На Чернігівщині по дармові дрова черг немає
Мешканці прифронтових територій можуть збирати порубкові рештки після заготівлі деревини лісгоспами. Платити за це не треба. Згідно з постановою Кабінету Міністрів від 30 липня 2024 року «Деякі питання забезпечення деревиною паливною населення територій, на яких ведуться (велися) бойові дії», збір деревини здійснюється мешканцями самостійно на спеціально відведених лісових ділянках. Останні визначаються з урахуванням безпек вої ситуації в регіонах.
Перелік лісових ділянок, зокрема на Чернігівщині, де можна заготовляти порубкові рештки, визначається рішенням Ради оборони області. Перше таке рішення було прийняте 19 вересня минулого року. Перелік оновлюється відповідно до здійснення запланованих рубок. Недавно Департамент екології та природних ресурсів Чернігівської' ОДА оприлюднив останній.
У ньому, серед інших, зазначене Перелюбське лісництво на Корюківщині. Цікавлюсь у лісничого Олександра Гаврика, що можна збирати.
- Гілля, сучки, відходи з крон дерев, які не віднесені до ліквіду, — усе, що не використовується у промисловому виробництві.
— А якщо, скажімо, дерево сухе, поточене шкідниками, його можна спиляти?
— Деревина збирається без відокремлення стовбура дерева від пня. Самим пиляти не можна.
— На якій площі можна заготовляти порубкові рештки у вашому лісництві?
— Для цього відведена майже тригектарна ділянка. Збір здійснюється за обов ’язкової присутності представника постійного лісокористувача.
— Цими рештками можна обігріти хату?
— А чому ні? Це ж не тоненьке гілля. Чим більше дерево, тим більший діаметр сучка чи гілки. Порубкові рештки — ті самі дрова, тільки кривуваті, вивернуті. Порізати їх по 20-30 сантиметрів — у грубку те, що треба.
Але спочатку рештки треба відібрати, видалити з них зайве, на чомусь перевезти. І хоч, стверджує Олександр, ділянку для збору обрали таку, щоб була недалеко від сусідніх населених пунктів, все одно затрат селянам не уникнути. Та й зусиль треба докласти немало, працюючи на заготівлі. Тож ті, хто отримує кошти на придбання палива за програмою ООН (родини ВПО, люди з інвалідністю, багатодітні сім’ї тощо) віддають перевагу готовим дровам. Не спішать на заготівлі й ті, хто такої допомоги не має.
— Заходять, телефонують — цікавляться деталями. Але бажаючих негусто. Цього року ще не було жодного. Торік, пам'ятаю, чоловік заготовляв. Приїжджав своїм транспортом.
— Можна брати скільки хочеш? Чи є обмеження?
—Жодних обмежень поки що немає.
— А поліція не зупинить із такими дровами?
— Ми видаємо дозвільні документи, у яких також зазначено, що ці дрова — нульової вартості. Проблем не буде.
Джерело: газета “Гарт”,Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.