9 квітня в селі Киїнка Чернігівського району стався конфлікт селян з аграрієм. Причина – пасовище край села, яке той збирався розорати. Розповідаємо подробиці.
Що сталося
Околиця Киїнки. Городи селян на вулицях Луговій та Овчаренка майже впритул доходять до лугу, де випасають худобу. Його 9 квітня трактори фермера мали намір зорати. Але місцеві жителі завадили цим планам.
Чому люди проти
Селяни назвали дві головні причини протесту.
Агрохімія: пасовище розташоване поряд з городами. Як і по всій Україні, люди скаржаться на обробку полів агрохімікатами, після яких гинуть бджоли. Також вони непокояться, що «отрута» потраплятиме на городину.
Не буде місця для випасу корів.
– Пасовище вони (фермери. – Авт.) нам нібито виділили десь отам, – показує рукою вглиб лугу місцева мешканка. – Але як нам туди виганяти корів? Через зоране?
Крім того, впродовж останніх років люди помітили, що води в сільських колодязях стало менше. І взагалі змінилася екосистема: посохли дерева, річки стали мілководні, зникли деякі озера.
Ще одна претензія до фермерів – знищення плугом ґрунтових доріг, якими вони їздили до Десни. А також розорювання паїв, що не здані в оренду.
У пошуках компромісу та закону
Правду шукали 12 квітня. На зустріч приїхали депутат Чернігівської обласної ради Іван Дементов, голова Киїнської ТГ Андрій Головач, землевпорядниця Тетяна Ващенко та фермер, техніка якого намагалася зорати землю, Юрій Матвійчук.
Позиція сільської ради
Землевпорядниця Киїнської ТГ Тетяна Ващенко запевнила, що пасовище розпайоване. Цільове призначення цієї землі – для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Тож фермер має право її розорювати, якщо в договорах оренди власники паїв не вказали обмежень щодо застосування.
– Ми будемо піднімати документи, запрошувати представників СІВЕР ГРЕЙНа, Матвійчука (фермери, які обробляють поля в Киїнці. – Авт.), з’ясовувати: які паї в оренді, а які – ні. Дивитися, що саме прописано в договорах з людьми, – сказав голова громади Андрій Головач.
Люди, які передають свій пай в оренду, мають право обмежити його використання. Наприклад, вказати у договорі, що забороняють розорювання ділянки.
Що каже фермер
У Киїнці землю селян орендують чотири фермери. За договором партнерства, вони обмінюються між собою паями, оскільки ділянки кожного розрізнені.
Так сталося й зі згаданим пасовищем. Обмінялися майже 30 га. Більшість паїв на цій ділянці – в оренді ТОВ «СІВЕР ГРЕЙН».
– Він («СІВЕР ГРЕЙН» – Авт.) обробляє мої ділянки, де йому зручно. Автоматично на ту саму площу – я обробляю його (ділянки. – Авт.)... Мене влаштовує будь-який варіант. Тут справа не в документах, люди категорично проти розорювання цього пасовища, – сказав аграрій Юрій Матвійчук.
Він наполягає: закону не порушував. Навіть більше – назвав себе «постраждалою стороною», бо йому перешкоджають вести підприємницьку діяльність. Втім, фермер пообіцяв, що розорювати вказане пасовище не буде.
– Ви допустили розорювання 80% своїх луків. Ви поздавали паї в оренду... Рекомендую вам створити ініціативну групу, що увійде в комісію, яка перевірятиме кадастрові номери, карти, договори. Щоб не доводилося вкотре доводити вам це (законність оранки. – Авт.), – сказав Матвійчук представникам селян.
Депутат ініціює перевірки
Іван Дементов запевнив, що подасть звернення до:
департаменту екології та природних ресурсів;
головного управління Держгеокадастру;
голови Чернігівської ОДА Анни Коваленко.
За результатом цього звернення мають провести комплексну перевірку не тільки ділянки, де селяни зупинили трактор, а й усього кормового масиву – від Десни до села. Перевірятимуть, які паї здані в оренду, а які ні. Чи має фермер право їх розорювати. І взагалі – чи не порушують аграрії екологічне законодавство на цій території, зокрема з урахуванням близькості до городів селян.
– При поверхневому огляді ми виявили: частина земель не має кадастрового номера, зареєстрованого права власності. Ось на карті написано: «не визначено право власності»... Тому можуть бути певні порушення у використанні цих луків. Але є й право фермера обробляти: цільове призначення частини паїв не суперечить цьому. Буду звертатися до фахівців, аби вони детальніше розібралися з цим питанням, – сказав Іван Дементов.
P.S. Натомість ми слідкуватимемо за ситуацією й повідомимо про результати перевірки.
Джерело: Наталія Найдюк, газета «Деснянка», фото авторки
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.