Триває Великий піст. До Пасхи, 19 квітня.
Піст — це утримання від гріхів. Від переїдання (це теж гріх) та скоромної їжі. М’яса, субпродуктів, тваринного жиру, молока та масла, яєць.
Та чи корисно це?
— Так, для печінки корисне розвантаження, — вважає лікар «швидкої» Людмила Хмара із Гончарівська Чернігівського району. — Якщо хто протримається увесь піст, 40 днів, добре. Якщо хоча б перший і останній тиждень, теж добре.
Якщо здорова людина не поїсть м’яса, це розвантаження не тільки печінки, але й усього організму. Чистка. Особливо це корисно після зими. Побільше овочів. Кислої капусти, бурячку. М’ясо, якщо його їсти багато і без овочів, салатів, викликає у кишківнику гниття.
Якщо людина їсть багато м’яса, від неї специфічний запах, — підмічає Людмила Іванівна. — Особливо, якщо печінка погано працює. Неприємний запах з рота — на 90 відсотків не з самої ротової порожнини, а з шлунково-кишкового тракту. Крім того, м’ясо — це важка їжа. За собою поспостерігайте. Переїли, особливо смаженого, солоного, — важкість на ранок.
— Дехто каже про себе: «Я м’ясоїд, без м’яса не можу».
— Це самі придумали. Хоча трохи є такий поділ по групах крові. По еволюції людини. І група — давня. Коли людина полювала на мамонта. Люди І групи крові більш схильні до м’ясних страв. II група, III — всеядна, і м’ясо, і не м’ясо.
IV — наймолодша — теж всеядна.
— Чим замінити м’ясо?
— Якщо людина не може зовсім без нього, голова наморочиться, слабкість, то дозволяється і сосиска, і котлета, і яйце. А взагалі, хочеться м’яса — їжте рибу. Горіхи різні. Одна з кращих пісних страв. Якщо нема зубів, перемеліть горіхи на блендер. Кілька ложок з’їсте, до обіду ситість.
Грибами заміняйте. У них багато білка. Шампіньони, гливи (вешенки) тушкуйте. Із сухих грибів зваріть
Поліський суп квасоляний з грибами.
Зварити квасолю з білими грибами, додати рибу (свіжу або консерву), овочі — подрібнені, не засмажені. Можна приготувати цей суп густим, як каша. Щоб більше наїдку було.
Під час посту обов’язково вживайте природні вітаміни. Зелень. Різну — свіжу, морожену. Черемшу — у ній багато вітамінів. Молоду кропиву. Перед вживанням добре помийте і ошпарте окропом. Не щипатиме навіть у салатах. Зелену цибулю і цибулю, яка пішла у вигінку. Усе в ній корисне — і цибулина, і стрілка. Із цибулі, яка почала проростати, приготуйте корисну страву
Цибуляники.
Страва не пісна, але без м’яса.
8-10 цибулин середніх порізати. Не дуже крупно. Борошна дати, скільки візьме. Перемішати і додавати яйця. Розбили яйце, перемішали. Ще одне розбили, розмішали. Ще одне. 5-6 штук. Додати молоті сухі гриби. Дві столові ложки. Мелю сама, блендером. Змолола, і в баночку. І для супу, і для цибуляників. Додають іще трошки крохмалю і води, але це не обов’язково. Тісто має бути як на оладки. Обсмажили, трошки протушкували. Дуже смачно. За смаком і на рибу схоже, і на м’ясо.
Не забувайте, особливо у піст, про олії, — радить лікарка. — Щодня треба з’їдати не менше 1-2 столових ложок. Зараз у продажу багато олій. Слід купувати усі по черзі. Соняшникову. Оливкову. Лляну. З кользи, рижію. Олію додавайте у салати. Кисла капуста дуже смачна саме з рижієвою олією. Печена картопля смачна. Я з роботи прийшла. Картоплю обдерла (спеціальною тертушечкою; можна й почистити). У мікрохвилівці (духовці) запекла. Олійки налила. І ситно, і корисно.
Якщо людина хвора, посту може не дотримуватися.
Якщо здорова не може строго постувати, то хай хоча б не переїдає, обмежує себе.
І схуднути можна
— Піст — гарний мотиваційний привід для здорового харчування і схуднення, — вважає фельдшерка Тетяна Орел із Ніжинського (колишня Григоро-Іванівка, що на Ніжинщині).
— Два літри води слід випивати щодня. Уранці склянку — натщесерце, щоб спрацював кишківник. Я п’ю кип’ячену воду. Можна дистильовану. Якщо чиста вода не подобається, капніть лимонного соку, додайте чайну ложку меду.
Років 4-5 тому сиділа на дієті. Більшість дієтологів вважають, що до 4 години дня можна їсти навіть солодощі. Цукор не бажано, а от мед можна. Я, коли худла, купувала мед бутелями. Каву, чай з медом пила, не з цукром. Схудла на 19 кілограмів (зараз вже трохи поправилася). Харчувалася невеликими порціями.
— Кажуть, що триразове харчування зовсім не обов’язкове. Дикі тварини ж не їдять за графіком.
— Не згодна. Сніданок з’їж сам, обідом поділися з другом, вечерю віддай ворогу. Краще харчуватися потрошку і почастіше. Увечері не слід наїдатися. Зазвичай, якщо спати лягаєте о 10 годині, повечеряйте за три години до сну.
Тамара Кравченко, тижневик «Вісник Ч» №11 (1765), 12 березня 2020 року
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: печінка, поради, Великий піст, «Вісник Ч», Тамара Кравченко