Саме за таким тарифом із нового року мали розраховуватися за водопостачання та водовідведення мешканці Ріпкинської ТГ. Найбільшим шоком це стало для замглайців, адже вартість цієї послуги в їхньому селищі становила 46 гривень 29 копійок, а отже водопостачання та водовідведення мало здорожчати для них одразу втричі!
* * *
«Доброго дня, шановна редакціє газети «Гарт»! Звертаються до вас мешканці селища Замглай, що на території колишнього Ріпкинського району. Колись, у 90-х роках минулого століття, наше селище процвітало, бо тут працював великий (на дві черги!) торфобрикетний завод, що славився на всю Україну. Тоді в нас було все: двоповерхова середня школа, професійно-технічне училище із п'ятиповерховим гуртожитком, яке готувало фахівців робітничих професій, будинок-інтернат, великий Будинок культури, лазня, пошта, дитсадок, магазини, своя газова котельна, житлово-комунальна дільниця. Було навіть своє будівельно-монтажне управління, яке майже щороку будувало і здавало дво- та п'ятиповерхові будинки.
Однак після 90-х усе пішло на спад. Завод закрили, порізали на метал і все зрівняли із землею. Після того по черзі почало закриватися все інше — училище, котельна, лазня, державні магазини. Будинок культури занепав і потребує капітального ремонту. Зараз за рахунок держбюджету ще функціонують дитсадок, школа, будинок-інтернат та пошта, також працюють шість приватних магазинів і приватні пилорами. Оце й усе.
Воно й зрозуміло: прийшли інші часи, часи громад. Ми довго опиралися і не хотіли цього, але нас, можна сказати, силою таки приєднали до Ріпкинської ТГ. Ми б уже і змирилися з цим, проте... Що ж у першу чергу зробила для нас громада? Ні, не потурбувалася про людей, як можна було б подумати, а вирішила нас «задавити». Справа в тому, що в нашому селищі багато років тому були прокладені водогінні та каналізаційні труби. Звісно, усе це старе і потребує заміни, Дуже часто в нас стаються пориви, тож буває, по три дні сидимо без води, а коли вона з'являється, ще якийсь час користуватися нею не можна, бо тече брудна й іржава. Зараз тариф на водопостачання та водовідведення в нас становить 46 грн 29 коп. за кубометр води. Та у 2022році Ріпкинська громада запланувала підняти цей тариф (це було опубліковано в районній газеті), і не на якихось 10 гривень, а одразу втричі - до 132 гривень за кубометр. На підставі чого хочуть таке зробити, не відомо. Можливо, Ріпкинський водоканал вирішив розбагатіти за наш рахунок. Що цікаво, обираються на те, що в нас є чимало боргів неплатників, але ж це абсурд. Боржників одиниці, і водоканал мав би почати боротьбу з ними, а не підвищувати тарифи для тих, хто щомісяця добросовісно сплачує за послуги. Чомусь ніхто не думає про бідних людей, пенсіонерів, які не в змозі платити такі гроші, бо ж, окрім води, є ще газ, електрика, квартплата. Чи достатньо 2-2,5 тисячі гривень пенсії, щоб за все це розрахуватися? Знаємо, скажуть, що на те є субсидії, але ж у реальності вони е далеко не в усіх. Висновок один: мабуть, ті, хто прораховував такий тариф, рівнявся на свої доходи, а не на доходи пересічних людей. А громада... Навіщо вона така, якщо не може відстояти інтереси своїх мешканців?
Шановна редакціє, допоможіть владнати цю проблему, бо якщо нам таки затвердять цей тариф, платити за воду ми просто не зможемо!
З повагою — мешканці селища Замглай».
Свої підписи під листом поставили близько сотні людей. Незважаючи на погану погоду, не менше зібралося і в центрі селища, коли ми туди приїхали. Сказати ло правді, вперше ми побачили стільки людей, які чекали на журналістів, що ще раз довело: ця проблема болить кожному мешканцю селища.
- Працювати тут практично немає де - завод закрили, училище також, тож проживають у селищі в основному безробітні та пенсіонери. І таких відсотків 70, не менше. Середня пенсія самі знаєте яка — не більш ніж три тисячі гривень. От як можна прожити, якщо взимку за місяць за газ доводиться віддавати тисячу гривень Із лишком, за електрику — не менш ніж сотню гривень, сплачувати квартплату, яку нам теж обіцяють підвищити із 2,5 грн до 3,8 грн за квадратний метр, та ще й платити таку суму за воду? Людям і так немає за що жити, а тут ще й такі тарифи нереальні! І не платити — теж не вихід, ми ж це чудово розуміємо. Обидно... Усе життя прожили на болоті, промучилися (нехай би хто спробував!), а замість того, щоб піти нам назустріч, громада ще й отаку свиню підкладає! У Замглаї свої свердловини, своя водогінна мережа, колонок на вулицях немає, тож втрати мінімальні, а нас чомусь зрівняли з Ріпками, неначе ту воду доставлятимуть прямо звідти. І при цьому хоч би хто із влади приїхав у селише та пояснив люлям. чому так, чим обґрунтований такий тариф! Може, ми б і зрозуміли, може, він і правда має бути таким. Хоч ми в цьому дуже сумніваємось, — окреслили суть проблеми замглайці.
