GOROD.cn.ua

В обласному архіві презентували унікальні документи та оригінали підписів Т. Шевченка

До річниці дня народження Тараса Шевченка в Державному обласному архіві відкрили фотодокументальну виставку. Майже 80 документальних джерел розповідають про життя, творчу діяльність та вшанування пам’яті видатного українця. Серед них і записи у метричній книзі церкви Іоанна Богослова.



Раїса Воробей, директорка Державного архіву Чернігівської області: «У книзі міститься запис про те, що у селі Моринці Звенигородського повіту Київської губернії у мешканця цього села Григорія Шевченко і його дружини Агафії народився син Тарас».

Працюючи над художніми творами, Шевченко не раз бував на Чернігівщині. Документально підтверджено, що Прилуки, Седнів, Ніжин, Качанівка далеко неповний перелік місць, які відвідав Кобзар.

Раїса Воробей, директорка Державного архіву Чернігівської області: «За завданням археографічної комісії він змальовував пам’ятки історії, архітектури, культури у нас на Чернігівщині. І якщо ви пам’ятаєте, як виглядає пам’ятник на території Валу Тарасу Григоровичу Шевченку, він сидить відпочиваючи, а в руках тримає папку із своїми малюнками».

Особисті записи Шевченка підтверджують, що чернігівський Дитинець був одним із його улюблений для відпочину місць.

Раїса Воробей, директорка Державного архіву Чернігівської області: «Дуже він любив відпочивати на території Валу, це ми дізнаємось з його записів. Він описує, як виглядали Спаський собор, Борисоглібський собор. А також він описує, що на території цитаделі він бачив три великі гармати, які були без лафетів».

Унікальні виставкові експонати – два оригінальні підписи Тараса Григоровича. Один з них на листі Шевченка до Павла Гессе, де художник просить чернігівського губернатора про допомогу в розповсюдженні серед інтелігенції альбому офортів «Живописна Україна».

Раїса Воробей, директорка Державного архіву Чернігівської області: «В цьому листі Тарас Шевченко пише, коли я побував на Україні, у мене виникла така ідея, зобразити краєвиди України, пам’ятки архітектури, культури, мистецтва. І цей альбом, як зазначає Тарас Шевченко в своєму листі, складається з 3 частин».

Другий автограф міститься на квитку, який мав на меті продаж 6 офортів того ж альбому. Їх вартість на той час складала 3 рублі сріблом.

Окрему увагу присвячено документам, де йдеться про вшанування пам’яті кобзаря після його смерті. Вони датуються ХХ-ХХІ століттям та розповідають про важливість Шевченка в українській історії.

Ознайомитись з виставкою бажаючі можуть до середини квітня.

Сюжет телеканалу «Дитинець»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Тарас Шевченко, архів, виставка, Раїса Воробей, «Дитинець»