Кобзарі і їхні горщики
Кобзарі і їхні горщики
Власне, в Олешні гончарі — мало не через двір живуть. А то й поряд. Підтримав керамістів-самоучок ще брат відомої просвітительки-педагога Софії Русової Олександр Ліндфорс, організувавши їх в артіль. Звідтоді і варять олешнянські горщики смачнючі борщі, у макітрах хизуються вареники з сиром, у гладишках холоне у погребі молоко, у вазонах з чистої глини хіба ж такі герані та фікуси ростуть. А що вже свищики-пищики висвистують…
На узліссі Олешні притулився старовинний будиночок із традиційними олешнянськими різьбленими віконницями. Живуть тут Галина Йосипівна й Модест Михайлович Кобзарі. Та музичне у них лише прізвище, а руки — золоті, гончарські. Вважайте, всеньке життя вони ліплять горщики з гладишками. Ось так уже й вік звікували, крутячи своє гончарне коло, котре так схоже на круговерть земного життя…
Галина Йосипівна жінка ставна, якось і бабусею її не назвеш. А Модест Михайлович невисокий, але хвацький, непосидючий. І поряд вони виглядають дуже колоритно, ніби доповнюючи одне одного. Оселя у Кобзарів ошатна. Все прикрашено вишивками Галини Йосипівни, аж мигтять ув очах подушки, підузорники, серветки, скатертини і картини. Навіть фартух у господині червоними квітами гаптований.
— Одружилися ми з Модестом 1959 року. Отож 53 роки вдвох і живемо. Вже й золоте весілля позаду. Трьох синів виростили, одного, на жаль, на світі немає. Четверо онуків тішать нашу старість… Нині горщиків уже менше ліпимо, зате нароблених ще багацько. З такого посуду і їсти приємно. Аж здоров’я додається.
З Галиною Йосипівною не можна не погодитися. Адже глина з давніх-давен вважається сонячним матеріалом, котрий несе у собі позитивну енергетику.
Поцікавилася, звідки у Модеста Михайловича таке рідкісне ім’я. Виявляється, дід його служив у Польщі. Там ім’я і вподобав. Так і онука назвав. Але незважаючи на аристократичне наймення, малому Модестові ще з дитинства довелося нелегко. Бо батько воював, а з шістьох дітей у родині хлопець був найстаршим. З 8 літ почав він ліпити горщики, тож до одруження став великим у тому ділі спеціалістом.
А Галина Йосипівна родом із сусіднього села Ловинь. Росла без батька. То було теж несолодко. Сьомий клас закінчувала і няньчила двох синів директорові школи… Заміж ішла і все вміла робити. А одружилися, то мали усього 5 соток городу. Довелося самим ліс корчувати, аби землі доточити. Нині город у них красивий, садок чудовий. Бо до всього руки докладені й бажання. А тоді, наприкінці 50-х років, разом зі своїм Модестом і горщики почала робити. Він коло крутить, а Галині теж біганини вистачає. І глину треба качати, і притирати готові вироби, і сушити. Уявіть собі, кераміка випалюється у печі 20 годин, для цього треба спалити 20 складометрів сухої сосни. А ще ж і на роботу жінка ходила. Працювала у місцевій дільничній лікарні. Нині заклад закрили. Горщиками, звісно, на базарі торгували. Це був неабиякий прибуток для родини — оте гончарне ремесло.
Прожили Модест Михайлович з Галиною Йосипівною кілька років, і раптом горе на їхні голови. Захворів чоловік, та так тяжко, що давали йому лише три місяці життя. Операцію складну зробили. Аж минулося. І донині Галина Йосипівна випоює його настоянками-бальзамами, власноруч зробленими. Калганівкою, калинівкою, на чазі, на березових бруньках…
Тепер уже роки, як кажуть, даються взнаки. Та до синів, онуків подружжя звертається по допомогу лише коли є якась велика справа. Чи там дах пофарбувати, чи ще щось. Бо без роботи сільській людині якось аж недобре стає — такий у нас, українців, уже менталітет… Отож картоплю Галина Йосипівна копала, сидячи на табуретці. А Модест Михайлович носив.
Подружжям Кобзарів не натішиться і сільський голова Надія Авраменко. Саме вона і привела нас до них у гості. Адже вироби подружжя — то гордість усього села на різних виставках та ярмарках.
Нині в Олешні золота пора. Ягідна закінчилася, а настала грибна. Осінь виявилася на гриби багатою. Отож буде чим частувати гостей взимку. А навколо таке роздолля. Ліс же у Кобзарів майже у дворі. Навколо свині дикі бігають, лисиці, козулі.
— А знаєте, — каже Модест Михайлович, — що дикий козлик своїх діток не покидає. Разом з козулею виховує. І щоразу їх кличе, коли куди далеко забредуть.
Мабуть, з роками стаєш мудрішим і починаєш розуміти, що справжнє життя, воно не у складнощах та марноті марнот, а у святій і щемній простоті, схожій на свіжу скоринку спеченого у печі домашнього хліба, на золоті горщики, що аж дзвенять на сонці, на павутину бабиного літа, котра летить, може, й у космічну далечінь…
І, врешті-решт, хто сказав, що не святі горщики ліплять? Саме святі і щирі люди на цій землі.
Людмила Пархоменко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: гончарство, Ріпки, Людмила Пархоменко