У Куликівці діючою залишили лише одну водозабірну колонку. Аномальна липнева спека, яка останніми днями просто «виймала душу» з мешканців Куликівщини, спонукала журналістів «Полісянки» до пошуку відповіді на одне дуже важливе і наболіле питання. Та, чесно кажучи, з вуст жителів громади дана проблема не сходила протягом останніх кількох років. Мова йде про доступ до питної води поза межами приватних господарств, тобто у громадських місцях.
Водогін у селищі був облаштований більше 50 років тому. однак, чи то за браком коштів, чи за наявності альтернативного джерела водозабезпечення (криниця, свердловина тощо), у населеному пункті таки залишилася певна частина господарів, які відмовилися від цього блага цивілізації. Щоб дані особи не залишилися без живильної вологи, ще за радянських часів було вирішено облаштувати поблизу їхніх осель водозабірні колонки, напряму під’єднані до центрального водогону.
подібні джерела води були доволі популярними й у великих містах. Зокрема, і в Куликівці такі колонки були облаштовані майже на кожній вулиці. Це давало змогу набрати води усім, хто її потребує або ж просто напитися чи освіжитися у спекотний день.
Два роки тому кількість доступних населенню колонок раптово почала зменшуватися. До минулого літа діючими залишалися лише три колонки по вулиці Вокзальній, дві з яких на сьогодні вже також відключені.
З яких причин громадськості обмежили доступ до питної води та чи можливо якось виправити ситуацію? на ці питання журналістам відповів в.о. начальника КП «Куликівське ВУЖКГ» Олександр Антоненко:
- Звичайно, вирішальну роль у даному питанні відіграло саме фінансування. Населення звикло думати, що вода у подібних колонках даремна, за неї ніхто не сплачує. Насправді ж, ці крани, як і будь-які вузли водогону, обслуговуються ВУЖКГ, вимагають ремонту, заміни деталей. За воду, використану через таку колонку, сплачується певна абонплата (у дійсності - копійки), яка поділена між тими ж абонентами, що не підключені до водогону. останнім часом населення почало активно відмовлятися сплачувати за користування такими колонками. А, між іншим, водозабір збільшився у декілька разів: колонками користуються мешканці селища, з бідонами та каністрами приїздять жителі інших сіл, наповнюють свої цистерни працівники різних агроформувань.
Як відомо, система водогону дуже стара, зношена, прогнила, через що ми й так маємо великі втрати. А тепер «на плечі» комунгоспу лягли ще й витрати на утримання громадських колонок. Не буду приховувати, на сьогодні наше підприємство і так несе великі збитки, у тому числі й через війну та складну фінансову ситуацію в усій країні. Тому ВУЖКГ було змушене закрити колонки, щоб хоч трохи мінімізувати втрати. Дана ситуація склалася ще задовго до мого призначення на цю посаду, і колонки потроху закриваються протягом двох-трьох років.
Олександр Антоненко зазначив, що вода у вільному доступі в селищі таки є: працюючою залишилася одна з колонок по вулиці Вокзальній^ також колонка на території КП «Куликівське ВУЖКГ», де безоплатно можна набрати води у будь-якій кількості. Остання доступна лише в робочий час - із 8:00 до 17:00.
Закономірно виникає питання: чи можна вжити якихось заходів по розширенню кількості точок вільного доступу до питної води? приміром, облаштувати у селищі бювет, на кшталт того, що зробили у Вересочі, чи встановити «поїлки», ручні колонки (такі були популярні в селах, де потрібно вручну накачувати воду). Представник житлово-комунального господарства відповів і на це питання:
- Все, як завжди, впирається в гроші, - резюмує Олександр Антоненко. - Я вже говорив, що на сьогодні КП «Куликівське ВУЖКГ» несе великі збитки. А на облаштування того ж бювету необхідні величезні кошти. Найперше, це оплата праці геодезистів, яким належить знайти підземне джерело, діюче й чисте. Щоб забезпечити доступ до якісної питної води, необхідно пробурити свердловину глибиною не менше 90 метрів (до 90 метрів - технічна вода), а це ще плюс 100 тисяч гривень. Окрім того, необхідно придбати насос та інше обладнання, встановити точку обліку електроенергії, все узаконити та поставити на баланс. Загалом, облаштування такого бювету обійдеться щонайменше у півмільйона. Не говорю вже про те, що комусь його необхідно обслуговувати, що також має оплачуватися. Громада на сьогодні не має таких коштів. Чи знайдеться щедрий спонсор, ладний пожертвувати кошти на таку необхідну, але дуже дорогу річ?
Отож, питання забезпечення населення питною водою й надалі залишається відкритим. На сьогодні, коли на часі дещо інші проблеми, воно відійшло на задній план. Але у разі катастрофи (не забуваємо, що у країні війна, і населення може у будь-який момент залишитися без благ цивілізації, як це було на прикладі Чернігова), селяни залишаться без води. Подібні ситуації неодноразово виникали в селищі, коли ставалися пориви водогону, на кілька днів зникало світло, через що системи водозабезпечення аварійно зупинялися.
Можливо, черговий колапс таки змусить місцеву владу спільно з громадськістю задуматися над вирішенням даного питання. Але чи варто чекати?...
Джерело: газета “Поліська правда” від 14.07.2022, Марина Іваненко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.