То чому ж ціна на послугу з водопостачання та водовідведення в селищі так різко злетіла? І чи справді в усьому винна Ріпкинська ТГ?
* * *
— Питання підвищення тарифів слушне, і його дійсно треба піднімати. Цей тариф набагато зріс і для Ріпок, для Замглая ж тим паче, - погоджується з людьми староста селища Олександр Краcківський. і пояснює: — До об'єднання з Ріпкинською селищною радою в Замглаї працювало два комунальних підприємства: одне надавало житлово-комунальні послуги, друге — послуги з водопостачання та водовідведення. Тоді ми намагалися максимально зменшити тарифи на ці послуги всіма можливими законними способами. Власне, саме заради цього-свого часу розділили замглайське КП (воно було одне) на два — ЖЕК і водоканал. Таким чином ми могли втиснутися в рамки мільйона гривень обороту за рік, що дозволяло комунальним підприємствам не платили ПДВ (а це (близько 20% тарифу). Проте рік тому — у грудні 2020-го — ми об’єдналися з Ріпкинською громадою і наші КП стали підпорядковуватися Ріп-кинській селищній раді, почалася процедура їх ліквідації, надання ж послуг перейшло до ріпкинських КП (так передбачено законодавством). Відтепер послуги з водопостачання і водовідведення мешканцям Замглая має надавати КП «Водпостач» Ріпкинської селищної ради. А в цього підприємства і раніше тариф був набагато вищим, ніж у нас, — 96 гривень за кубометр води. Звісно, останнім часом складові тарифу здорожчали — це і вартість пально-мастильних матеріалів та електроенергії, і збільшення мінімальної заробітної плати. Тож зрозуміло, що без приведення у відповідність тарифів будь-яке комунальне підприємство може просто стати банкрутом. Кілька місяців тому «Водпостач» уже просило грошей на відшкодування різниці в тарифах. Селищна рада їх виділила, але ж постійно так бути не може! КП має бути самоокупною організацією. Тому, звісно, підвищення тарйфу потрібне, а ось у яких межах — це вже інше питання.
* * *
До останнього мешканці Замглая сподівалися на те, що тариф таки переглянуть і вирахують для різних населених пунктів громади окремий, та, як виявилося, це неможливо.
— За чинним законодавством розбити тариф за населеними пунктами ми не маємо права, — констатував голова Ріпкинської — На мою думку, обґрунтований тариф чи ні, мають визнанати фахівці у цій сфері, — говорить Олександр Красківський. — У Замглаї такий прецедент уже був. Років зо два тому мешканці селища написали листа в Держпродспоживслужбу із проханням перевірити тариф на послуги з водопостачання та водовідведення, до нас приїжджала комісія, яка це й зробила. Тоді тариф зменшили на 10 копійок. Так, це небагато, але ми точно знали і мали документ, що він вмотивований. Ще три місяці тому я розповідав про це в Ріпкинській селищній раді. У результаті було вирішено перевірити і той тариф, який нам зараз озвучили.
14 грудня виконком Ріпкинської селищної ради розглянув питання створення комісії, яка займатиметься перевіркою розрахунків, поданих КП «Водпостач».
— Ми запросили фахівців Держпродспоживслужби, щоб вони зробили перевірку об’єктивності тарифів, — пояснює Сергій Гарус. — Звернулися туди майже два місяці тому, проте фахівців нам виділили тільки зараз. Якщо вони визначать, що тарифи завищені, буде їх перегляд. Якщо ж вони відповідають дійсності, підприємство працюватиме за ними. Більше варіантів немає.
Звісно, вже зараз усі розуміють, що навіть після перевірки кардинально тариф навряд чи зміниться, бо ж розраховували його точно не зі стелі.
— На жаль, єдиним способом зменшення рахунків для людей залишається субсидія, — підтверджує Сергій Володимирович.
— Таких сум ми точно не потягнемо, — скрушно хитають головами мешканці Замглая. — Очевидно, таки доведеться бурити у дворах свердловини і будувати надвірні туалети. XXI століття надворі, а ми повертаємось у минуле...
«Гарт» №1 (3066) від 6 січня 2022, Катерина Дроздова
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: тариф, вода, РіпкинськаТГ, Замглай