Організовувати концерти рокерів — дороге хобі двох бізнесменів
Друзі з відомим рокером Бредом Майкелзом, гурт Poison
Фестивальна хвороба
— Їздити на фестивалі і концерти — це хвороба, залежність, від якої не можна і не хочеться вилікуватися! — одразу ж чесно зізнаються чоловіки.
Все починалося дуже просто. Два юнаки, зовсім окремо — один у Сибіру, другий у Чернігові, дуже любили рок і шалено мріяли потрапити на хороший концерт. Підросли, підзаробили — один концерт, другий, третій, і пішло—поїхало. А потім зустрілися і поїздки вже стали спільними.
— У нас є такий—собі клуб по інтересах. Є певне коло людей, які приєднуються до нас на фестивалях. Є автобус, є 17 чоловік, всі витрати ділимо порівну — і вперед. У нас повний «тріп» (подорож), намагаємося відродити той рух, що був у 60—х. Взагалі, в Європі це зараз модно — дороги влітку заповнюються розмальованими автобусами, домами на колесах, — каже Вадим.
— Фестивальне життя — особливе, там панує особливий дух, особлива атмосфера. Там ось так просто поруч можна побачити живі легенди! Незважаючи на всі стереотипи про рокерів, ніби це тільки патлаті, грубі й неотесані мужлани, все проходить напрочуд культурно. Якщо здоровезний татуйований рокер ненароком задіне тебе десь плечем, він сто разів вибачиться за це, — пояснює Олександр.
Свої «концертні графіки» чоловіки намагаються не «світити» навіть перед власними родинами — не хочуть засмучувати. Нам по секрету зізнаються, вдома будуть тільки в липні.
— За своє хобі нам доводиться дорого платити. І справа не тільки у грошах. Розплачуємося стосунками в родині. Дружини постійно питають, коли ми вже заспокоїмося і почнемо витрачати гроші на них. До речі, на 8 Березня дружинам і дочкам ми подарували білети на «Ramstien». Не дуже радіють нашим витратам і партнери по бізнесу. А що поробиш? — зітхає Вадим.
Їхні фото — на обкладинках альбомів
На концертах і фестивалях друзі не просто відпочивають, вони ще й працюють — фотографами, щоправда безкоштовно. Просто щоб реалізувати власні творчі амбіції.
— Ми акредитовуємося, в основному, від російських видань, що теж дуже прикро. Це дає нам перепустку за лаштунки, але не заробіток, хоча висвітлюємо ми дуже багато, — пояснює Вадим.
— Буває, самі ми погано оцінюємо свої роботи, а даємо на автограф музиканту — він просто в захваті, просить вислати на сайт. Деякі наші фотографії потрапляють навіть на альбоми музикантів. Приміром, Whitesnake, Artillery, багато друкуємося в російському журналі Classic Rock. Переважно все це безкоштовно, іноді навіть не пишуть ім’я автора. Навіть деякі друзі нам не вірять, коли кажемо, що це наше фото, доводиться показувати оригінали, — сміється Олександр.
За своє мистецтво часом доводилося і постраждати. Якось, пробравшись до віп—ложі на концерті «Rolling Stones» в Росії, Вадим отримав гарний удар прямо в об’єктив від охорони — без жодного попередження. В Європі таке — просто неможливо. А на фестивалі в Польщі друзі мали тільки одну акредитацію на двох, тож постійно мінялися жилеткою зі стікером. Охорона їх швидко «розкусила» (що було не складно, адже один — із довгим волоссям, інший — лисий), і довелося поплатитися половиною фотографій.
Зараз фото—тандем планує два проекти зі своїми роботами. Без пафосу не обійдеться, адже будуть і власні фото в обнімку із рок—легендами, побачити які вживу більшість людей тільки мріє. Хотіли б зробити виставку і в міському Палаці культури.
— Ми два роки не були у відпустці. Але нам це і не потрібно. Ми на концертах у роботі відпочиваємо просто чудово, — зізнається Олександр.
Олександр Любченко з Джоном Лоутоном
«КиШ» и Джон Лоутон — їх рук справа
Подивившись, що можуть інші, рокери вирішили і собі спробувати організувати концерти в Чернігові — за власний кошт, для рідного міста. Їхня заслуга — виступи в нашому місті «Коррозии Металла», гурту «Борщ», рок—опер «Юнона и Авось» та «Исус Христос — суперзвезда». І, врешті—решт, культового гурту «Король и шут».
— Ми перші за 38 років зняли стільці в Палаці культури. Перші відмовилися від послуг міліції. Нам пощастило, все пройшло дуже добре. Після цього концерту нам відкрилися нові можливості в російському року. Можна було б запросити «Крематорий», «Алису», Бориса Гребєнщикова і навіть В’ячеслава Бутусова. Тільки все — по сходинках, все по черзі.
