У Зарічному частині домогосподарств можуть відключити воду за несплату
Із 16 серпня домогосподарства на території селища Зарічне, що є частиною Новозаводського району міста Чернігів, які відмовились укладати договори на послугу з централізованого водопостачання з КП «Киїнське», ризикують взагалі залишитись без води — «Киїнське» звернулося по допомогу до КП «Чернігівводоканал» для відключення боржників.
Проблема з оплатою послуги з централізованого водопостачання в мешканців Зарічного виникла ще два роки тому. Рішенням Чернігівської міської ради від 28 липня 2022 року свердловину «Зарічна», водою з якої вони й користуються, а також певну частину централізованої системи водопостачання передали з комунальної власності територіальної громади міста Чернігів у комунальну власність Киїнської територіальної громади. 22 грудня того ж року було створено КП «Кйі'нське», яке в подальшому мало надавати послуги з водопостачання споживачам, що приєднані до цієї свердловини. У принципі, споживачів не дуже й цікавило б, кому сплачувати за цю послугу, якби її вартість у різних підприємств була хоча б приблизно однаковою, але...
— Зарічне відноситься до Чернігова, і раніше ми, як і всі чернігівці, сплачували до КП «Чернігівводока нал» по 15 гривень за один кубометр води, тепер же чомусь маємо сплачувати за воду за «сільським тарифом» аж по 33 гривні, хоч фактично нічого не змінилося — труби ті ж самі, обслуговує мережу « Чернігівводоканал», вода така ж. То хіба це справедливо? — бідкаються люди. — Навіщо нам договори із КП «Киїнське»? Чому ми не можемо подовжити договори з КП «Чернігівводоканал», яке й надавало нам цю послугу протягом 40 років, і платити за своїм, міським, тарифом?
— У 2000-х роках селище Зарічне мало свою свердловину, однак вода з неї була не дуже хорошої якості. Саме в цей період мешканці Киїнки і Трисвятської Слободи вирішили проводити у своїх селах централізоване водопостачання. Тому з обласного бюджету виділили чималі кошти на нову свердловину, яка мала б закрити потреби одразу і Зарічного, і Киїнки та Трисвятської Слободи. Назва лишилася попередня — «Зарічна», але територіально свердловина розташована на землях Киїнської сільської ради, — розповідає передісторію голова Киїнської сільської ради Андрій Головач.
— Після повномасштабного вторгнення і відступу росіян у «Чернігівводоканалу» було дуже багато розбитих об’єктів, тож частково відновленням систем водопостачання в селах своєї громади займалися ми — шукали благодійників і підрядників.
А згодом «Чернігівводоканал» запропонував нам забрати на баланс частину мережі та свердловину, бо більшість споживачів, які користуються водою з неї, проживають саме в нашій громаді. Якщо Чесно, великого бажання робити це в нас не було, однак й іншого виходу теж. З нуля ми створили комунальне підприємство, випросили в донорів інструменти, матеріали, техніку і почали самостійне обслуговування.
Тариф прораховували в нашому КП, і з нинішніми потребами він мінімальний. Якби ми залишили тариф на рівні 15 гривень за кубометр води (а вже навіть у «Чернігівводоканалі» говорили, що він нерентабельний), то різницю довелось би компенсувати з бюджету, а це в наших реаліях просто утопія.
На території Зарічного 215 домогосподарств, що приєднані до мережі централізованого водопостачання, однак станом на 1 серпня аж 74 домогосподарства так і не уклали договорів на отримання послуги з централізованого водопостачання з КП «Киїнське», хоч усі ці два роки регулярно водою користувалися.
Мережі водопостачання на території міста дійсно продовжує обслуговувати КП «Чернігівводоканал», але обслуговує та утримує свердловину «Зарічна», а також видобуває воду та забезпечує її тиск у мережі саме КП «Киїнське». На все це — утримання необхідної техніки, закупівлю пально-мастильних матеріалів, оплату електричної енергії, виплату заробітної плати працівникам тощо — витрачається чимало коштів, яких через борги споживачів не вистачає. А тому підприємство й вирішило піти на радикальний крок.
— Ми навіть не можемо прорахувати збитків підприємства, адже не маємо показань лічильників наших споживачів у Зарічному, — говорить директор КП «Киїнське» Сергій Сидоренко. — Вони нам їх просто не передавали.
— До цього часу свою відмову укласти договори з КП «Киїнське» мешканці Зарічного аргументували тим, що звернулися з позовом до суду щодо незаконності дій з передачі майна КП «Чернігівводоканал» КП «Киїнське». Суд після розгляду справи власникам домогосподарств Зарічного в задоволенні позовних вимог відмовив. У той же час, надаючи послуги безкоштовно, КП «Киїнське» несе значні збитки.
Не вплинули на ситуацію і попередження про відключення, надіслані ним власникам домогосподарств, які користуються послугами підприємства без укладення договорів. Не маючи змоги й надалі надавати послуги безкоштовно, КП «Киїнське» звернулося до КП «Чернігівводоканал» із проханням допомогти у відключенні споживачів, які отримують воду без укладання договору з надавачем послуг. Проведення відключення таких домогосподарств заплановано на другу половину серпня, — розповіли в КП «Чернігівводоканал».
— Усе-таки кількість тих, хто був категорично проти договорів з КП «Киїнське», потроху зменшується. Протягом останнього тижня таких споживачів стало менш ніж 70, — говорить Сергій Сидоренко.
Обом підприємствам хотілось би обійтися взагалі без відключень, однак усе залежить від споживачів-боржників. Обирати їм все ж таки доведеться — платити за воду за «сільським тарифом» або обходитися взагалі без неї.
Джерело: газета “Гарт”, Катерина Дроздова
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.