Суббота, 14 Ноября 2020 19:43 | Просмотров: 2290
Цієї суботи – Всесвітній день боротьби з діабетом. На Менщині наразі близько 900 жителів мають діабет, з них 11 – діти. Та ще чимало людей поки не знають, що хворі. Які симптоми хвороби, як їй запобігти, як жити з таким діагнозом? На ці та інші питання відповіла лікарка центральної районної лікарні Алла Нікитенко.
– Алло Олександрівно, що таке діабет і що може спровокувати цю хворобу?
– Цукровий діабет – хронічне і прогресивне захворювання підшлункової залози. Основний його симптом – підвищений рівень цукру в крові. Проявитися хвороба може в будь-якому віці та з різних причин: надмірна вага, неправильні харчові звички, судинні хвороби, наприклад, гіпертонія або звичайна ГРВІ чи будь-яка інфекційна хвороба.
Алла Нікитенко вже майже 40 років працює ендокринологом
Та наслідок завжди один: підшлункова залоза не може забезпечити організм достатньою кількістю інсуліну – важливого гормону, що знижує рівень цукру. Якщо його не вистачає, глюкози у крові стає надто багато. На початкових стадіях діабету це може бути єдиним симптомом і виявитися абсолютно випадково під час аналізу крові на цукор.
– Існують два типи діабету, розкажіть, чим вони відрізняються?
Перший тип – це завжди «молодий» діабет. Для нього характерна спадкова схильність, тому часто хворіють діти, молодь. За цього типу не працюють клітини підшлункової залози, які виробляють інсулін, або працюють недостатньо. Тому це інсулінозалежні пацієнти, які потребують постійного його введення.
Для цього типу характерні такі симптоми: сухість у роті, підвищена спрага, часте сечовипускання, втома, в разі підвищеного апетиту втрата ваги, погіршення зору.
На діабет другого типу хворіють люди старшого віку. Це набута хвороба внаслідок способу життя, неправильного харчування, інших хвороб. Тому людям після 40 років необхідно проходити щорічні профілактичні огляди.
Тим, хто має спадкову схильність, потрібно регулярно контролювати рівень цукру в крові
Виявити діабет другого типу складніше, бо немає специфічних симптомів. Часто його діагностують на тлі інсульту, інфаркту, гіпертонічного кризу. Буває, що стоматолог радить перевірити цукор у крові, бо в пацієнта проблеми з яснами. Жінок у разі скарг на свербіння статевих органів гінеколог спрямовує до ендокринолога. Окулісти у розі виявлення в людини погіршення зору, катаракти, проблем із очними судинами також радять здати аналіз на цукор. Тож суміжні лікарі допомагають ендокринологам у виявленні хворих на діабет.
За легкої форми діабету другого типу можна покращити стан фізичними навантаженнями, дієтою, пігулками, які ефективно допомагають.
– Чи можна повністю вилікувати цукровий діабет, нормалізувавши рівень цукру?
– На жаль, ні. Механізми хвороби на цьому етапі запущені. Інсулін функціонує неповноцінно, і зарадити цьому вже не можна.
Діагноз «цукровий діабет» ставиться назавжди
Цукровий діабет, як будь-яка хронічна хвороба, потребує постійної уваги. Втратили над діабетом контроль – отримали погіршене самопочуття та заробили ускладнень.
– Як можна запобігти хворобі?
– Відмовитися від шкідливих звичок, правильно харчуватися, тобто не вживати солодку, смажену, жирну їжу. Слідкувати за масою тіла: якщо вона підвищена, то треба знизити. Контролювати стан свого здоров’я. Проходити медикаментозне лікування гіпертонії, інших хронічних хвороб. Побільше рухатися.
– Як впливає діабет на життя хворого?
– Якщо в людини такий діагноз, то це не вирок, а спосіб життя. Так, доведеться змінити старі звички, контролювати та обмежувати себе. За правильного харчування, активного руху, щорічних оглядів у окуліста, невропатолога, хірурга можна тримати хворобу під контролем, добре почуватися й радісно жити.
Поліна Назаренко, Сусіди.City
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.