іваненко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.