GOROD.cn.ua

А вам пропонували продати земельний пай?

От і дочекалися. 31 липня можна відкрито, не ховаючись, продати свій земельний пай, у кого є, і так само відкрито купити. Ціни поки що не радують продавців, зате гарні для покупців. Пропонують тисячу доларів за гектар. Максимум півтори. Хоча і це теж добрі гроші. А ви що вирішили? Купувати? Чи продавати? А вже хтось приходив?



«Ми ростимо картоплю й капусту»

Євген Приходько, керівник ГО «Сіверська Січ», Сосниця: — Як учасник бойових дій, отримав два гектари. І своєю родиною їх обробляємо. Ще й людям роботу даємо. Того, що є, нам досить, у сусіда купувати не будемо. Хто не хоче працювати, згодні продати свої паї по півтори тисячі доларів за гектар. Не думаючи про те, що один гектар тої ж картоплі за сезон принесе дві тисячі доларів. І так щороку. А якщо садити капусту — це ще вигідніше. Ледарі ж, які не хочуть працювати на землі, а прагнуть жити в місті, нехай швиденько продають свої землі якимось китайцям, а потім на колінах вимолюють у них рису поїсти. Сказане не стосується тих, хто не може працювати на
землі за станом здоров’я, повернувся з війни інвалідом.

«Якби за тисячу-дві доларів, та поки глухо»

Ніна Тарасенко, пенсіонерка, Смош, Прилуччина: — У нас землі хороші, чорнозем. Чоловік має два паї, син — один (як прийшов з армії, у колгоспі працював, під час розпаювання дали), мій соціальний (два гектари, маленький пай, бо працювала в бібліотеці). Є ще половина паю батькового в сусідніх Ряшках і чверть бабиного там же. По нашому селу орендують «Наташа-Агро» і «Агрікор-Холдинг». За великий пай, як у чоловіка, платили оренди 6700, за малий (як у мене) — 4800. Цього року за більший платитимуть 8400, уже прислали розцінки, за менший — поки не знаю. У Ряшках «Дружба-Нова» платить 9400 за лай. А от СТОВ «Батьківщина» — аж 14 тисяч. У сестри помер чоловік, оформляла спадщину, у тому числі і землю, яка в оренді у «Дружби». Хотіла перейти в «Батьківщину», та там такий договір укладений, що ніяк не можна. Так і лишилась, де була. Оце якби тисячу-дві доларів за гектар пропонували, то якийсь пай і продали б. Самим обробляти сил нема, а гроші треба завжди.

«Тисяча — мало»

Катерина Хоменко, пенсіонерка, Патюти, Козелеччина: — У мене землі лише 58 соток разом з будинком і сараями. Якби мала гектари, за тисячу доларів не продала б. Це дуже мало. Покупці хочуть за копійки видурити в людей землю. Зараз багато селян без роботи і виживають за рахунок цих земель. Збирають сіно, сіють буряки там. А якщо продадуть, тяжко буде, доведеться збувати господарство.

«Краще оренда, ніж продаж»

Тетяна Качан, вчитель, Варва: — Маю чотири паї. В родині це питання поки не обговорювалось. Я проти продажу, навіть за велику суму. Скуповують землю, в основному, іноземні інвестори за безцінь. Краще, щоб паї орендували. Або нехай фермери викуплять землі, які вони ж і обробляли останні роки.

«Треба встигнуть, поки закони не поміняли»

Андрій Романюк, благочинний Городнянського і Сновського районів, мешкає у Городні: — Поки своїх законних двох гектарів не маю. Та планую взяти. Закони так швидко міняються, що доки положено, треба встигнуть отримати. Родом я зі Львівщини, та в листопаді мине десять років, як живу на Чернігівщині. То і пай тут хотів би мати.

Як пощастить взяти землю, точно не продаватиму. А чи сам оброблятиму, чи в оренду здам, час подумати ще є.

Ольга Самсоненко, «ВісникЧ» №27 (1834) від 8 липня 2021

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: земля, пай, продаж, Самсоненко, ВісникЧ