За пів року повномасштабного вторгнення рашистів на нашу землю в Україні було серйозно пошкоджено або повністю зруйновано 469 об’єктів культурної спадщини. Збитки обчислюються сотнями мільйонів гривень. Звісно ж, таких коштів на відновлення держава не має. Але має рішення, як відновити ці втрачені пам’ятки: тиждень тому Міністерство культури та інформаційної політики і телеком-оператор «Vodafone Україна» презентували проект «Збережіть українську культуру», який покликаний знайти благодійні кошти на відбудову культурних об’єктів, зруйнованих росіянами.
— Усім небайдужим до культури людям, провідним інституціям, меценатам та іноземним урядам ми пропонуємо долучитися до збереження і відбудови української та світової культурної спадщини, - пояснює заступниця міністра культури та інформаційної політики України Анастасія Бондар. — Ми маємо об’єднатися навколо збереження спадщини та не допустити, щоб українська культура, як важлива складова світової культури, зникла під уламками війни.
Долучитися та допомогти міністерству може кожен охочий. Для цього треба лише перерахувати будь-яку посильну суму на спеціальний рахунок, відкритий Міністерством культури та інформаційної політики в Національному банку України Окрім того, справжні меценати можуть стати головними донорами конкретних об'єктів, перерахувавши всю необхідну суму для відновлення обраного. Головний донор назавжди стає поважним гостем закладу, який буде відновлено за його кошти.
Де ж можна побачити запропоновані для відновлення об'єкти? На порталі https://restore.mkip.gov.ua/. Зараз їх тут 15. Усі вони поділені на категорії: «Повністю зруйновані», «Пошкоджені» та «Закриті».
- Для реставрації цих об'єктів потрібно понад 470 мільйонів гривень. Але, зважаючи на загальну кількість пошкоджених у країні пам'яток, цей список, на жаль, буде лише доповнюватися, — говорить Анастасія Бондар.
Та й самі розрахунки, наведені на порталі, доволі теоретичні точну вартість робіт на кожному об'єкті можна буде визначити лише після проведення професіональної будівельної експертизи.
До речі, перерахувати кошти також можна прямо на порталі. А невдовзі міністерство обіцяє ще й додаткову опцію — благодійник зможе обрати конкретний напрямок допомоги (відновлення даху, вікон чи інтер'єру).
Отож починаємо рекламувати! Бо до цього поки що невеликого списку потрапили і дві пам'ятки Чернігівщини. Перша — повністю знищений Музей українських старожитностей В. Тарновського. Споруда, зведена наприкінці XIX століття пережила обстріли більшовиків у 1918-1919 роках, вціліла під час Другої світової війни, але була розбомблена рашистами 11 березня цього року. На її повну відбудову 8 міністерстві просять 86,4 мільйона гривень.
Друга — Чернігівська центральна міська бібліотека імені М. Коцюбинського. Вона перебуває в розділі «Пошкоджені» Ремонт будівлі бібліотеки 8 міністерстві оцінили у 4636600 гривень: заміна покрівлі (609 квадратних метрів) — 1 158 650 гривень, заміна вікон (54 штуки) — 1 100 050 гривень, заміна зовнішніх та внутрішніх дверей (45 штук) — 1 150 600 гривень, відновлення системи опалення та фасаду будівлі — 1 225 300 гривень.
Погодьтеся, об'єкти для культури Чернігова вагомі, тож дуже не хотілося б, щоб еони залишились у тому стані, в якому перебувають зараз. Сподіваємось, меценати для них таки знайдуться.
Джерело: газета “Гарт” від 01.09.2022, Катерина ДРОЗДОВА, фото з сайту restore.mkip.gov.ua
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: культура, музей, бібліотека, реставрація