Вперше в Україні виставка-присвята уродженцю Чернігівщини, художнику, реставратору, викладачу та громадському діячу Миколі Касперовичу, відкрилася в обласному історичному музеї імені Тарновського. Ця подія викликала інтерес у колі фахівців Чернігова та Києва. До нас завітали представники Національного художнього музею, який надав для експозиції дві картини митця зі своїх фондів.
Наш земляк навчався азам малярства у Москві та Кракові. Продовжив освіту в Парижі у школі-майстерні Михайла Бойчука. У Чернігові Касперович проводив очистки фресок Спасо-Преображенського собору, займався реставраційними роботами в музеї Тарновського.
Олена Трухан, кураторка виставки: «Він був реставратором художньої групи. Але ж, на жаль, під час Другої світової війни ці речі не встигли вивезти в евакуацію, тому майже вся спадщина, те що він реставрував, загинула. Але він, крім того, ще замальовував деякі наші експонати з колекції Тарновського, які потім стали ілюстраціями до історії Грушевського. І ось ми виставляємо сьогодні деякі експонати теж, деякі вже маються розвішені в нашій експозиції, тому тут теж можна все подивитися. Дуже мало збереглося. Але, людина, яка заплатила найвищу ціну за високе мистецтво, повинні ми згадати».
В експозиції частково представлено листування Миколи Касперовича з Михайлом Коцюбинським: 4 листи до класика української літератури з колекції Чернігівського музею-заповідника Коцюбинського.
У період радянських репресій 30-х років художника розстріляли, а його образотворчу спадщину майже знищили. З-понад 300 написаних картин залишилися одиниці. Відомо, що кілька творів Миколи Касперовича нині зберігається в музеї Києва, Львова та в українському католицькому університеті міста Філадельфія. Існує ще кілька робіт, які на думку фахівців належать пензлю Касперовича, але вони не підписані автором.
Сюжет телеканалу «Новий Чернігів»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.