GOROD.cn.ua

Ніжинській гімназії вищих наук – 200 років. У музеї Тарновського презентували унікальні реліквії

Альма-матер, що виховала багатьох відомих українців, рівно 200 років тому вперше відкрила двері для своїх студентів. Ніжинська гімназія вищих наук, а нині Державний університет імені Миколи Гоголя, є одним із найстаріших вишів на теренах України і саме його створенню та першим рокам діяльності в історичному музеї імені Василя Тарновського присвятили окрему експозицію.



Зінаїда Петькова, старша наукова співробітниця Чернігівського обласного історичного музею ім. В. Тарновського: «У 1832 році Ніжинська гімназія вищих наук була реорганізована у фізико-математичний ліцей. І от за цей період, майже десятиріччя, було випущено 105 осіб. А серед випускників відомі – письменник Микола Гоголь, правознавець, педагог Василь Тарновський, письменник Євген Гребінка, художник Аполлон Макрильський».

Засновано як заклад університетського типу, гімназія була 9-річною. Тут вивчали мову, історію, юриспруденцію, фізико-математичні, політичні та військові науки.

Зінаїда Петькова, старша наукова співробітниця Чернігівського обласного історичного музею ім. В. Тарновського: «Ніжинська гімназія вищих наук князя Безбородька – це був один з найкращих навчальних закладів російської імперії».

Зі збережених реліквій, що містяться у фонді музею, презентовано майже 50. А це книжки, світлини, навчальна документація, погруддя класика літератури середини ХІХ століття, а також листування двох випускників – Василя Тарновського та Миколи Гоголя.

Світлана Половнікова, старша наукова співробітниця Чернігівського обласного історичного музею ім. В. Тарновського: «Це і спогади про випускників гімназії. До речі, Гоголь дуже цікавився як хто живе і в свою чергу розповідав Василю Тарновському про випускників, і допомагав Тарновському через Максимовича, першого ректора Київського університету, стати викладачем університету, який був заснований якраз в цей час. Але, на жаль, цього не сталося. Тобто це не випадкові листи, це частина життя і Миколи Гоголя, і Василя Тарновського».

Діятиме виставка, приурочена заснування Ніжинської гімназії вищих наук, 2 місяці. У сусідньому залі також працює експозиція до річниці народження самого Тарновського.

Сюжет телеканалу «Дитинець»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: виставка, Ніжинська гімназія вищих наук, музей Тарновського, «Дитинець»