Хто ходить «у гості» після суду

Хто ходить «у гості» після суду
Одні з нас скаржаться на них тому, що з нетерпінням чекають повернення боргу. Інші — тому, що самі не хочуть віддавати старі борги. У результаті інколи незадоволеними залишаються і ті, й інші. А вони всього лише виконують свою роботу, в тих рамках, в які їх поставило законодавство. Адже, якщо рішення суду не буде виконано, навіщо воно взагалі?

Хто такі державні виконавці і як вони працюють — насправді достеменно мало хто знає. Що ж, будемо виправляти ситуацію. Допоможе в цьому Олег Шерман, заступник начальника Головного управління юстиції в Чернігівській області, начальник відділу Державної виконавчої служби.

Зустрічають лайкою та злим собакою

— Вас, як податківців та КРУ, м’яко кажучи, не завжди раді бачити. Як боржники зустрічають виконавця?
— Упевнений, хліба-солі ще ніхто не дочекався. Бувають різні випадки. Я сам починав роботу звичайним виконавцем, тому знаю це не з чуток. Доводилося і через паркани лазити як туди, так і назад. Назад, як правило, швидше. Адже боржники, буває, і собак на виконавців спускають. Деякі грубіянять, ображають, чіпляються. Люди не розуміють, що особисто у виконавця до них нема ніяких претензій, він просто робить свою роботу. Особливо дістається жінкам, а їх у нас приблизно половина. Як правило, виконавці ходять по двоє. Один тримає хвіртку, щоб не захлопнулася, а інший стукає у двері, беруть із собою і понятих. Їх знайти теж непросто — ніхто не хоче лізти в чужі справи.

— Хто погоджується на таку непросту роботу?
— Так, робота — не мед. Але зараз у нас укомплектовані всі вакансії. В області працює 207 виконавців у 26 відділах. Половина — жінки. У Чернігові у нас діють Новозаводський, Деснянський та Центральний відділи. Як правило, виконавцями працює молодь. Хоча є у нас і ветерани. Наприклад, Людмила Житник прийшла на службу в 17, через кілька років будемо проводжати її на пенсію, і все життя вона пропрацювала виконавцем. Показники у виконавчої служби Чернігівської області вище середніх по Україні, але навантаження у нас одне з найбільших. Через одного виконавця за місяць проходить близько 200 справ!

Відібрати гроші чи собаку


— А чим конкретно займається виконавча служба?
— Наше завдання — виконати рішення суду. Близько 60% нашої роботи стосується стягнення штрафів ДАІ, часто працюємо з тими, хто ухиляється від сплати аліментів, зараз активно пішли справи, пов’язані із затримками виплати зарплати, банки не видають клієнтам депозити, а клієнти не платять відсотки за кредитами. Бувають рішення суду, за якими треба відібрати собаку. Наприклад, коли вона когось покусала. Це складно — хазяї своїх улюбленців ховають, кажуть, що вони померли. Найскладніше, коли доводиться забирати дитину з родини.

— Часто говорять про суперечки між сусідами: межа, не там поставили сарай чи гараж… Складно виконувати такі рішення?

— У приватному секторі Чернігова це — не дивина: розділити ділянку, перенести паркан, гараж і таке інше. Не було б нічого простішого, якби люди виконували ці рішення суду самі. Але переважно це — тривалі конфлікти, в яких люди йдуть на принцип і намагаються всіма силами завадити виконанню рішення. На виконання такого рішення дається два місяці. Частіше за все допомагають проводити такі роботи ті, хто зацікавлений. Вони наймають робочу силу, щоб перенести будівлю чи знести її. Якщо ні, то ми наймаємо спеціалізовані організації. А боржник потім платить за роботу у двократному розмірі та ще й великий штраф. До того ж, змінами до Кримінального кодексу передбачена його кримінальна відповідальність за умисне невиконання рішення суду.

Буває і шкода боржників

— Ситуації бувають різні. Мабуть, трапляється, що і виконавець співчуває боржнику? Наприклад, у пресі час від часу розповідають про виселення родин з дітьми чи пенсіонерів. Як вдається побороти свої почуття?
— Перш за все, маю сказати, що в ЗМІ з’являється не завжди правдива інформація. Наприклад, нещодавно «Комсомолка» написала про чернігівку, яка після аварії залишилася без авто, квартири й землі та ще винна купу грошей. Нібито виконавці за кілька днів примудрилися продати це все за безцінь. По-перше, це технічно неможливо, процедура доволі тривала, займає кілька місяців. А по-друге, у реєстрі виконавчих проваджень такого боржника немає взагалі. Тобто хтось цю ситуацію просто вигадав, і ми будемо добиватися спростування статті.

— І все ж таки про співчуття…

— Звичайно, ми теж люди, і нам буває шкода боржників. Але така у нас робота. До того ж, як правило, суд бере до уваги всі обставини. У тому числі хто живе у приміщенні, чи є там діти, чи є старі люди. Хочу вам сказати, якщо в рішенні суду вказане прізвище того, хто підлягає виселенню, то виселяють тільки цю людину. Мені важко пригадати випадок, щоб дітей просто так викинули на вулицю. Бувають й інші ситуації. По вул. Київській, наприклад, ми не могли довго провести виселення. Люди привезли свою родичку похилого віку з переломом шийки стегна і довідкою, що її не можна транспортувати. Виконавець міг виселити цих людей, але тоді бабуся залишилась би без нагляду. Такими маніпуляціями вони намагалися уникнути виконання рішення суду. Але, врешті-решт, ця оселя була звільнена від осіб, які перебували там незаконно.

Це було тільки перше наше знайомство з Державною виконавчою службою. Наступного разу поговоримо про те, де виконавці шукають гроші боржника, якщо він навідріз відмовляється сплатити штраф ДАІ.

Ольга Чижова, тижневик «Чернігівські відомості» №120

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: суд, державні виконавці, «Чернігівські відомості», Ольга Чижова

Добавить в: