Четверг, 24 Декабря 2020 11:23 | Просмотров: 1964
Нещодавно фонд Менського краєзнавчого музею імені Володимира Покотила поповнився чотирма унікальними експонатами. На території Куковичів місцевий житель знайшов та передав до музею старовинні жіночі прикраси-обереги.
Це так званні лунниці (за формою нагадують місяць із ріжками). Чотири вироби виготовлені з бронзи, три з них мають сліди емалі.
– Ці експонати належать до так званої київської археологічної культури, що існувала у кінці другого століття і до другої половини п’ятого століття нашої ери. Розміщувалася вона на території північно-східної України та суміжних регіонів. Її пов’язують з черняхівською культурою. Більшість істориків називає київську культуру прабатьківщиною ранньоісторичних слов’ян, – розповів директор музею Віталій Крутий.
Зараз експонати проходять науково-фондовий облік і зовсім скоро їх можна буде побачити в експозиції музею
Директор розповідає, що історія слов’янського оберегу-лунниці бере свій початок задовго до нашої ери. За науковими дослідженнями і результатами археологічних розкопок, оберег з’явився ще за часів бронзового періоду. Батьківщиною талісмана вважається Древній Єгипет. Потім він поширився у європейських і азійських країнах, згодом завоював широку популярність у слов’янських народів.
Лунниця була частиною жіночого вбрання. Схожим для всіх типів є те, що ці обереги нагадують місяць з ріжками донизу. Три з чотирьох амулетів складаються з декількох трикутників, що відображає рух повного місяця від першої до останньої фази.
За повір’ями, лунниці допомагали у разі гінекологічних хвороб, сприяли легкому перебігу пологів, їх часто носили жінки, що страждали безпліддям. За часів Русі при народженні дівчинки батьки дарували саме лунницю. З цього часу дівчинка отримувала потужного покровителя в особі богині Мари. Лунниці підвішували як прикраси до скронь, носили як сережки чи на поясі.
Поліна Назаренко, Сусіди.City
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: обереги, Менщина, краєзнавчий музей, прикраси