Цьогорічна зима через війну та енергетичну кризу у світі буде складною. Зрештою, щоб це зрозуміти, зовсім не обов’язково бути експертом в економіці. Українці - нація запаслива і хазяйновита - до опалювального сезону завжди готуються завчасно. А воєнні події, що розгорнулися на наших землях, ще більше активізували цей процес.
Голова Державного агенства лісових ресурсів України Юрій Болоховець у одному з інтерв’ю розказав, що агенство зібрало заявки на постачання дров із усіх регіонів країни. І загальний обсяг заявленої потреби склав більше 7 мільйонів кубометрів - у кілька разів більше, ніж зазвичай використовують українські споживачі за опалювальний сезон.
Розуміючи можливі перебої із електро- та газопостачанням, й жителі Борзнянщини роблять вибір на користь дров. Якими темпами йде заготівля, чи вистачить багатств лісу на всіх і у скільки цьогоріч обійдеться тепло у наших оселях нам розповів директор ДП «Ніжинське лісове господарство» Андрій Данько.
- Андрію Анатолійовичу, на скільки у нас нині зріс попит на лісове тверде паливо?
- Справді, на сьогодні маємо дуже великий ажіотаж на дрова. У порівнянні з минулим роком попит виріс на 40-50 %. Окрім того, що постійні клієнти намагаються купити навіть «на запас», ще й чимало об’єктів соціальної інфрастуктури перейшли на твердопаливне опалення. Для прикладу, дитячий садочок «Світлячок» у Борзні, який раніше обігрівався газом, тепер закупив у нас дрова. Переходять на деревину й ті, хто раніше користувався вугіллям. На сьогоднішній день уже реалізовано 32 270 кубометрів дров.
Щоб цього сезону повністю задовольнити потреби як населення, так і соціальної сфери, ми максимальними темпами проводимо санітарні рубки. Цей процес — постійний, лише війна цьогоріч внесла свої корективи: майже на півтора місяці довелося призупинити роботу. Але вже наприкінці березня реалізація дров потроху відновилася.
Сьогодні на санітарній рубці задіяно до 15 ФОПів зі своєю технікою, інструментами та відповідними договорами (лісгосп власними силами заготівлю дров не веде), у кожного підприємця працює по 2-3 бригади.
- На сьогоднішній день маємо зростання цін на всі групи товарів. Напевне, паливна деревина теж додала у вартості?
- Звісно, через зростання цін на пальне та запчастини дорожчає і собівартість самих дров. За цей рік по Ніжинському лісовому господарству ціни зросли десь на 10%. Нині кубометр твердолистяних порід (дуб, акація, граб) коштує 700 гривень, окремо - береза за 530 гривень, середньолистяні вільха і сосна обійдуться у 480 гривень, м’яколистяні тополя і липа - 420 гривень за куб. Додатково доведеться сплатити за доставку (по колишньому Борзнянському району) - плюс 350 гривень на кожен кубометр дров.
Для замовлення людині потрібно звернутися до лісництва, надати свої контакти та ідентифікаційний код. На одну особу можна виписати 15 кубометрів дров на рік. Це обмеження постановою Кабміну ввелося, аби відсіяти перекупів. А ось для власного користування 15 кубометрів на людину - більше, ніж достатньо, аби отопити будинок.
Цього року матимемо ще одне нововведення для замовлення паливної деревини. Нині створюється електронний майданчик із реалізації дров, де буде вказано наявність продукції по кожному лісовому господарству, ціни з доставкою і без. Тож скоро кожен бажаючий у онлайн-режимі зможе обрати лісгосп, породу дерева і оплатити замовлення з банківської карти чи телефону.
- За якими породами і як довго доводиться стояти у чергах?
- Найчастіше борзнянці замовляють круглий дуб за його високу теплотворну здатність. Окрім двометрових колод ми також реалізовуємо обрізки від лісопиляння та колоті дрова. Щоправда, останні суттєво відрізняються у ціні - кубометр твердолистяної породи стане у 1750 гривень.
Щодо черг, то й справді через великий попит на замовлення доводиться чекати 2-3 тижні. Але зрештою всі бажаючі дровами будуть забезпечені. До того ж, у лісгоспі ми завжди залишаємо до 3 тисяч кубометрів дров у залишку.
- На скільки Чернігівщина загалом багата на паливну деревину? Чи вистачатиме нам цього матеріалу у майбутньому?
- Деревина - продукт відновлюваний, хоч і потребує на це десятки років. Проте на дрова ми не освоюємо приріст «живого» дерева, а проводимо рубки, прибираючи пошкоджену чи засохлу деревину, яка потребує утилізації. Резерви санітарних рубок маємо дуже суттєві - дров вистачить на багато майбутніх поколінь. Тому без зайвого ажіотажу готуймося до опалювального сезону - й усім буде тепло.
Джерело: газета "Вісті Борзнянщини" від 06.10.2022, бесіду вела Марина ГРИНЕНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.