Справжньою сенсацією мав стати виступ Джона Лоутона — легенди світового року, вокаліста гуртів «Lucifer’s Friend», «Uriah Heep». Але яким же було розчарування організаторів, коли в залі зібралося 203 глядачі. Щоб співак вийшов на сцену, потрібно було 300 глядачів плюс один. Довелося видзвонювати в останній момент усіх можливих знайомих. Це зараз той концерт всі згадують із захопленням, готується до видання диск із записом того концерту, а тоді було прикро.
Концерти прибутку не дають
— У нас була можливість ще два роки тому привезти до Чернігова «Deep Purple», уявляєте? Ми просто на фестивалі познайомилися з молодим чоловіком, сиділи, спілкувалися і тут він запропонував. Ми не сприйняли усерйоз, думали, просто балачки. Але коли повернулися, він подзвонив і питає: то що ви, вже готуєтеся? Ми почали «прощупувати» ґрунт, але нам просто не повірили… Концерт пройшов у Черкасах. Було прикро. Така ж історія була і з гуртом «Nazareth». Вони виступили в Білій Церкві… — зітхає Вадим.
— Якщо серйозно, то організація концертів зараз не приносить жодного прибутку, не вдається навіть вийти на нуль. Концерт — не мішок картоплі: купив—продав—заробив. Тут заробляють всі, а організатор «влітає». Білети дорого поставити не можна — народ не піде, а пустий зал — сором. За оренду треба заплатити, податок заплатити. Словом, бізнесу нема і найближчим часом не передбачається. Спонсорів у нашому місті теж нема взагалі, хоча гроші є багато в кого. Але ж витратити тисячу на вечерю для себе, коханого — це одне, а дати на таку справу — інше. У нас буває таке, що люди, в яких зарплатня 1200 грн., дають по 500, а ті в кого є що дати, відмовляються.
Закономірне тоді питання — навіщо все це? Навіщо витрачати гроші, зусилля і час? Все просто — хочеться!
— Ми місцеві! Ми хочемо, щоб тут розвивалася культура. Адже місто у нас класно розташоване — у радіусі «кілометра» (так у концертному світі називають 1000 км) розташовані великі міста — Петербург, Москва. Всі кажуть, у нас повинно кипіти життя! Звичайно, є особисті акції. Хочеться сказати: МИ це зробили для ВАС. Знаєте, після концерту «КиШ» повз мене пройшло два хлопці, кажуть один до одного: Концерт — супер, можна і померти! От це і важливо, а не ті суми, які ми втрачаємо, — пояснюють чоловіки.
Вадим Дятлов у вирі фестивального життя на Sweden Rock Festival
Давайте вчитися ходити на концерти!
Але проблем дуже багато. По—перше, нема хорошої площадки — у драмтеатрі повинні проходити класичні концерти, а не рокові. Цю проблему можна вирішити. Припустимо, можна задіяти стадіон. У нас нема інфраструктури. Де, наприклад, кращого у світі оперного рок—співака Стіва Бальзамо тут розмістити? Нема віп—автобусів і авто представницького класу. Але все це знов—таки можна вирішити. Ми ведемо переговори з бізнесменами про можливості орендувати вілли, на крайній випадок — до Києва всього півтори години. Найбільша наша проблема: нема бажання людей ходити на концерти! Ми розучилися відвідувати такі заходи, ми забули, яку музику любимо і «ковтаємо» те, що дають. От цю культуру глядача треба якось розвивати в першу чергу, — вважають Вадим та Олександр.
Найкращий концерт — ще попереду. І вже незабаром!
Нещодавно чоловіки організували власне агентство «Travel in Rock Music» (ТRM — «Подорож до рок—музики»). Планів — море. На папері вже існує 3—денний рок—фестиваль під відкритим небом у Чернігові. У задумці — 3 сцени: українська, російська і західна. Заявку зробили серйозну, але зараз шукають бюджет. Хотілось би і власну рокову радіостанцію. Але це дуже непросто. Є ще задумка дискотеки 80—х прямо на стадіоні — щоб із підспівуванням, танцями. Єдине, чого не хочуть — корпоративів, хоча якраз вони і могли б приносити прибутки.
— У наших людей нема культури таких заходів. Як ми можемо привезти зірку світового масштабу, щоб наші Васі під градусом лізли до неї обійматися, фотографуватися і пити горілку?
Уже менше ніж за місяць, 13 квітня, Чернігів чекає ще один грандіозний проект від TRM – концерт Пола Ді’Ано — всесвітньовідомого вокаліста гурту «Iron Maiden». І тільки для наших читачів відкриємо величезну таємницю. Вже цієї осені Вадим Дятлов та Олександр Любченко планують організувати унікальний концерт. Такого Чернігів ще точно не бачив! Та що там Чернігів, для України загалом такі події — рідкість! Воістину зірка року, жива легенда виступатиме з чернігівським симфонічним оркестром! Подія буде просто грандіозна. І, можливо, це навіть зможуть побачити всі бажаючі. Але зараз вирішуються всі деталі, тому хто саме приїде до Чернігова, а також всі деталі майбутнього концерту ми обов’язково розкажемо вам пізніше.
Ольга Чижова, тижневик «Чернігівські відомості» №11 (992)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: хобі, бізнесмен, концерти, рок, Ольга Чижова