Чернігівський міліціонер розповів, як працював офіцером безпеки від УЄФА зі збірними Швеції та Іспанії
Овручевський Максим
Але, думаю, інтерв’ю із сьогоднішнім моїм співрозмовником буде цікаве всім, кому небайдужа футбольна тематика. Адже людина провела чемпіонат у безпосередній близькості з нашими суперниками по групі - шведами, і Чемпіонами Європи - іспанцями.
Співрозмовника звати Овручевський Максим, він - майор міліції і начальник сектору чернігівського бюро Інтерполу. А на Євро-2012 працював офіцером безпеки від УЄФА зі збірними Швеції та Іспанії.
- Скажіть, будь-ласка, як потрапили на Євро, який був відбір?
Ще до жеребкування на всю Україну була рознарядка на відбір співробітників, які володіють іноземною мовою, я пройшов усі тести, так і потрапив. Ще навіть невідомо було, які команди будуть в Україні жити. Вже потім, коли дізналися, що в Україні будуть жити Швеція і Англія, мене приставили до Швеції.
- А скільки вас було таких офіцерів при збірній? Які функціональні обов’язки мали?
Я весь час знаходився зі шведами, під Києвом на базі, недалеко від Кончі-Заспи. При кожній збірній був один офіцер безпеки від УЄФА, і від шведів був свій поліцейський, який був зі ними. В мої обов’язки входило забезпечення безпеки команди. Коли нас підбирали - ми самі ще не знали нічого, крім загальних рис. Потім, в процесі роботи, все прояснилося, чим будемо займатися. Займався безпекою на території бази, спілкувався з офіцером від шведів, доводив його вимоги до служби безпеки готелю. Моєю відповідальністю також була безпека прес-конференцій, відкритих тренувань, ескорт. Виїздив з командами на ігри.
- І як футболісти їдуть на гру?
Автобус супроводжується чотирма мотоциклами по кутам, і двома автомобілями ДАІ. В день гри обов’язково транспорт перевірявся на наявність вибухівки - приїжджали експерти-криміналісти з собаками, перевіряли (вони ж перевіряли готель у день прильоту команд). За цим теж я мав слідкувати. Важливо спланувати маршрут. Команда має приїхати на гру не пізніше ніж за півтори години по стартового свистка. Зі шведами тут проблем не було ніяких - вони дисципліновані, пунктуальні. З іспанцями важче було, хлопці дуже непостійні, запізнюються.
- Якесь спеціальне технічне оснащення Вам видавали, зброю?
Нічого особливого. УЄФА форму нам пошило, костюми, сорочки галстуки. І телефони безлімітні видало. От і все.
- Жили разом з командою?
Так, практично весь час. Таке відчуття дивне - ходиш, а навколо тебе - зірки, рукою можна торкнутися. У ресторані їжу собі накладаєш, а поряд Ібрагімович стоїть, теж собі щось бере.
- Не спілкувалися з гравцями?
З гравцями ні. Із представниками команд, із обслуговуючим персоналом довелося поспілкуватися.
- І як, з європейцями, комфортно? Сильно відрізняється їх менталітет від нашого?
Вони - люди самодостатні. Спокійні, знають, що хочуть. Одного разу треба було мені узгодити план із team-менеджером шведським, підходжу, говорю, що зранку завтра треба зустрітися, і обговорити, кого зустрічати і коли. "Ні - каже, - ми не можемо завтра зранку. Вранці у нас теніс". От так спокійно — теніс важливіший.
- Між шведами та іспанцями велика різниця?
Так. Шведи впорядковані. А у іспанців по сім п’ятниць на тижні. З ними важче. І ще одна особливість. У шведів принципово жінки не допускаються до роботи з командою, до автобуса. А у іспанців менеджером була жінка, директором команди - жінка, секретар - жінка. Спокійно до цього ставляться.
- А як поза грою себе футболісти ведуть?
Хто як завгодно. Видно, що люди дуже забезпечені, і грошей ніхто не рахує. Була така історія. Є якісь нові приставки ігрові, коштують в районі 1000 доларів, і ігри до них не набагато менше. І шведам захотілося погратися в них. Менеджеру по забезпеченню поставили задачу знайти ці приставки в Києві. Він пошукав - чи то дві, чи три знайшов на всю столицю всього. Так вони спокійно собі замовили літака зі Швеції, і через кілька годин сиділи вже рубалися командою.
- Іспанці гучно святкували перемогу у фіналі? Режим порушували?
На базі гуляли спочатку, потім футболістам захотілося на дискотеку. Спочатку на одну поїхали, потім на іншу. Хто хотів - той алкоголь пив, хто ні - коктейлі якісь спортивні. Рейна, запасний воротар, закурив. У них головне - щоб ти сам себе контролював і грав на рівні. А ще треба було бачити круглі очі відвідувачів дискотеки: Фабрегас, Торрес, Алонсо та інші зірки між ними тусуються :) Петер Шмейхель звідкись намалювався з перекладачкою. Так години до 8-ї ранку і гуляли, і я разом із ними всю ніч не спав.
- Були якісь інциденти за час перебування зі збірними, фани якісь може буйні, абощо?
Ні, з безпекою дуже строго у нас все було організовано, такого не могло бути в принципі. Стюарди стоять, плюс міліція, "Беркут". На перебування в службових зонах у кожного моє бути акредитація, яка вказує, в яких саме зонах ти можеш знаходитися. Хоча на стадіоні були пару разів казуси, коли я виявляв осіб, які не мали знаходитися у зоні посадки футболістів. Люди якось із трибун проходили. А кожен вечір в УЄФА треба було посилати звіт, як день пройшов, які були інциденти і т.д. В день гри, коли команда о четвертій ранку повертається до готелю - все одно треба сідати і писати звіт.
От ще був випадок цікавий: футболістам кожного ранку привозять до сніданку шведські газети. І якось в стосі газет знайшлися фотографії бази, де ми жили. Видно, що фото здалеку зроблені, розмиті дещо. Ми зацікавилися, хто ж зробив ці фото. Я прикинув точку, звідки могли бути зроблені знімки, взяли катер, поплавали по озеру. І знайшли на іншому березі: сидить шведський журналіст із величезним об’єктивом. У нас би, звичайно, надавали б по вухам, могли б і фототехніку забрати. Але шведи більш цивілізовані - просто забрали карту пам’яті, стерли все, і повернули наступного дня.
- Є така думка: європейські футбольні фанати - це представники нижчих шарів їхнього суспільства, і сюди вони приїжджають напитися пива, покричати пісень і побуянити. Згодні з нею?
Я спеціально цього не відслідковував. Можу сказати, що дійсно, дуже багато вболівальників іде на стадіон нетверезими. Але адмінпротоколи, наскільки мені відомо, складали дуже рідко, коли вже фанати починали вести себе занадто буйно. Але я про це сильно не інформований. Я ж весь час з командами.
- Чемпіонат об’єднав Україну, додав нам іміджу?
Так, дійсно. Гордість за свою країну у мене виникла, коли я проаналізував, як все проходить. Особливо у порівнянні з тим, які проблеми у Польщі були, бійки між фанатами масові. У нас такого не було.
Богдан Гуляй
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Євро-2012, Овручевський Максим, Богдан Гуляй